X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49074
Przesłano:
Dział: Świetlica

W wielkanocnym nastroju. Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: „W Wielkanocnym nastroju”.

Cele ogólne:
- przybliżenie zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych.
- wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się Święta Wielkanocne. - integracja uczniów poprzez stwarzanie warunków do wspólnych przeżyć.
Cele szczegółowe: (dziecko)
- zna znaczenie pojęcia: tradycja - potrafi podać skojarzenie związane ze Świętami Wielkanocnymi - zna polskie tradycje i zwyczaje świąteczne - swobodnie wypowiada się na podany temat - wykonuję pracę plastyczną o tematyce wielkanocnej
Metody:
- słowna - podająca (pokaz) - zabawowo- zadaniowa - praktycznego działania
Formy pracy: indywidulana, zbiorowa
Środki dydaktyczne: ( plansze demonstracyjne Wielkanoc, piosenka, jajko wielkanocne, zagadki, koszyk, kartoniki z literami, ilustracje związane ze świętami i te, które się z nimi nie kojarzą, żółta farba, widelce plastikowe, wycinanki.
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie. Zabawa integracyjna „Witam wszystkich, którzy”
Witam wszystkich, którzy lubią się dużo uśmiechać Witam wszystkich, którzy lubią się bawić na podwórku Witam wszystkich, którzy lubią jak świeci słońce Witam wszystkich, którzy lubią wiosnę
2. Przedstawienie tematu i celu zajęć.
3. Łańcuch skojarzeń- zabawa słowna „ Z czym kojarzą mi się Święta Wielkanocne”. Dzieci po kolei podają słowa, które wiążą się z Wielkanocą.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
4. Rozmowa na temat tradycji Świąt Wielkanocnych, wyjaśnienie dlaczego te święta to czas radości? Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych z pomocą prezentowanych ilustracji.
- Jak możemy przygotować nasze domy na święta? - Jakie zwierzątka kojarzą Wam się ze zbliżającymi świętami? - Czy wiecie dlaczego kolorowe jajka mają różne nazwy np. pisanki, kraszanki?
- Jakie produkty żywnościowe wkładamy do koszyczka wielkanocnego? - Jaki inaczej nazywamy Lany Poniedziałek?
4. Zabawa muzyczna- „Wielkanocne jajko”. Przy dźwiękach świątecznej piosenki dzieci podają sobie pisankę. Gdy muzyka umilknie osoba, która trzyma pisankę losuje z koszyka jajko niespodziankę, w którym ukryta jest zagadka.
Zagadki
1.Jak się nazywa skorupka od jajek, co na Wielkanoc świetnie się nadaje?
2.Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze?
3.Wielkanocna zupa w niej kiełbaska pływa, jest tam też jajeczko, żółte jak słoneczko?
4.Mogą być małe, mogą być wysokie. Są kolorowe zrobione z bazi, bądź sztucznych kwiatów. Święcimy je na tydzień przed Wielkanocą.
5.Wyrośnięta pani lukrem jest polana. Na świątecznym stole pyszni się od rana.

5. Gimnastyka wielkanocna. N- el pokazuje różne ilustracje takie, które kojarzą się z Wielkanocą i takie, które się nie kojarzą. Jeśli dzieci uznają, że obrazek jest związany ze świętami podskakują, a jeśli nie kucają i zwijają się w kłębuszek.

7. Krótki Quiz Wielkanocny. Dzieci otrzymują dwie tabliczki oznaczone literą A i B. N-el czyta pytania i możliwe dwie odpowiedzi A bądź B. Jeśli uczniowie uznają, że jest to odpowiedź np. „A” podnoszą tabliczkę z literą „A” do góry.

8. Praca plastyczna „Wielkanocny Kurczak”- metodą stemplowania widelcem za pomocą żółtej farby. N- el omawia etapy wykonania pracy.
ZAKOŃCZENIE
Prezentacja prac. Rozmowa na zakończenie: Jakie tradycje wielkanocne przypomnieliśmy sobie dzisiaj? Podziękowanie za zajęcia, rozdanie wielkanocnych naklejek od zajączka.
Opracowała:
Justyna Chrostowska nauczyciel świetlicy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.