Scenariusz zajęć w grupie 5-latków "Sówki"
Prowadząca Beata Kupisz
Data realizacji zajęcia: 31 maja 2022 roku
Temat: "Nasze ulubione zbawki."
Cel główny:
- usystematyzowanie wiedzy na temat szanowania zabwek.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
próbuje rozpoznać zabawkę za pomocą zmysłu dotyku i nazwać ją;
słucha uważnie wiersza;
odpowiada na pytania dotycząc wysłuchanego tekstu;
rozwija umiejętność komunikacji werbalnej;
naśladuje ruchem zabawki;
porusza się w rytm muzyki;
próbuje odczytać wyrazy i dopasować je do przedmiotów;
bierze udział w zabawie ruchowej
Metody pracy:
słowna (wiersz, rozmowa, objaśnienia)
czynna (zadania do wykonania, zabawa ruchowa)
oglądowa (pokaz, obserwacja)
Środki dydaktyczne:
pudło, chustka, zabawki, wiersz H. Cenarskiej "Taka Zosia", odtwarzacz CD, płyta CD, napisy z nazwami zabawek
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci. "Co jest w pudełku?" - zabawa badawcza.
Nauczycielka stawia przed dziećmi pudło zakryte chustką, w którym zosta ły schowane zabawki z sali przedszkolnej. Dzieci kolejno podchodzą do pudła i za pomocą dotyku starają się odgadnąć, jaką zabawkę mają w rękach.
2. Postawienie celu zajęcia: dzieci na podstawie przedmiotów wyjętych z pudła określają, że zajęcia będą dotyczyły zabwek i sposobu obchodzenia się z nimi.
3. Odczytanie przez nauczyciela wiersza H. Cenarskiej "Taka Zosia"
Była sobie taka Zosia, co zabawki wciąż niszczyła.
Ciągle nowe kupowała, lecz się o nie nie troszczyła.
Te zabawki wciąż o Zosi szeptem z sobą rozmawiały,
że po prostu jej nie lubią i czym prędzej uciec chciały!
Miś bez nosa, pies bez ucha, pajac, co się już nie rusza.
Lalki małe, lalki duże, wszystkie mają smutne buzie,
klocki lego też zmartwione, bo po kątach rozrzucone.
No i proszę, posłuchajcie, co się stało dnia pewnego.
Wszystkie w Polskę wyruszyły: lalki, pajac, klocki lego.
Zosia szuka, wszystkich pyta - bez zabawek jest jej nudno.
Czy zabawek ktoś nie widział? Bo wytrzymać bez nich trudno...
4. Rozmowa na temat wiersza:
- Jak miała na imię dziewczynka z wiersza?
- Co robiła z zabawkami?
- Czy zabawki lubiły Zosię?
- Czego nie miał miś?
- Czego nie miał pies?
- Jakie buzie miały zabawki?
- Co zrobiły zabawki?
- Co zrobiła Zosia kiedy jej zabawki uciekły?
- Co myślicie o postępowaniu Zosi?
5. Rozmowa wychowawcza na temat, jak należy postępować z zabawkami.
6. "Moja ulubiona zabawka" – samodzielne wypowiedzi dzieci. Zwrócenie uwagi na wypowiadanie się całym zdaniem.
7. "Jestem zabawką" zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci poruszają się w rytm muzyki, kiedy muzyka zostanie zatrzymana naśladują zabwkę, którą powie nauczyciel:
- pajacyki, lalki, piłecki, samochodziki, misie, ciuchcie.
8. Dopaosowywanie podpisów do zabawek. Nauczyciel rozkłada zabawki i wyjmuje kolejno karteczki z wyrazami, dzieci próbują odczytać wyraz i położyć pod właściwą zabawką.
9. Ewaluacja: rozmowa z dzięćmi, na temat sposobu postępowania z zabawkami, sprzątania po zabawie, odkładania zabawek na właściwe miejsce.
10. "Balonik" – zabawa na zakończenie zajęć.