Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców przeprowadzonych
w grupie IV w dniu 18.11.2019 przez Anetę Siedlecką i Izabelę Madanowską
Temat zajęcia: „Mamo! Tato ! zobacz jak bawię się i uczę-zabawy przygotowujące
do nauki czytania i pisania.
Cel ogólny:
-doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej jako przygotowanie do nauki czytania i pisania
Cele operacyjne (dziecko...):
- rozpoznaje zapis graficzny swojego imienia;
-rozpoznaje pierwszą głoskę w wyrazie;
-współpracuje z innymi dziećmi podczas wykonywania zadań;
Metody:
– nauka czytania według dr Ireny Majchrzak;
– plan daltoński;
– czynna – zadań stawianych do wykonania;
– słowna - objaśnienia, instrukcje.
Formy pracy:
- indywidualna;
- praca w grupach.
Środki dydaktyczne: wizytówki z imionami dzieci w czterech kolorach, kolorowe domki z literkami, kartoniki z samogłoskami+ilustracje, kartki ze zwierzętami, kartki z narysowanymi kratkami oraz obrazki, płyta CD z muzyką.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna na powitanie (wytworzenie miłej i życzliwej atmosfery, skupienie dzieci na zajęciach) wg koncepcji B. Strauss „Country dance”.
2. Zabawa „Krąży, krąży moje imię”.
Wszyscy siedzą w kole. Hałasomierz ustawiony na ciche żółwie. Nauczycielka, podaje pierwszemu dziecku kolorową wizytówkę z imieniem (wizytówki w 4 kolorach, kolory nawiązujące do dni tygodnia wg koncepcji planu daltońskiego). Wizytówka przechodzi z rąk do rąk, aż trafi do właściciela imienia. Po chwili nauczycielka podaje kolejną wizytówkę. Kartki krążą dookoła, aż znajdą właścicieli. Następnie dzieci przyklejają wizytówki na swoje bluzki. Po przypięciu wizytówek każde dziecko mówi jakim jest dniem tygodnia.
3. Zabawa przy muzyce „Domki literek”.
Dzieci w rytm muzyki poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce każde dziecko podbiega do tego domku, który ma pierwszą literę jego imienia.
4. „Wesołe samogłoski”- nauczyciel rozkłada 5 obręczy w każdej znajduje się jedna samogłoska. Między obręczami leżą ilustracje rozpoczynające się samogłoskami. Zadaniem dziecka jest wybrać obrazek i umieścić go w odpowiedniej obręczy.
5. Zabawa „Jestem dobrym obserwatorem”. (dzieci podzielone na zespoły, grupy widoczne na tablicy, każda grupa ma lidera)
Dzieci otrzymują kartki z obrazkami. Zadaniem dzieci jest wyszukanie i policzenie wszystkich zwierzątek na danym obrazku. Wygrywa grupa, która wykona polecenie pierwsza.
6. Zabawa „Sylabowe bingo”.
Dzieci otrzymują kartki z narysowanymi 4 kratkami, na których narysowane są kropki od 1 do 4 oraz obrazki, które muszą prawidłowo dopasować do odpowiednich kratek (według ilości sylab). Grupa, która wykona polecenie pierwsza i powie „Bingo”, ta wygrywa.
7. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach oraz rodzicom za przybycie, rozdanie dzieciom nagród.