Scenariusz zajęć
Imię i nazwisko nauczyciela:
Oddziała przedszkolny:
Data:
Rodzaj zajęć: Edukacja przyrodnicza- aktywność zdrowotna
Temat zajęć: „Święto witamin”
Treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
I.5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych muzycznych, naśladowczych z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu; bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne.
II. 2. szanuje emocje swoje i innych osób.
III.1. przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze.
IV. 1. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiałów naturalnych.
Treści kształcenia i wychowania wynikające z programów wychowania przedszkolnego
Program wychowawczy:
• rozwijanie postaw prozdrowotnych.
• kształtowanie życzliwego i otwartego stosunku do ludzi i przyrody,
• rozwijanie dbałości o własne zdrowie, higienę i bezpieczeństwo.
Program profilaktyki przedszkola
• promocja zdrowego, ekologicznego stylu życia,
Program „Żyj zdrowo”
• Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej.
• Kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji
fizycznej
Program wychowania przedszkolnego MAC
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka
• przybiera właściwą pozycję podczas stania, chodzenia, siedzenia na krześle, dywanie
II Emocjonalny obszar rozwojowy
• wie, że trzeba czekać na swoją kolej
III Społeczny obszar rozwoju dziecka
• podporządkowuje się poleceniom nauczyciela
IV Poznawczy obszar rozwoju
• wie, jak dbać o zdrowie
• wymienia nazwy owoców i warzyw
Program edukacji przyrodniczej „Wiem i rozumiem – dbam o przyrodę”
• jest otwarte na nowe wyzwania i chętnie je podejmuje
Cele operacyjne
• poznaje rolę owoców i warzyw w codziennej diecie;
• potrafi współpracować w grupie;
• poznaje wyglądu i nazw niektórych warzyw i owoców;
• rozwijania sprawności manualnych;
• rozwija orientacji w przestrzeni;
• chętnie spożywa warzyw i owoców
Metody:
Słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
Oglądowa: pokaz, obserwacja
Czynna: zadań stawianych dziecku
Formy pracy:
• indywidualna
• z cała grupą
Pomoce :
wybrane warzywa i owoce (np. jabłko, gruszka, śliwka, marchewka, ziemniak, pietruszka, burak, kapusta, cebula), sylwety tych warzyw i owoców, tamburyno, nagranie wesołej piosenki, skakanki,
Przebieg zajęć:
1. „Będziemy przyjaciółmi przyrody”.
Rozmowa z dziećmi na temat przyrody- co to jest przyroda?, gdzie ją możemy spotkać? Czy
przedszkolaki też mogą dbać o przyrodę i w jaki sposób?
Stworzenie „Grupowego kodeksu przyjaciół przyrody” za pomocą obrazków lub napisów. Dzieci na potwierdzenie kodeksu podpisują się lub odbijają pieczątkę wykonaną z ziemniaka.
2. „Chodzimy po grządkach”- zabawa ruchowa.
Nauczyciel rozkłada skakanki na podłodze. Dzieci chodzą po skakankach starając zachować równowagę. Każde dziecko przechodzi kilka razy.
3. „Kącik przyrody”.
Wspólne stworzenie kącika przyrody nawiązującego do omawianego tematu. Przygotowanie koszy na warzywa i owoce. Dzieci układają w nich warzywa i owoce.
4. 1. „Gdzie jest owoc lub warzywo?”.
Nauczyciel rozkłada w różnych miejscach sali obrazki owoców i warzyw. Dzieci biegają po sali w rytm melodii granej na tamburynie. Kiedy nauczyciel przestaje grać, dzieci wykonują polecenie nauczyciela, np. stań przy owocu. Stań przy zielonym warzywie...
2. „Gdzie schowało się jabłko?”.
Nauczyciel rozkłada w różnych miejscach sali jabłka (pod krzesłem, na stole, obok książek, za koszem). Wybrane dziecko szuka jedno jabłko i opisuje gdzie go znalazło. Zabawa trwa dotąd, dopóki nie zostaną znalezione wszystkie jabłka. Młodsze dzieci używają tylko określeń na, pod, obok, za. Starsze używają określeń po prawej, po lewej, pomiędzy.
3. „Jakie to warzywo/owoc?”.
Na talerzu leżą kawałki owoców i/lub warzyw. Obok w koszu leżą całe owoce/warzywa. Zadaniem dzieci jest dopasowanie połówek do całych okazów.
4. „Taniec owocowo- warzywny”.
Każde dziecko otrzymuje obrazek warzywa lub owocu. Dzieci tańczą przy dźwiękach wesołej
piosenki. Na przerwę w muzyce dobierają się w pary zgodnie z instrukcją nauczyciela np. owoc owoc, owoc- warzywo. Jeżeli ktoś nie został wymieniony, tańczy solo.
5. Zabawa ruchowa „Wiosenna sałatka”
Przedszkolaki siedzą w kręgu. Każde z dzieci dostaje naklejkę przedstawiającą jakieś warzywo, które może znaleźć się w wiosennej sałatce, na przykład: ogórek, rzodkiewka, marchewka, pomidor, sałata. Na komendę „ogórek” wszystkie dzieci z daną naklejką zamieniają się miejscami. Na hasło wiosenna sałatka wszystkie dzieci – warzywa zamieniają się miejscami. Zabawa może odbywać się przy akompaniamencie muzycznym.
6. Taniec owocowo- warzywny – Każde dziecko otrzymuje sylwetę owocu lub warzywa. Przy dźwiękach muzyki dzieci tańczą pojedynczo, w parach mieszanych (owoc-warzywo, w parach jednakowych ( owoc-owoc, warzywo- warzywo).
7.„Zanieść owoc, warzywo” – zabawa ruchowa - na tacka dzieci niosą warzywo lub owoc tak, aby nie upadło. W tle leci piosenka – Ogórek
8. Dowolny taniec przy piosence Witaminki.