Scenariusz zajęcia otwartego w grupie dzieci 4- letnich
Przeprowadzonego w dniu 22.11.2019r.
Opracowała i przeprowadziła: Joanna Kołodyńska
Temat: Kształtowanie nawyku dbania o zdrowie własne i innych poprzez odpowiednie dopasowanie ubioru do pogody w oparciu o wiersz A. Widzowskiej pt. „ Ocieplaki”.
Obszar podstawy programowej:
I
II
III
IV
Cele ogólne:
Kształtowanie nawyku dbania o zdrowie własne i innych poprzez odpowiednie ubieranie się zimą,
Rozwijanie umiejętności dopasowania odpowiedniego ubioru do pogody,
Poszerzanie wiadomości na temat zjawisk atmosferycznych jesiennej pogody.
Cele szczegółowe:
- określa charakterystyczne dla jesieni zjawisk atmosferyczne,
- doskonali orientację w schemacie własnego ciała,
- rozwija sprawność ruchową,
- zna skutki niedostosowania ubioru do temperatury,
- rozumie graficzne przyporządkowanie części ciała do elementów garderoby,
- nazywa poszczególne elementy garderoby,
- nazywa części ciała,
- rozumie i stosuje pojęcia „para”,
- dobiera się w pary,
-rozwiązuje zagadki tekstowe,
Metody pracy:
- słowne
- oglądowe
- czynne ( działania praktyczne)
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza A. Widzowskiej pt. „ Ocieplaki”, sylwety butów, magnetofon, płyta CD, tamburyn, ilustracje zjawisk pogodowych, kartonowa szafa, jesienne ubrania ( czapka, bluza, kurtka, skarpety, rękawiczki, buty, szalik itp.)
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa z dziećmi na temat aktualnej pory roku i dzisiejszej pogody – Oglądanie ilustracji prezentujących zjawiska atmosferyczne – wybór tych, które występują wiosną najczęściej. Burza mózgów „Co to za pora roku” – w oparciu o ilustrację.
2. Nazywanie charakterystycznych dla zimy zjawisk atmosferycznych.
3. Rozmowa na temat „Jak ruch wpływa na nasze zdrowie”.
4. Gimnastyka poranna przy piosence „Przedszkolaczek” i rymowance „Gimnastyka”
„Gimnastyka”
Prawa noga wypad w przód
I rączkami zawiąż but.
Powrót, przysiad, dwa podskoki,
Biegi w miejscu, skłon głęboki.
Wymach rączek w tył do przodu
I rannego nie ma chłodu.
5. Słuchanie A. Widzowskiej pt. „ Ocieplaki” i rozmowa na temat przeczytanego utworu.
Kiedy lato już odchodzi,
chowa słońce do plecaka,
czas powitać panią Jesień
i do szafy dać drapaka!
Bo tam, w szafie, na dzieciaki już czekają Ocieplaki:
ciepła czapka, ciepłe bluzy spodnie, szalik i rajtuzy,
szale, buty, ciepłe swetry, stosy skarpet oraz getry.
-Cześć! Ja jestem sweter w paski, W mig ogrzeję was, golaski.
- Ja na imię mam Polarek, ze mną nie czuć zimna wcale!
- Jestem czapką z pomponikiem, Chronię dzieci przed wietrzykiem.
- My jesteśmy długie spodnie, ciepło z nami i wygodnie,
a gdy wokół braknie słonka, grzejcie ręce tu, w kieszonkach.
- Cześć! Jesteśmy rękawiczki, kolorowe jak księżniczki.
Zimno jest? My, dobre wróżki, Ocieplimy wam paluszki.
Kiedy jesień robi pa, pa, miś szykuje się do zimy,
myślcie o nas, Ocieplakach, bo w tej szafie się nudzimy!
6. Zabawa „Kolorowe pary butów”
Dzieci otrzymują sylwety butów, biegają po sali na znak nauczyciela podniesiony but, muszą odszukać osobę mającą but w takim samym kolorze jak one.
7. Rozwiązywanie zagadek;
W trakcie improwizowanego spaceru po sali odnajdywanie kolejno kopert z zagadkami na temat poszczególnych części garderoby.
a. - Co to za para czeka w domu w kłębek zwinięta
żebyś ją wreszcie wyjął z kieszeni i nosił na rękach? (rękawiczki)
- Małe, średnie i duże lubią piesze podróże
dobrze służy im szczotka, bardzo szkodzą kałuże? (buty)
- Kiedy wietrzyk wieje, kiedy śnieżek prószy
nosisz ją na głowie, by nie marzły uszy? (czapka)
- Kolorowy długi na szyi wiązany, nosisz go na sobie ale nie w upale Gdy nadchodzą chłody wyglądasz w nim doskonale. (szalik)
b.
Miewa daszek z przodu, chociaż to nie domek.
Chroni przed słońcem i chłodem włożona na głowę. (czapka)
Z grubego, futra czy kożucha,
Ma rękawy, kołnierz, może też mieć kaptur.
Chroni nas przed zimną porą, wichrem i śnieżycą (kurtka, palto)
Na szyję włożony, na drutach zrobiony.
Chroni przed grypą, a także przed chrypą. (szalik)
W czasie mroźnej zimy ręce wam chronimy. (rękawiczki)
Małe, średnie i duże, lubią piesze podróże.
Chronią moje stopy w mroźne dni lub słoty. (buty)
8. Zabawa dydaktyczna „Ubieramy dziewczynkę na zimowy spacer”
Zadaniem dzieci jest wybranie odpowiedniej garderoby dla dziewczynki na zimowy spacer (wykorzystanie postaci wyciętej z papieru i papierowych ubrań.)
9. Zabawa Ubrania
Dzieci mają za zadanie skojarzyć ilustrację przedstawiającą czapkę, rękawiczki, szalik
i buty z odpowiednią częścią ciała. Nauczyciel pokazuje ilustrację a dzieci dotykają odpowiedniej części ciała.
6. Zabawa naśladowcza – „Ubieramy się” Dzieci poruszają się po Sali w rytmie wystukiwanym przez nauczyciela na tamburynie (marsz, bieg). Na przerwę w grze udają, że zakładają ubrania wymienione przez nauczyciela.
10. Rozmowa na temat części garderoby i części ciała na jakie je zakładamy.
11. Ewaluacja