Marta Malarz
Klasa III
Konspekt zajęć zintegrowanych
Temat : Krewni bliżsi i dalsi.
Cele ogólne :
- Czytanie ze zrozumieniem wierszyków- zagadek A. Frączek
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
- Pisanie krótkiej wypowiedzi dotyczącej rodziny.
- Wdrażanie do korzystania i wyszukiwania informacji w pozycjach naukowych takich jak: słowniki.
Cele operacyjne :
Uczeń :
- Rozwiązuje zagadki, podaje poprawne odpowiedzi.
- Wzbogaca słownictwo dotyczące domu i członków rodziny.
- Konstruuje wypowiedź na dany temat.
- Tworzy rodziny wyrazów.
- Układa zdania z rozsypanek wyrazowych.
- Korzysta ze źródeł informacji.
- Zgodnie współpracuje w zespole.
- Wykonuje odejmowanie typu 33-4, 34-5.
- Rozwiązuje zadania tekstowe
- Wykonuje obliczenia zegarowe.
Metody pracy :
- Słowna : pogadanka.
- Czynnościowa : praktyczne działania uczniów, aktywizujące pracę uczniów
( łańcuch skojarzeń ).
Formy pracy : indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Przebieg lekcji :
1. Przywitanie klasy.
2. Podział klasy na grupy.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji. Rozwiązywanie przez uczniów krzyżówki, której hasłem jest RODZINA.
3. Uczniowie metodą ,, Łańcucha skojarzeń’’ zapisują na kolorowych kartkach słowa mające związek z pojęciem rodzina. Następnie odczytują i przypinają swoje skojarzenia na tablicy, wokół słowa RODZINA.
4. Na podstawie zebranych skojarzeń sformułowanie pojęcia ,, rodzina’’.
5 Wyszukanie w słowniku definicji ,, rodzina’’ i odczytanie przez jednego
z uczniów.
6. Czytanie wierszyków- zagadek. Pisanie rozwiązań.
7. Łamigłówka- odczytanie nazw członków rodziny i odszukanie ukrytego hasła
7. Wyjaśnienie pojęcia rodzina bliższa i dalsza.
8. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej, wypowiedzi uczniów na temat przedstawionych sformułowań.
- Chciałbym w przyszłości mieć taką rodzinę jak ta, w której się wychowuje.
- Wiele rzeczy robię wspólnie z moją rodziną.
- W mojej rodzinie wszyscy czują się dobrze.
- Moja rodzina może być przykładem dla innych.
- Z przykrością wyjeżdżałbym z własnego domu na dłuższy czas.
- W moim domu jest najczęściej wesoło i przyjemnie.
9. Rysowanie herbu rodziny ( rysunek symboliczny). Podział herbu na trzy części.
I część - Co w mojej rodzinie jest najważniejsze ?
II część - Co moja rodzina robi wspólnie ?
III część – Jak moja rodzina zazwyczaj spędza wakacje?
10.Określanie cech danej osoby na podstawie ilustracji. ( podr. str. 90, ćw.5 )
11. Śpiewanie piosenki ,, Kraina Rodzina’’.
12. Przypomnienie pojęcia – rodzina wyrazów. Pisanie wyrazu podstawowego.
( podr. str. 91, ćw. 8 ).
13. Tworzenie rodziny wyrazów do wyrazu ,, ciocia ‘’.( podr. 91 ćw. 9 ).
14. Czytanie ze zrozumieniem, tworzenie zdjęcia zgodnie z informacją. Przepisanie opisu do zeszytu. ( podr. str. 91, ćw. 10 ).
15. Pisanie w zeszycie opowiadania o zabawnej rodzinnej przygodzie.
16. Czytanie ze zrozumieniem, tworzenie zdjęcia zgodnie z informacją. Przepisanie opisu do zeszytu. ( podr. str. 91, ćw. 10 ).
17.Odejmowanie w zakresie 100 zgodnie z podanym wzorem. ( podr. 92, ćw.1)
18. Rozwiązywanie zadań tekstowych. ( podr.92, ćw.2, 3,6 )
19. Porządkowanie wyników i odczytywanie hasła. ( podr. str.93, ćw.5 ).
20. Obliczenia zegarowe. ( podr. str.93, ćw.7).
21. Kwadraty magiczne- uzupełnianie właściwymi liczbami.
22.Podsumowanie lekcji, uczniowie zapisują na małych kartkach krótki wniosek: ,, Po dzisiejszej lekcji, wiem, że ...’’.
23. Praca domowa: (podręcznik ćw.4 str.89), nauczyć się wybranego
wierszyka- zgadywanki na pamięć.