Scenariusz imprezy z okazji Powitania Wiosny
Temat: Obchody Pierwszego Dnia Wiosny
Data: 21.03.2022 r.
Prowadzenie: Edyta Tadrzak, Barbara Tyszka
Miejsce uroczystości: świetlica Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego
Czas trwania: dwie godziny lekcyjne
Charakterystyka ogólna:
Uroczystość ogólnoszkolna przeznaczona dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu: umiarkowanym, znacznym i głębokim, na etapie edukacyjnym: przedszkole, I i II, zespoły rewalidacyjno- wychowawcze
Cele spotkania:
– zachęcanie do kontynuowania tradycji ludowych związanych z nadejściem wiosny;
- integrowanie społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie;
– organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystaniu posiadanych wiadomości
i umiejętności;
- rozstrzygnięcie konkursów: na wiosenny ubiór mojej wychowawczyni z surowców przeznaczonych do recyklingu i wiosenne nakrycie głowy.
Formy pracy:
- zbiorowa;
- grupowa;
- indywidualna.
Metody:
- podająca;
- pokaz;
- obserwacja;
- praktycznego działania;
- zabawowa.
Pomoce dydaktyczne: prezentacja multimedialna, piosenki o wiośnie, płyta CD z muzyką instrumentalną, zagadki dotyczące wiosny, dekoracja pod nazwą ,, Wiosenny pokaz mody, nagrody rzeczowe, materiały recyklingowe
Przebieg spotkania:
1. Powitanie uczestników- wprowadzenie do tematu spotkania, podanie celu:
- rozmowa kierowana dotycząca zmian zachodzących w przyrodzie wiosną;
- ustalenie dzisiejszej daty;
- zabawa ruchowa do piosenki- ,,Błyskawica- grzmot”.
2. Prezentacja multimedialna- ,,Pierwsze oznaki wiosny”:
- jakie zmiany zachodzą w pogodzie wiosną;
- co zmienia się w przyrodzie:
a) zwierzęta budzą się ze snu zimowego;
b) powracając ptaki z ciepłych krajów- omówienie popularnych gatunków;
c) wiosenna roślinność- przedstawienie roślin i utrwalenie nazewnictwa.
3. Zabawa ruchowa do piosenki ,, Wiosenny bal”
4. Warsztaty plastyczno- techniczne: zaprojektowanie i wykonanie wiosennego ubioru dla swojej wychowawczyni z materiałów przeznaczonych do recyklingu.
5. W trakcie pracy zebranym towarzyszyła: muzyka instrumentalna i piosenki o tematyce wiosennej.
6. Podsumowanie pracy uczniów poprzez występy na ,,Wiosennym pokazie mody”- zaprezentowanie stroju swojego nauczyciela wspólnie z całą klasą- grupą.
7. Dokonanie oceny przez niezależne jury: wręczenie nagród rzeczowych – ufundowanych przez organizatorów i dyplomy dla całej klasy oraz nagrody pocieszenia dla pozostałych grup- klas.
8. Rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego kilkanaście dni wcześniej na ,, Wiosenne nakrycie głowy”- wręczenie indywidualnych nagrod za: I-II-III miejsce oraz nagrody pocieszenia dla pozostałych uczniów- wychowanków za włożony trud w przygotowanie nakryć.
9. Podziękowanie organizatorów za wspólnie spędzony czas.