Marta Malarz
Klasa III
Konspekt zajęć zintegrowanych
Temat : Przepis na dobry humor.
Cele ogólne :
- Czytanie ze zrozumieniem tekstu M. Terlikowskiej ,, Sałatka z niczego’’
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanego tekstu.
- Układanie pytań i pisanie odpowiedzi do poznanego tekstu.
Cele operacyjne :
Uczeń :
- Wypowiada się całymi zdaniami na temat przeczytanego tekstu.
- Wyszukuje w tekście potrzebne informacje.
- Konstruuje wypowiedź na dany temat.
- Wypowiada się na temat prawidłowego odżywiania się i zdrowego stylu życia.
- Odczytuje informacje z tabeli i piramidy żywieniowej.
- Analizuje etykiety zawarte na produktach spożywczych.
- Dokonuje analizy swojego sposobu odżywiania się, wyciąga wnioski.
-Wykonuje złożone obliczenia zegarowe.
Metody pracy :
- Słowna : pogadanka.
- Czynnościowa : praktyczne działania uczniów.
Formy pracy : zbiorowa, indywidualna.
Przebieg lekcji :
1. Przywitanie klasy.
2. Uczniowie pracując w grupach piszą jakich zasad należy przestrzegać, aby być zawsze zdrowym i silnym.
3. Porównywanie pomysłów i ocenianie trafności wypowiedzi.
4. Uczniowie wybierają produkty, które spożywają w ciągu dnia
( wycinki z gazet ).
5. Rozmowa z uczniami na temat składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. ( białka, tłuszcze, cukry, witaminy woda i sole mineralne ).
7. Przedstawienie ,, Piknik witaminek’’.
7. Omówienie piramidy żywieniowej, uczniowie odczytują jakie produkty powinni spożywać i w jakiej ilości.
8. Uczniowie po omówieniu piramidy dokonują analizy produktów na swoim papierowym talerzu. Dokonują samooceny, wyciągają wnioski.
9. Oglądanie etykiet z różnych artykułów spożywczych, głównie ze słodyczy, chipsów i innych przekąsek dzieci.
10. Czytanie tekstu ,, Sałatka z niczego’’.
11. Zabawa ruchowa ,, Sałatka owocowa ‘’.
12.Uzupełnianie przepisu na ,, sałatkę z niczego’’.( Str.43, ćw.3 )
13. Łączenie nazw produktów z odpowiednimi witaminami. ( str. 45 ćw. 7)
14. Wykonanie sałatki owocowej.
15. Odczytywanie czasu. ( str. 46, ćw. 1 )
16. Obliczanie upływających minut. ( str.46, ćw.2 )
17. Określanie czasu wykonywanych czynności. ( str.46, ćw. 6 )