X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48953
Przesłano:

Bo kalosze mają kolory. Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym ze szczególnym uwzględnieniem indywidualizacji dzieci

Temat: „Bo kalosze mają kolory”.
Grupa wiekowa: 3 - 4 latki
Cel główny: Kształtowanie umiejętności klasyfikowania elementów
Cele ogólne:
- Ćwiczenie umiejętności uważnego słuchania oraz spostrzegania
- Kształtowanie umiejętności grupowania kaloszy według koloru
- Usprawnianie umiejętności liczenia
- Usprawnianie umiejętności rozpoznawania kolorów
Cele szczegółowe:
- Rozpoznawanie kolorów
- Rozwiązywanie prostych zagadek
- Segregowanie kaloszy według koloru i wielkości
- Prawidłowe liczenie
- Rozpoznawanie elementów ubioru potrzebny podczas opadów deszczu
Metody:
• Oparte na słowie: pogadanka
• Oparte na działalności praktycznej (metoda zajęć praktycznych – ekspresyjna)
• Metody praktyczne wg. Okonia: ćwiczebna, realizacji zadań
• Oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
Środki dydaktyczne:
• karty pracy: ćwiczenia grafomotoryczne – kalosze
• obrazki: parasola, deszczu, kaloszy oraz papierowe kalosze różnej wielkości
Sposoby indywidualizacji:
 odpowiednie miejsce dla każdego dziecka
 obserwacja i zwracanie uwagi podczas wykonywania ćwiczeń przez dzieci
 stosowanie systemu motywacyjnego: pochwał słownych, buziek, naklejek,
 podawanie dodatkowych wskazówek
 instruowanie dzieci podczas wykonywania przez nie ćwiczeń związanych z grafomotoryką (poprawne trzymanie kredki, ołówka, mazaka)
 zadania dodatkowe dla dzieci, które szybciej i lepiej sobie poradziły z obecnymi zadaniami
 wystosowanie specjalnych miejsc przy stoliku
 tworzenie takich sytuacji, by dzieci mogły aktywnie pracować i czynnie brać udział w zajęciach
Przebieg:
Nauczycielka zaprasza do przywitania się tańcem: „Daj mi rączkę”. Dzieci tańczą a następnie siadają na dywanie. Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez rozwiązywanie zagadek.
„Jakie buty temu służą, żebyś mógł w nich chodzić po kałużach” (kalosze)
„Pada zawsze w dół , jest tylko na dworze, nigdy suchy być nie może” (deszcz)
„Gdy deszcz pada, zawsze go rozkładasz” (parasol)
Nauczyciel rozkłada kalosze różnej wielkości i w różnych kolorach. Następnie wraz z dziećmi następuje omówienie ich wyglądu (kolor, wielkość). Nauczyciel zachęca dzieci do posegregowania kaloszy według takich kryteriów jak wielkość i kolor oraz policzenie ich par.
Zadanie przy stoliku – karta pracy – ćwiczenia grafomotoryczne, segregowanie kaloszy i łączenie ich według wielkości a następnie pokolorowanie ich .
Karta pracy dla 3- latków : połącz w pary kalosze duże i małe.
Karta pracy dla 4 - latków : połącz w pary kalosze duże, małe i średnie.
Podsumowanie: wystawa prac dzieci i omówienie ich. Wystosowanie pochwał i wniosków nad czym warto popracować.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.