Scenariusz zajęć czytelniczych zorganizowanych w ramach
Obchodów Dnia Książki i Praw Autorskich.
PRZEDPOŁUDNIE Z JANEM BRZECHWĄ
Czas zajęć 1,5-2 godziny
Cele:
1. Propagowanie czytelnictwa.
2. Promocja, poprzez zabawę, książek literatury dziecięcej.
3. Uwrażliwienie dzieci na piękno słowa pisanego.
Formy i metody: głośne czytanie fragmentu "Akademii Pana Kleksa", dotyczącego lekcji kleksografii, głośne czytanie wierszy Jana Brzechwy, zagadki i zabawy słowem, wykonanie pracy plastycznej.
Pomoce: książki Jana Brzechwy, farby i kartki z bloku rysunkowego, słodycze, zakładki do książek, projektor, komputer.
Przebieg spotkania:
Przywitanie.
Bibliotekarz:
Witam wszystkich bardzo serdecznie, na spotkaniu z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich. Na dzisiejszą uroczystość zaprosiliśmy specjalnego gościa, który ze względu na pandemię nie mógł do nas przybyć osobiście, ale zobaczymy jego szkołę i pewną lekcję. Nie zdradzę o kogo chodzi, później wszystko się wyjaśni. Odwiedzą nas również inni goście. Jesteście gotowi? Jak tak to zaczynamy zabawę.
Właśnie dostałam wiadomość, że zaczęła się pewna lekcja. Nasz gość, Ambroży Kleks zaprasza nas do swojej klasy. Lecimy na lekcję klesografii. Dzieci oglądają lekcję kleksografii z "Akademii Pana Kleksa".
Czytanie wierszy Jana Brzechwy przez uczniów.
Po obejrzeniu fragmentu "Akademii Pana Kleksa", dwoje uczniów z klasy 2 i dwoje z 3 czytają wiersze Jana Brzechwy.
Dzieci odpowiadają na pytania do wierszy, np. jaki jest tytuł wiersza, co robił leń, czym się chwaliła samochwała
Czytanie wierszy przez gości specjalnych.
Pani dyrektor i panie Paulina Hołysz i Ewa Kozina czytają , wcielając się jednocześnie w postacie z wierszy Jana Brzechwy,
Za zakończenie wszyscy wykonują pracę plastyczną związaną z lekcją klesografii.
Na zakończenie uczniowie otrzymają symboliczną nagrodę- pamiątkę.