SCENARIUSZ ZAJĘĆ OBSERWOWANYCH PRZEZ DYREKTORA
Temat kompleksowy: Noc - czas na sen.
Temat zajęcia: Monografia liczby 10.
Cele główne:
- kształtowanie pojęcia liczby dwucyfrowej
- zapis liczby dwucyfrowej - liczba 10
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- porządkuje liczby od 0 do 10;
- przelicza od 0 do 10 i od 10 do 0
- układa zbiory po 10 elementów
- porównuje liczebność zbiorów
- poznaje banknot o nominale 10
- rozmienia banknot 10 zł na złotówki
- poznaje pojęcie "jedna dziesiątka"
- uczestniczy w zabawach
Metody: aktywizujące: zabawy, działania manipulacyjne, praca w zeszycie, praca w książce, praca z podręcznikiem
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Pomoce dydaktyczne: lizaki z liczbami, plastelina, patyczki, plansza z liczbą 10, tablica interaktywna, zestawy banknotów i monet
Przebieg zajęć
1. Wysłuchanie piosenka rozpoczynającej lekcję „Wyciszanka”
2. Część wprowadzająca
Zabawa matematyczna - zgadywanka „Jaka to liczba?” (do zabawy uczniowie potrzebują lizaków z liczbami od 0 do 9). Nauczyciel zadaje pytania. Na określony sygnał uczniowie podnoszą lizaki z odpowiednimi cyframi.
Jaka to liczba?
- Moimi sąsiadami są liczby 3 i 5
Jestem mniejsza od 1
Moimi sąsiadami są liczby 2 i 4
Jestem większa od zera, ale mniejsza od 2
Jestem większa o 2 od 6
Ile trzeba dodać do 5, żeby otrzymać 10
3. Wprowadzenie liczby 10 i jej zapisu cyfrowego.
- Pokazanie liczby 10 - Z ilu cyfr składa się ta liczba?
- Pisanie liczby 10 palcem w powietrzu, na ławce, na swojej dłoni, lepienie z plasteliny.
- Przeliczanie patyczków od 1 do 10 i od 10 do 1, posługiwanie się pojęciami: dziesięć patyczków,
jedna dziesiątka.
4. Ćwiczenia z wykorzystaniem patyczków : nauczyciel mówi zadania, a dzieci układają rozwiązania za pomocą liczmanów:
- Natalka zerwała 5 stokrotek i 4 tulipany. Ile kwiatów zerwała Natalka?,
- Mama kupiła 10 kwiatów. Kwiaty były w dwóch kolorach. Po ile kwiatów mogło być jednego
koloru? Ułóżcie patyczki w dwóch kolorach tak, żeby było razem 10.).
- Tata kupił mamie 6 jabłek i 4 gruszki. Ile owoców razem kupił tata?
4. Kto rozmieni mi banknot 10 zł?- zabawa matematyczna z banknotami i monetami.
Nauczyciel pokazuje banknot 10 zł. Chce rozmienić na drobne. Dzieci wybierają z zestawów monety, których suma równa się 10 zł i podają nauczycielowi liczbę monet i ich nominały.
- Uczniowie wybierają 10 zł w monetach jednozłotowych
- Ile wybraliście monet? Ile banknotów otrzymacie? (wprowadzenie pojęcia jedna dziesiątka)
5. Przerwa śródlekcyjna
- 5 podskoków na prawej nodze, 5 podskoków na lewej nodze
- Podskok obunóż na palcach
- „Przejdź ostrożnie”. Chód w miejscu z wysokim unoszeniem kolan.
- „Sprężynka”. Rytmiczne przysiady i wspięcia.
6. Praca w Książce do matematyki str. 63.
- Kolorowanie podanej liczby kwiatów.
- Kolorowanie kostek domina, na których razem jest 10 oczek.
- Wyszukiwanie 10 w ciągu liczb i kolorowanie wybranego elementu chodniczka.
7. Ćwiczenia w zapisywaniu liczby 10 w zeszytach. Rysowanie 10 różnych kwiatów. Przeliczanie kwiatów używając liczebników porządkowych (np. pierwszy kwiatek jest koloru czerwonego, drugi kwiatek jest koloru żółtego itd.
8 . Podziękowanie uczniom za pracę na lekcji.