Konspekt zajęć muzycznych w klasie III
Osoba prowadząca: Małgorzata Majak
Data: 18. 05.2022
Klasa III c
Temat: Elementy dzieła muzycznego - melodyka, rytmika, dynamika, agogika (tempo), artykulacja.
Cel ogólny:
- rozwijanie wrażliwości muzycznej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- śpiewa piosenkę pt.„Hej, ho żagle staw"
- określa podstawowe elementy dzieła muzycznego
- stosuje zróżnicowaną dynamikę, agogikę i artykulację w śpiewie
- pisze wartości rytmiczne w określonym metrum i prawidłowo je wykonuje
- dopasowuje określenia dynamiki w utworze
- wyjaśnia i wskazuje w zapisie nutowym symbole graficzne dynamiki, artykulacji i agogiki
Metody:
- podające (objaśnienia)
- czynne (zadań stawianych do wykonania,samodzielnych doświadczeń)
- percepcyjne (obserwacja, pokaz)
- aktywizujące (burza mózgów,śpiew,słuchanie,ruch)
Formy organizacyjne: praca zespołowa, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:laptop, tablica interaktywna, flet poprzeczny, flet prosty, instrument klawiszowy, zadania ukryte w skrzyniach skarbów, nuty na flet.
Przebieg:
Część wstępna (ok.10 min)
1. Rozgrzanie aparatu głosowego. Śpiewanie piosenki pt. „Hej,ho żagle staw"(muz. Z. Murawski, sł. M. A. Kowalewski).
2. Wprowadzenie do tematu lekcji. Burza mózgów - Co jest potrzebne żeby powstała piosenka,utwór muzyczny(dzieło muzyczne)?
3. Wyjaśnienie (częściowo utrwalenie) pojęć: melodyka, rytmika, dynamika, agogika i artykulacja. Wklejenie informacji do zeszytu.
Część główna (ok. 30 min.)
4. Rozmowa na temat elementów występujących w piosence „Hej, ho żagle staw” (melodyka kantylenowa i deklamacyjna,zmiana tempa w refrenie).
5. Zaprezentowanie na tablicy partytury utworu muzycznego uwzględniającego elementy dzieła muzycznego (E. Grieg „Poranek”).
6. Zapisanie na pięciolinii gamy C-dur. Dopisanie brakujących elementów dzieła muzycznego. Zaśpiewanie gamy z uwzględnieniem dynamiki,artykulacji oraz agogiki.
7. Zapisanie rytmu w metrum 4/4 z tataizacją. Wspólnie klaskanie wartości rytmicznych z zastosowaniem wszystkich zamieszczonych określeń muzycznych. Rozpoznawanie przez dzieci,który takt został zaprezentowany przez nauczyciela.
8. Zapisanie wartości rytmicznych w metrum 2/4,3/4 i 4/4 .
9. Słuchanie melodii szanty „Morskie opowieści". Zaznaczenie odpowiednich symboli dynamicznych w nutach (piano i forte).
10. Podział na 3 grupy. Każda grupa wykonuje wylosowane przez kapitana drużyny zadanie zamieszczone w skrzyni skarbów.
I. Zaznaczenie przez uczniów w zapisie nutowym symboli graficznych artykulacji (legato - łuki, staccato – kropki nad nutami).
II. Zaznaczenie w nutach dynamiki (piano – p, forte - f, crescendo i diminuendo).
III. Zaznaczenie w zapisie nutowym agogiki (tempa)- largo -wolno, andante - umiarkowanie, allegro - szybko.
Część końcowa (ok. 5 min)
11. Podsumowanie – gra w odsłanianie odpowiednich kart, na których zamieszczone są określenia do każdego elementu dzieła muzycznego
(aplikacja w learningapps link https://learningapps.org/watch?v=pexp0rcdc22).
12. Ewaluacja zajęć:
- a) sprawdzenie zdobytej wiedzy-nauczyciel gra na instrumencie flet prosty, flet poprzeczny, instr. klawiszowy) utwór muzyczny z wykorzystaniem elementów dzieła muzycznego, uczniowie podnoszą odpowiedni kartonik w kolorze oznaczającym konkretny element dzieła muzycznego
( artykulacja-czerwony,dynamika zielony,agogika–żółty)
- b) wypełnienie karty ewaluacyjnej przez ucznia:
Czy zajęcia były interesujące?
Najbardziej podobało mi się...
Największą trudność sprawiło mi...
Dowiedziałem/am się...
13. Pożegnanie muzyczne - „Do widzenia,do miłego zobaczenia”.