SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DNIA ...... W RAMACH DODATKOWYCH ZAJĘĆ TEMATYCZNYCH DLA DZIECI Z INTERNATU W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO – WYCHOWAWCZYM
TEMAT: ABC ZDROWEGO ODŻYWIANIA.
Cel główny:
Wzbogacenie wiedzy uczniów o zdrowiu człowieka i właściwym odżywianiu się
Cele operacyjne:
- uzasadnienie dlaczego należy spożywać owoce i warzywa
- rozróżnianie produktów zdrowych i szkodliwych w żywieniu
Metody pracy:
- oglądowa: pokaz, obserwacja
- słowne: pogadanka, dyskusja
- praktycznego działania: plakat
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa zróżnicowana
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna
- projektor, komputer
- plansze z piramidą zdrowego odżywiania
- karty pracy
- arkusze papieru
- gazety, kartony, klej, nożyczki, ołówek, kredki
- dziesięć przykazań zdrowego żywienia, rozsypanka wyrazowa, krzyżówka dla każdego ucznia
Czas trwania:
60 minut
Przebieg:
1) Powitanie (nauczycieli i uczniów)
2) Wprowadzenie do tematu: ( Krzyżówka, której hasło daje temat do przeprowadzanych zajęć)
- Dziś będziemy rozmawiali o zdrowym odżywianiu
- Pytania dla dzieci
3) Realizacja tematu:
• Pokaz multimedialny (omówienie)
• Karty pracy:
- Piramida zdrowia do ułożenia i opisania
- Rozsypanka wyrazowa do ułożenia
• Podział dzieci na grupy:
- część dzieci robi plakat z żywnością którą uczniowie najczęściej jedzą
- pozostała część z żywnością, którą powinni jeść
4) Podsumowanie i ocena:
• Ocena prac
• Wnioski końcowe
Definicja:
Prawidłowe odżywianie jest to dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych a tym samym energii i substratów potrzebnych do utrzymania zdrowia i wszystkich funkcji organizmu.
Osoby odpowiedziale