Scenariusz zajęć – „Rozwijamy twórcze myślenie”
(zajęcia opracowane na podstawie programu edukacyjnego Newsweeka – „Trenuj umysł.”)
Czas trwania: 45 minut
Cele:
- stymulowanie zdolności myślenia twórczego
- rozbudzanie wyobraźni, fantazji
- uczenie się oryginalnego podejścia do rozwiązywania zadań
- rozwijanie zdolności do nietypowych skojarzeń
Metody:
- słowne
- problemowe
Formy:
- zbiorowe
- indywidualne
Środki dydaktyczne:
Tablica, kreda, kartki, ołówki/długopisy.
Przebieg zajęć:
- przywitanie, przestawienie tematu zajęć
- burza mózgów – skojarzenia z pojęciem: twórcze myślenie, wspólne zbudowanie definicji
- twórcze przekształcenia - uczniowie wykonują kolejne polecenia nauczyciela, odpowiednio przekształcając swój obrazek zgodnie z nimi:
A. Narysuj prosty kwiat.
B. Przy użyciu jak najmniejszej liczby elementów zmień go w zwierzę.
C. Zmień swoje zwierzę w pojazd.
- zabawa – „Niezwykłe zastosowania” - nauczyciel wymyśla i podaje uczniom nazwę jakiegoś dobrze znanego przedmiotu użytecznego (np. garnek), uczniowie natomiast wypisują na kartkach, w określonym czasie, jak najwięcej możliwych zastosowań tego przedmiotu (np. jako akwarium dla rybek, jako czapka, itd.). Zastosowania powinny być nietypowe, ale możliwe do realizacji. Uczeń, który wypisał największą ilość zastosowań odczytuje swoją pracę.
- ułożenie „Schematycznego wiersza” przez uczniów – nauczyciel wypisuje na tablicy schemat wiersza, gdzie każda litera oznacza początek jakiegoś wyrazu. Uczniowie uzupełniają je tak, by stanowiły całość, a następnie nadają dziełu tytuł.
Przykładowy schemat:
P..................... T..................... R......................
B..................... O..................... K......................
Z..................... W.................... N......................
- odczytanie swoich wierszy przez chętnych uczniów
- podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie
Uwagi do realizacji:
Zadania zrealizowane w toku lekcji wybrane zostały z programu edukacyjnego Newsweeka – „Trenuj umysł”. Wprawdzie program ten jest przeznaczony dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ale uważam, że wybrane zadania z niego mogą być z powodzeniem stosowane już w szkole podstawowej, po modyfikacji nawet w młodszych klasach.