Scenariusz zajęć otwartych podsumowujących wiedzę o bogactwach ziemi oraz pracy archeologa i paleontologa.
Temat:Poznajemy zawód archeologa.
Imię i nazwisko prowadzącego: Agnieszka Rybak -Paryga
Data: 23.05.2022r.
Grupa /Klasa: II a
Przedmiot:Świetlica szkolna.
CELE OGÓLNE:
przedstawienie pracy archeologa
ukazanie znalezisk odkrywanych podczas wykopalisk archeologicznych, wspomaganie badań historycznych
ćwiczenia percepcji wzrokowej
rozwijanie ciekawości świata i wyobraźni
CELE OPERACYJNE (SZCZEGÓŁOWE):
Po skończonych zajęciach uczeń potrafi:
- wyjaśnić i posługiwać się pojęciami: archeolog, wykopaliska,
- opowiedzieć o pracy archeologa podczas wykopalisk w kilku zdaniach,
- przedstawić przykłady źródeł materialnych odkrywanych podczas wykopalisk,
Metody pracy;
prezentacja zdęć,
pokaz prawdziwych znalezisk archeologicznych,
bezpośrednie spostrzeganie i przeżywanie,
praktycznego działania,
wystawa (ekspozycja)
Formy pracy; indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne;
zdjęcia z miejsc związanych z archeologią,
plansza dydaktyczna,
mapa z wykopalisk zaznaczonych obiektów z opisem,
skamieniałości i inne odkrycia archeologiczne
pojemniki z piaskiem i ukrytymi „skarbami”
pędzelki i inne narzędzia archeologa.
Przebieg lekcji:
Część wstępna;
1. Powitanie rodziców uczniów wraz z uczniami na zajęciach otwartych. Przedstawienie
rodzicom i uczniom informacji, czego będą dotyczyły dzisiejsze zajęcia otwarte .
2. Zaprezentowanie zdjęć autorskich z pracy na wykopaliskach, omówienie zawodu archeologa.
Część praktyczna;
1.Przypomnienie zasad w pracy i podstawowych informacji nt. wykopalisk.
Zaproszenie dzieci na wykopaliska – stanowiska z przygotowanym piaskiem.
2. Zabawa badawcza: „Nasze wykopaliska – uczniowie podzieleni na kilka mniejszych grup za pomocą „test s trenczów”, pędzelków i innych narzędzi archeologicznych szukają w piasku znalezisk archeologicznych- historycznych, śladów dawnych czasów.
3. „Wystawa znalezisk” - każdy zespół przedstawia swoje znaleziska, opisuje je. Uczniowie
III. Część końcowa ;
Czynności organizacyjne - porządkowe.
Podziękowanie rodzicom za ich uczestnictwo w zajęciach auczniom za ich zaangażowanie podczas zajęć.
Literatura; materiały własne.
Agnieszka Rybak- Paryga