Scenariusz lekcji matematyki w klasie 4b
Nauczyciel: Anna Kiernożycka
Temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków o jednakowych mianownikach
1. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
Pojęcia: ułamek właściwy, niewłaściwy, licznik, mianownik, liczba mieszana.
Zamiana ułamka niewłaściwego na liczbę mieszaną i odwrotnie.
2. Cele lekcji
Cel ogólny: Umiejętność dodawania i odejmowania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach.
1 . Cele operacyjne:
Uczeń zna:
• sposób dodawania i odejmowania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach
Uczeń rozumie:
• sposób dodawania i odejmowania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach
Uczeń potrafi:
• dodawać i odejmować dwa ułamki zwykłe o tych samych mianownikach
• dodawać i odejmować liczby mieszane o tych samych mianownikach
• dopełniać ułamki do całości
• rozwiązywać zadania tekstowe z zastosowaniem dodawania i odejmowania ułamków zwykłych
Formy i metody pracy:
Wprowadzenie w temat- metoda pokazowa, rozwiązywanie przykładów –metoda ćwiczeniowa, burza mózgów. Praca z całą klasą, praca indywidualna.
3. Środki dydaktyczne:
karty pracy, prezentacja PowerPoint, podręcznik, zasoby tablicy interaktywnej.
Przebieg zajęć:
4. Czynności organizacyjno-porządkowe:
1. Nauczyciel sprawdza listę obecności, sprawdza pracę domową. Podaje i zapisuje temat lekcji na tablicy
2. Uczniowie zapisują temat zajęć w zeszytach
Zasadniczy tok lekcji:
3. Nauczyciel włącza prezentację PowerPoint „Ułamki w życiu codziennym”, na podstawie której uczniowie przypominają sobie co to jest ułamek oraz gdzie w życiu codziennym spotykamy się z ułamkami. Uczniowie przypominają sobie podstawowe pojęcia związane z ułamkami ( licznik, mianownik, kreska ułamkowa oraz znaczenie ułamków).
4. Nauczyciel włącza animację pt.” Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach”. Uczniowie uważnie oglądają.
5. Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie na tablicy (wspólnie z nauczycielem) przykładów dotyczących dodawania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach
6. Nauczyciel włącza animację „ odejmowanie ułamków o tych samych mianownikach”. Uczniowie uważnie oglądają.
7. Nauczyciel prosi o rozwiązanie na tablicy(wspólnie z nauczycielem) przykładów dotyczących odejmowania ułamków o tych samych mianownikach
8. Praca indywidualna uczniów. Uczniowie wykonują samodzielnie zadania na karcie pracy, celem których jest utrwalenie umiejętności wyuczonych na zajęciach, zadania z zeszytu ćwiczeń.
9. Zadanie i omówienie pracy domowej – zadanie domowe polega na wykonaniu powtarzanych działań na ułamkach zwykłych; podręcznik dla klasy 4.
Zakończenie lekcji:
10. Uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania – utrwalenie wiadomości dzisiejszej lekcji – dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych o tym samym mianowniku.
11. Nauczyciel ocenia zaangażowanie uczniów na zajęciach.
12. Nauczyciel żegna klasę.