Marta Malarz
Konspekt zajęć zintegrowanych kl. I
( obszar edukacji polonistycznej )
Temat : Wprowadzenie litery ż, Ż w oparciu o wyraz żaba
Cele ogólne :
- poznanie litery ż ,Ż ,
- nauka pisania litery ż , Ż .
- poznanie i nauka pisania wyrazu podstawowego : żaba
- doskonalenie umiejętności głosowania ,
-doskonalenie procesu analizy i syntezy
słuchowo – wzrokowej ,
- wdrażanie do wypowiadania na zadany temat .
Cele operacyjne :
Uczeń :
- poprawnie odtwarza kształt litery ż , Ż ,
- wypowiada się całymi zdaniami na temat wiersza ,
- dokonuje analizy i syntezy wyrazów z literą ż , Ż ,
- poprawnie wybrzmiewa głoski wyrazów : żaba , żyrafa , jeż
- rozpoznaje wyrazy z literą ż , Ż .
Metody pracy :
- słowna : pogadanka ,
- oglądowa : pokaz , prezentacja ,
- czynnościowa : praktyczne działania uczniów .
Formy pracy : zbiorowa , indywidualna .
Przebieg lekcji :
I . Stworzenie sytuacji dydaktycznej do ćwiczeń
w mówieniu i wyodrębnianiu wyrazu podstawowego .
1. Zagadka.
2.Wysłuchanie bajki pt. ,, Królewna Różyczka zaklęta w żabę’’. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego tekstu – udzielanie odpowiedzi przez uczniów.
3.Krótka rozmowa na temat bajek jakie lubią dzieci.
II. Analiza i synteza słuchowo – wzrokowa wyrazu : żaba
1.Wybrzmiewanie i liczenie głosek w wyrazie żaba .
- z jakich głosek składa się wyraz żaba ?
- z ilu głosek składa się wyraz żaba ?
- jaka jest pierwsza głoska w wyrazie żaba ?
- z jakich sylab składa się wyraz żaba?
Przypinamy na tablicy literkę ż , Ż
Dziecko przypina na tablicy karteczki zgodne z ilością głosek , na niebiesko zaznaczamy literkę ż .
Dzieci powtarzają Ż A B A
III. Nauka pisania litery małej i wielkiej .
1. Pokaz na tablicy wzoru liter pisanych ż , Ż .
2. Demonstrowanie sposobu pisania liter : ż , Ż na tablicy
3. Dzieci w powietrzu kreślą literę ż , Ż .
Piszą gumką na ławce kształt litery ż ,Ż
4. Z plasteliny robią wzór literki ż , Ż i przyklejają na kartkę . Ćwiczą wzór pisania .
7. Pisanie na dużej kartce ż , Ż bez liniatury .
8. Pokaz prezentacji multimedialnej ,, Żaby ‘’.
9. Dzieci dostają przygotowane puzzle z literką ż , Ż które muszą
ułożyć.
10. Pisanie litery ż, Ż w liniaturze w zeszytach ćwiczeń.
ZABAWA: LOKOMOTYWA , czytanie wiersza – dzieci muszą podać wyrazy z literką ż, aby wsiąść do pociągu
( żaba, żuk, żyrafa, żubr, łyżka)
IV . Odnajdywanie nowej litery ż, Ż w wyrazach.
1. Na tablicy wieszamy obrazki w których jest litera ż, Ż
- ŻYRAFA
- JEŻ
- ŻUBR
- ŁYŻKA
Zaznaczenie niebieskim pisakiem literki ż , głosowanie pozostałych wyrazów.