Numer: 48905
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ekowyprawa na Ziemię - zajęcia ekologiczne

Scenariusz zajęć
Imię i nazwisko nauczyciela:
Oddziała przedszkolny:
Data:
Rodzaj zajęć: Edukacja przyrodnicza
Temat zajęć: „Ekowyprawa na Ziemię”
Treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
10. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka
Treści kształcenia i wychowania wynikające z programów wychowania przedszkolnego
Program wychowawczy:
• rozróżnia dobro od zła,
• kształtowanie życzliwego i otwartego stosunku do ludzi i przyrody,
• rozwijanie dbałości o własne zdrowie, higienę i bezpieczeństwo.
Program profilaktyki przedszkola
• promocja zdrowego, ekologicznego stylu życia,
Program wychowania przedszkolnego MAC
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka
• przybiera właściwą pozycję podczas stania, chodzenia, siedzenia na krześle, dywanie
II Emocjonalny obszar rozwojowy
• wie, że trzeba czekać na swoją kolej
III Społeczny obszar rozwoju dziecka
• podporządkowuje się poleceniom nauczyciela
IV Poznawczy obszar rozwoju
• dokarmia ptaki zimą

Program edukacji przyrodniczej „Wiem i rozumiem – dbam o przyrodę”
Podejmuje działania na rzecz ochrony przyrody i opisuje, co z nich wynikneło dla niego i dla innych
Żyj zdrowo

Cele operacyjne
• Rozpoznaje i nazywa zachowania bezpieczne i niebezpieczne dla środowiska
• Wprowadza w codzienne przedszkolne życie zmiany przyjazne środowisku
• Tworzy listę haseł małego ekologa
Metody:
Słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
Oglądowa: pokaz, obserwacja
Czynna: zadań stawianych dziecku
Formy pracy:
• indywidualna
• z cała grupą
Pomoce :
opaski ekoludków, wiersz „Drogie ekoludki”, śmieci , kartka papieru, marker

PRZEBIEG :
1. Ekowyprawa na Ziemię
Zabawa ruchowa – wylot na planetę Ziemia. Zakładamy opaski na głowy, do „kosmicznej” muzyki poruszamy się w kierunku Ziemi. Podróży towarzyszą ogólnorozwojowe ćwiczenia fizyczne: podskoki, wymachy ramionami, podbiegi, „pływanie”  w powietrzu, czołganie, marsz, spacer do tyłu, cwał boczny, czworakowanie i inne. Sposób docierania na Ziemię mogą wymyślać dzieci – każde po jednym. Kiedy ekoludki wylądują w kole na dywanie, witamy je na planecie Ziemia, za pomocą wierszyka:
„Drogie ekoludki, witajcie na Ziemi,
ogromnie nam miło być dzisiaj z Wami.
Prosimy o pomoc, bo nasza planeta
zaczyna wyglądać jak śmieci sterta.
Coraz mniej roślin, a więcej smogu,
nie chcemy mieszkać w odpadów katalogu.
O wasze pomysły ekologiczne prosimy
W zgodzie z naturą żyć bardzo chcemy!”.
Po powitaniu chętne ekoludki przedstawiają jedną zasadę ochrony przyrody z ich planety. Choć będą one całkowicie zmyślone, bo pochodzące z nieistniejącej krainy, to jednak absolutnie konkretne, znane z doświadczenia i wychowania dzieci pomysły idealnego obrazu życia człowieka w zgodzie z naturą. Wszystkie zapisujemy.
2.  Ziemski rekonesans
W drugiej części zajęć zapraszamy ekoludki do obejrzenia sali przedszkolaków, ich łazienki, szatni, korytarza. Celem tej wycieczki jest odnalezienie przez ekoludki śladów zachowań człowieka niezgodnych z rytmem natury i ochroną środowiska: rozrzucone po sali, niewykorzystane papiery, niezakryte kleje, brak segregacji odpadów, kapiąca z kranu woda.
3.   Co można zmienić?
Po powrocie do sali odczytujemy ekologiczne refleksje dzieci z planety przyjaznej środowisku i uwagi z rekonesansu Ziemi. Wspólnie zastanawiamy się, które pomysły ekoludków można wprowadzić w życie Ziemian np.:
• segregacja śmieci: ustawienie koszy na śmieci z oznaczeniami: papier, plastik, odpady organiczne lub inne,
• zapisywanie zużycia papierowych ręczników i papieru używanego do rysowania służące samoobserwacji dzieci, wdrażanie do korzystania z kartek papieru po obu stronach, zapełniania rysunków na całej powierzchni,
• zamiana plastikowych kubków do picia wody na papierowe lub wielokrotnego użytku,
• rezygnacja ze słomek, np. podczas imprez urodzinowych,
• niemarnowanie jedzenia podczas wspólnych posiłków (nakładanie na talerz takich porcji, jakie przewidujemy, że jesteśmy w stanie zjeść, próbowanie, w miarę możliwości niewyrzucanie jedzenia...),
• zamiana plastikowych toreb na materiałowe, niekorzystanie z „foliówek”, gdy nie jest to konieczne (np. ważenie bananów w kiści),
• nadawanie drugiego życia „odpadom” – tworzenie zabawek z plastikowych kubeczków po jogurtach, instrumentów z kulistych opakowań po słodyczach,
• tworzenie zabawek z materiałów naturalnych zależnych od pory roku – kory, szyszek, opadłych liści, orzeszków, patyków, kamieni,
• zwiększanie ilości czasu zabawy swobodnej na świeżym powietrzu wśród roślinności – oddychanie tlenem,
• ograniczanie kupowania nowych rzeczy do tych, które są nam potrzebne,
• zwrócenie uwagi na dbałość o ubrania i buty (składanie, przechowywanie, aby służyły jak najdłużej),
4.  Przykazania małego ekologa
Zabawa słowna. Dzieci z pomocą nauczyciela kończą rozpoczęte zdania np.:
Świat sam sobie nie da rady – musimy segregować odpady
Wodę oszczędzamy – krany zakręcamy
Każde dziecko wie – że śmieci segreguje się
Pijemy czystą wodę – taką dzisiaj mamy modę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.