Scenariusz zajęć
Data: 31.05.2022r.
Temat zajęć: Olimpiada Matematyczna
Grupa wiekowa: 5,6 – latki
Cele ogólne:
• wspieranie uzdolnień matematycznych i pomoc w rozwijaniu zainteresowań,
• kształtowanie samodzielnego i logicznego myślenia,
• doskonalenie umiejętności posługiwania się poznanymi pojęciami matematycznymi,
• kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pokonywania trudności,
• doskonalenie umiejętności zdrowej rywalizacji i właściwego przyjmowania porażki.
Metody:
• czynne: kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku,
• percepcyjne: obserwacja i pokaz,
• słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Formy: zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką „Koło”, karteczki z rytmem, kolorowe guziki, plansze do kodowania, kolorowe figury, karteczki z cyframi 1-10, patyczki, figury geometrycznego dużego formatu, instrument muzyczny (drewienka), liczmany – tekturowe kwadraciki, dyplomy, upominki.
Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci piosenką, utworzenie koła.
Koło, koło toczy się wesoło, *2
Chodźmy szybko kto zdoła do kółeczka do koła. *2
2. Dzieci siadają na dywanie, podzielone są na zespoły 2 osobowe.
3. Guzikowe rytmy
Dzieci kończą zadany rytm przedstawiony na karteczkach wykorzystując kolorowe guziki.
4. Figurkowe kodowanie
Zadaniem każdego zespołu jest odwzorowanie (lustrzane odbicie) po prawej stronie kartki układu figur zadanego po lewej stronie kartki. Dzieci nazywają figury i określają ich kolor.
5. Układamy cyfry
Każda grupa układa w odpowiedniej kolejności kartoniki z cyframi 1-10.
6. Kolorowe klocki
Dzieci uważne słuchają i zliczają ilość dźwięków zagranych na instrumencie, a następne układają tyle patyczków ile dźwięków usłyszały.
7. Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.
Nauczyciel mówi zadania a dzieci rozwiązania zadania starają się zilustrować za pomocą liczmanów – patyczków.
- Nad łąką fruwały 3 biedronki (układają 3 patyczki). Potem przyfrunęła jeszcze 1 (dosuwają 1 patyczek). Ile biedronek fruwa teraz nad łąką?
- Nad łąką fruwało sześć biedronek. Trzy odfrunęły. Ile biedronek pozostało?
- Dzieci sprzątają klocki, Staś włożył do pudełka 5 klocków, Marysia 5 klocków. Ile klocków jest w pudełku?
- Jaś bardzo lubi owoce. Mama naszykowała na talerzyku 10 owoców. Jaś zjadł 2 banany. Ile owoców zostało?
8. Każde dziecko otrzymuje dywanik i liczmany (np. tekturowe kwadraciki), umieszczają liczmany na kartce według polecenia nauczycielki.
- proszę położyć 2 liczmany w prawym górnym rogu
- proszę położyć 3 liczmany w lewym dolnym rogu
- proszę położyć 4 liczmany w lewym górnym rogu
- proszę położyć 5 guzików w prawym dolnym rogu
- proszę położyć 2 liczmany na środku
9. Zabawa ruchowa
Na dywanie leżą figury geometryczne dużego formatu. W trakcie trwania muzyki dzieci tańczą dowolnie po całej sali. Na przerwę w muzyce nauczyciel określa wybraną figurę, dzieci odszukują ją na dywanie i stają na niej. Zabawę powtarza się kilka razy.
10. Wspólne przeliczanie punktów i wyłonienie zwycięzcy matematycznych potyczek.
11. Wręczenie dyplomów i upominków.