Popielów, 22.01.2020 r.
Scenariusz lekcji z historii.
Temat: Barok i sarmatyzm.
Klasa VI
Nauczyciel wspomagający: Natalia Strząbała
Treści kształcenia:
1. Funkcjonowanie w środowisku.
- dział: uczeń jako obywatel Polski
2. Edukacja polonistyczna
- dział: czytanie, pisanie
Cele lekcji:
Uczennica zna:
• wskazuje cechy charakterystyczne baroku,
• piszę notatkę z lekcji,
• znajduje potrzebne informacje w podręczniku,
• rozwija wyobraźnię, koncentrację uwagi, myślenie logiczne,
• doskonali różne formy wypowiedzi w mowie i w piśmie,
Metody:
• praca z podręcznikiem,
• praca z ilustracją,
• praca z tekstem źródłowym,
• prezentacja multimedialna
Środki dydaktyczne:
• podręcznik do historii,
• karta pracy
• tablica mutimedialna
Forma:
- indywidualna
- zbiorowa
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie:
• Sprawdzenie obecności w klasie,
• Zapoznanie uczennicy z tematem lekcji
• Zapisanie tematu lekcji w zeszycie
Rozwinięcie:
• Słuchanie nauczyciela wprowadzającego do epoki baroku, charakterystyka danej epoki.
• Przypomnienie innych znanych wcześniej stylów architektonicznych.
• Nauczyciel uzupełnia wiadomości.
• Przy pomocy podręcznika odszukanie informacji dotyczących charakterystyki epoki baroku.
• Podczas prezentacji multimedialnej zapoznaje się z najważniejszymi budowlami, dziełami sztuki.
• Wpisywanie na tablicy najważniejszych cech ideologii sarmackiej i przepisanie do zeszytu.
Podsumowanie
• Praca z podręcznikiem, szukanie informacji i wypełnienie karty pracy według dostosowań.
Wszystkie czynności na lekcji zostaną wykonane z pomocą nauczyciela wspomagającego obecnego na lekcji.
CHARAKTERYSTYKA BAROKU
- wojny, zarazy, głód, nędza
- prześladowanie ludzi odmiennych wyznań
- palenie kobiet na stosie uznanych za czarownice
- strach, niepewność