X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49048
Przesłano:
Dział: Świetlica

Warsztaty kulinarne "Smacznie, zdrowo, kolorowo"

KONSPEKT - WARSZTATY KULINARNE DLA KL. I - III

OPRACOWANIE: Marzena Lorkowska
TEMAT: "Warsztaty Kulinarne - „Smacznie, Zdrowo, Kolorowo"
DATA: 13.05.21.
MIEJSCE: I piętro szkoły.
GRUPA: Uczniowie kl. I – III ( zgłoszonych 10 osób)
CZAS TRWANIA: 60 minut, godz. 16.00 - 17.00
CEL OGÓLNY: Wdrażanie uczniów do przygotowywania prostych posiłków w oparciu o zasady zdrowego odżywiania.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń :
- poznaje rolę i znaczenie zdrowego odżywiania dla człowieka,
- zapamiętuje, że każdy powinien codziennie zjadać 5 porcji warzyw i owoców,
- uczestniczy we wspólnym przygotowaniu zdrowych przekąsek, deserów,
- uczy się samodzielnie przygotować potrzebne produkty i narzędzia kuchenne,
- zapoznaje się z przepisami kulinarnymi,
- samodzielnie wykonuje kolejno omawiane czynności,
- rozwija zdolności manualne oraz wyobraźnię kulinarną,
- zapoznaje się z przyprawami,
- integruje się z grupą uczestników,
- smakuje przygotowane potrawy,
- uczy się estetycznego przygotowania potraw,
- samodzielnie wykonuje: koreczki owocowe, grecki deser oraz jajko - niespodziankę,
- doskonali umiejętność słuchania,
- wymienia spostrzeżenia z innymi uczestnikami warsztatów,
- zachowuje zasady higieny obowiązujące podczas przygotowania posiłków oraz pandemii COVID - 19
METODY PRACY:
- zachowanie zasad reżimu sanitarnego ( każde dziecko w oddzielnej ławce), przygotowanie stanowiska pracy, rozmowa, odpowiadanie na pytania, burza mózgów, obieranie, krojenie, nakłuwanie wykałaczkami, nakładanie do szklaneczek, dekorowanie, porządkowanie .
FORMY PRACY:
- praca indywidualna, grupowa i zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- deski do krojenia, plastikowe noże i łyżki, szklaneczki, kieliszki do jajek, wykałaczki, banany, winogrona, gruszki, goździki, jogurty, orzechy, miód, jajko na twardo, 2 plasterki surowej marchewki,, ziarenka pieprzu.
TOK ZAJĘĆ:
Powitanie dzieci i zaproszenie do wykonania zdrowych i smacznych deserów i przekąsek.
1. Nauczycielka zaprasza dzieci do zajęcia stanowisk pracy i przygotowania potrzebnych produktów.
Nauczycielka przypomina dzieciom o ważnej roli zdrowego odżywiania dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Zadaje pytanie uczniom: - Jakich produktów powinniśmy zjadać najwięcej każdego dnia ? Dzieci odpowiadają na pytanie. Nauczycielka przypomina,że każdego dnia rekomenduje się spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców. Poza tym jaja, mięso, nabiał, pieczywo, kasze, makarony. Każdy człowiek powinien również pić dużo płynów, zwłaszcza wody.
2. Nauczycielka wykonuje pierwsze zadanie kulinarne - " jeża z owocowych koreczków". Kroi banana w plasterki, nakłuwa połowę gruszki wykałaczkami i nabija na nie plasterki banana i kulki winogron. Następnie wbija goździki w gruszkę, jako oczy jeża i winogrono w miejsce nosa. Wyjaśnia dzieciom poszczególne etapy przygotowania przekąski i prezentuje efekt końcowy.
Nauczycielka koordynuje pracę uczniów. Po wykonaniu zadania uczniowie przenoszą swoje prace na wspólny stół.
3. Nauczycielka wykonuje grecki deser. Do szklaneczki nakłada gęsty jogurt, następnie polewa go płynnym miodem i posypuje pokruszonymi orzechami. Omawia poszczególne etapy. Nauczycielka koordynuje pracę dzieci. Uczniowie po wykonaniu zadania przenoszą deser na stół.
4. Nauczycielka przygotowuje " jajko - niespodziankę". W kieliszku umieszcza jajo na twardo, następnie wykałaczką wykonuje dwa otwory i umieszcza w nich dwa ziarenka pieprzu - jako oczy. Z plasterka surowej marchewki wycina 1/4 i umieszcza ją na czubku jajka, z drugiego plasterka wycina romb i umieszcza go poniżej oczu. Z jajka powstaje kurczaczek. Ciekawa propozycja na wielkanocny stół lub niedzielne rodzinne śniadanie. Nauczycielka objaśnia poszczególne etapy wykonania pracy.
Nauczycielka koordynuje pracę uczniów. Wykonane " jajka - niespodzianki" dzieci zanoszą na wspólny stół. Nauczycielka fotografuje kulinarne dzieło wszystkich uczestników.
5. Nauczycielka chwali dzieci za bardzo dobrze wykonaną pracę i zachęca do przygotowania prostych posiłków i deserów z okazji urodzin, świąt i uroczystości rodzinnych, a nawet zbliżającego się Dnia Mamy.
6. Nauczycielka i uczniowie porządkują stanowiska pracy.
7. Nauczycielka życzy dzieciom – smacznego ! i zaprasza wszystkich do wspólnej degustacji.
8. Podziękowanie za wspólną naukę i zabawę kulinarną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.