SCENARIUSZ HOSPITACJI ZAJĘĆ DLA DZIECI 4-LETNICH
Cele ogólne:
- rozwijanie aktywnych postaw prozdrowotnych;
- zdobycie wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała
- rozbudzanie zainteresowania funkcjami i działaniem układów w ciele człowieka
- kształtowanie świadomości własnego ciała
Cele szczegółowe - dziecko:
- potrafi improwizować piosenkę ruchem
- nazywa części ciała i organy wewnętrzne
- wymienia zdrową i niezdrową żywność
- uczy się dbać o siebie i swoje ciało
- podejmuje próby czytania
Metody: słowna, symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania, eksperyment, burza mózgów, pokaz
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: muzyka, makieta ciała człowieka, zdrowa i niezdrowa żywność, makieta płuc, wątroby, karty do czytania, sylweta człowieka i narządów
Przebieg:
1. Powitanie piosenką z ruchem „Body percussion”
2. Wysłuchanie piosenki „Organizm w dobrym nastroju”, rozmowa na temat narządów wewnętrznych człowieka. Wspólne tworzenie makiety ciała człowieka.
3. Eksperyment „Jak działa filtr?”, poznanie zasady funkcjonowania wątroby – oczyszczanie krwi, przyklejenie wątroby na makiecie
4. Zabawa z ruchem „Muzyczne stop”
5. Ćwiczenie oddechowe „Mocne płuca” – poznanie sposobu działania płuc na podstawie schematu układu oddechowego, przyczepienie płuc
6. Zabawa poznawcza „Operacja - jelito” – zaznajomienie dzieci z tym, co należy jeść żeby organizm działał prawidłowo, ćwiczenie usprawniające małą motorykę
7. Zabawa „Serce” - czytanie metodą symultaniczno-sekwencyjną „Kocham Czytać”, odkrywanie poszczególnych elementów
8. Rozmowa na temat mózgu (narządu, który kieruje pozostałymi organami) oraz znaczenia zdrowia psychicznego dla człowieka. Wysłuchanie piosenki „Wiara w siebie”, próby wspólnego tańca.
9. Ewaluacja – samodzielne uzupełnienie sylwety człowieka narządami wewnętrznymi, utrwalenie zdobytej wiedzy, dorysowanie twarzy postaci (zadowolonej jeśli zajęcia się podobały, smutnej jeśli nie)