X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4897
Przesłano:

Rozpoznawanie prostopadłościanów. Ściany, krawędzie i wierzchołki prostopadłościanu. Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV d

Cele operacyjne:
• uczeń rozpoznaje prostokąty
• uczeń potrafi wskazać odcinki prostopadłe i równoległe
• uczeń potrafi opisywać figury
• uczeń potrafi wskazać ścianę, krawędź i wierzchołek prostopadłościanu.
• uczeń potrafi wskazać modele prostopadłościanu w otoczeniu

Metody i formy:
• praca w grupach
• praca z podręcznikiem
• pogadanka
Środki dydaktyczne:
• podręcznik „Matematyka 2001” klasa 4
• opakowania przyniesione przez uczniów

Przebieg lekcji

1. Czynności wstępne. Sprawdzenie obecności. Przedstawienie tematów i celów lekcji. Sprawdzenie pracy domowej. Zebranie przyniesionych opakowań w widoczne miejsce.
2. Część właściwa lekcji.
Ćwiczenie 1
Uczeń wychodzi na środek klasy i opisuje jedno opakowani, zadaniem pozostałych jest jak najszybsze odnalezienie tego opakowania. (ćwiczenie powtórzone trzy razy)
Ćwiczenie 2
Uczniowie wymyślają różne sposoby pogrupowania opakowań np. plastikowe, tekturowe, wg. przydatności, kolorów itp.
Ćwiczenie 3
Uczniowie wśród opakowań w kształcie prostopadłościanu szukają cech wspólnych

Nauczyciel po trzech ćwiczeniach informuje uczniach jak nazywają się poszczególne elementy prostopadłościanu.

Zadanie 5/ s. 214 podręcznik (uczniowie otrzymują prostopadłościan na ławkę i to zadanie wykonują w parach)
Postaw przed sobą prostopadłościenne pudełko.
a) ile krawędzi ma dolna podstawa prostopadłościanu? A ile górna?
b) Do których krawędzi prostopadłościanu pasuje nazwa krawędź boczna? Ile jest takich krawędzi?
c) Ile jest wszystkich krawędzi w prostopadłościanie?
d) Ile wierzchołków ma dolna podstawa prostopadłościanu? A ile górna?
e) Ile jest wszystkich wierzchołków w prostopadłościanie?
f) Ustaw pudełko na innej ścianie. Czy odpowiedź na któreś a poprzednich pytań jest teraz innna?
Zadanie 6/ s. 214
a) Jaki kształt ma Twoja klasa? Co pełni funkcję dolnej i górnej podstawy? A ścian bocznych?
b) Które ściany są równoległe? A które prostopadłe?
c) Znajdź ściany równoległe i ściany prostopadłe w swoich pudełkach

Zadanie 7/s. 214
Weź pudełko w kształcie prostopadłościanu.
a) Pokaż takie dwie ściany, które mają wspólną krawędź.
b) Pokaż takie trzy ściany, które mają wspólny wierzchołek.
c) Pokaż takie trzy krawędzie, które mają wspólny wierzchołek. Ile jest takich trójek krawędzi?
4. Podsumowanie lekcji.
A. Ile ścian ma prostopadłościan?
B. Ile krawędzi ma prostopadłościan?
C. Gdzie możemy znaleźć w otoczeniu prostopadłościany?
5.Ocena. Uczniowie odpowiadają dostają buźki, na których uczniowie zaznaczą swój stosunek do lekcji

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.