Scenariusz zajęć w przedszkolu ,,kodowanie”
16.05.2022
Temat zajęcia: Kodujemy -matematykę poznajemy.
Miejsce; Gminne Przedszkole nr4 w Trzciance
Prowadząca: Małgorzata Jędrowiak
Grupa wiekowa: 4 latki
Czas trwania: 20-25 min
Cele ogólne:
• rozwijanie spostrzegawczości;
• odczytywanie, rozumienie symboli i znaków;
• doskonalenie umiejętności określania kierunków;
• rozwijanie logicznego myślenia i zdolności matematycznych ;
• kształtowanie umiejętności społecznych i kompetencji miękkich.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• odczuwa radości i zadowolenia z pokonywania trudności,
• poprawnie określa kierunki ,”w prawo”, obrót ,”w lewo”;
• poprawnie koduje ;
• potrafi przeliczać w zakresie 5
• chętnie pracuje w zespołach;
Metody:
• poszukujące, podające, praktycznego działania.
Formy: • zbiorowa (praca z całą grupą), zespołowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: • mata edukacyjna, wytłaczanki, klocki lego, klocki ruchu, aplikacja wordwall, plansze, tablica multimedialna, komputer .
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa integracyjna ,,Znajdź swoją parę”- na hasło nauczyciela ,,znajdź parę''- dziecko szuka pary.
2. Przeliczanie elementów w zakresie 5 z wykorzystaniem wytłaczanek, klocków lego oraz plansz z instrukcjami.
3. Odczytywanie kodu offline ( plansze z kodem) bez obrotów bohaterem będzie klocek.
Na początku nauczycielka z całą grupa wykonuje przykład na macie kodującej, zadaniem grupy jest odzwierciedlić wzór w wytłaczance.
4. Zabawa ruchowa ,,Ruletka” zakręć kołem i wykonaj aktywność ruchową. https://wordwall.net/pl/resource/31531589/skakanie
5. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Wspólne sprzątanie sali i materiałów.
Literatura: Scenariusz opracowany w oparciu o materiały Anny Świć dostępne na stronach: http://kodowanienadywanie.blogspot.com/
opracowała ;
Małgorzata Jędrowiak