Scenariusz zajęć
Imię i nazwisko nauczyciela:
Oddziała przedszkolny: „Słoneczka”
Data:
Rodzaj zajęć: Edukacja sensoryczna
Nazwa projektu: „ Sensorycznie się rozwijam bo skaczę, biegam, badam i dotykam”
Temat zajęć: „Jesienią, jesienią sady się rumienią” – zabawy sensoryczne”
Treści podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
3. Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.
Treści kształcenia i wychowania wynikające z programów wychowania przedszkolnego
Program wychowawczy:
• kulturalnie zachowuje się w każdej sytuacji,
• używana form grzecznościowych,
Program profilaktyki przedszkola
• Tworzenie warunków służących sprawności i aktywności fizycznej dzieci.
Program wychowania przedszkolnego MAC
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka
• uczestniczy w zabawach ruchowych
II Emocjonalny obszar rozwojowy
• nie przeszkadza innym dzieciom w zabawie
III Społeczny obszar rozwoju dziecka
• podporządkowuje się poleceniom nauczyciela
IV Poznawczy obszar rozwoju
• uczestniczy w zabawach naśladowyczych
Program edukacji przyrodniczej „Wiem i rozumiem – dbam o przyrodę”
• jest otwarte na nowe wyzwania i chętnie je podejmuje
Cele operacyjne
• stymuluje zmysł smaku
• rozpoznaje różne owoce za pomocą dotyku
• rozpoznaje różne owoce po zapachu bez kontroli wzroku
• porusza się w wyznaczony sposób przez nauczyciela
• aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
Słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
Oglądowa: pokaz, obserwacja
Czynna: zadań stawianych dziecku
Formy pracy:
• indywidualna
• z cała grupą
Pomoce :
dary jesieni, karty obrazkowe z różnymi zwierzętami leśnymi
PRZEBIEG :
1. Polisensoryczne zabawy z owocami
Zabawy dotykowe z owocami . Przed dziećmi stawiamy koszyk z rożnymi owocami, wspólnie nazywamy je oraz za pomocą dotyku określamy ich cechy. Następnie owoce rozkładamy w jednej linii i proponujemy zabawę, w której dzieci aktywują ciało do ruchu ( np. Turlają się, skaczą itp. ) Zadaniem dzieci jest podnieść owoc, który jest np.: ciężki, gładki.
Zabawy zapachowe z owocami. Przygotowujemy małe pojemniczki, w których umieszczamy kawałki wybranych owoców oraz obrazki im odpowiadające. Każdorazowo otwieramy pojemniczek, aby dziecko mogło zapoznać się z zapachami i prezentujemy obrazek. Dziecko siada na podłodze, do jego ubrania przyczepiamy klamerki w różnych częściach ciała. Dookoła dziecka rozkładamy obrazki owoców. Dziecko wykonuje obrót wokół własnej osi, nauczyciel prezentuje mu zapach, dziecko próbuje odgadnąć co to za zapach. Następnie odczepia klamerkę i przyczepia ją do obrazka zgodnego z zapachem.