Konspekt lekcji matematyki Klasa: VIII
Temat: Powtórzenie wiadomości - wielokąty.
Cel ogólny:
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie/parze.
Cele szczegółowe - uczeń:
- rozpoznaje i zna własności figur przystających;
- korzysta z cech przystawania trójkątów do uzasadniania, że dwa trójkąty są przystające;
- korzysta z cech przystawania trójkątów do dowodzenia twierdzeń geometrycznych;
- rozpoznaje wielokąty foremne i wykorzystuje ich podstawowe własności.
NaCoBeZu (kryteria sukcesu):
- potrafię rozwiązywać zadania związane z przystawanie trójkątów i własnościami wielokątów foremnych;
- potrafię współpracować z kolegą/koleżanką, wyjaśniam lub przyjmuję wyjaśnienie trudności pojawiającej się w zadaniach.
Metody nauczania:
- pogadanka,
- pokaz/ćwiczenie interaktywne,
- ćwiczeniowa.
Formy:
- praca wspólnym frontem;
- praca samodzielna;
- praca w grupie/parze.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, komputer, zeszyt, podręcznik, kreda, tablica.
Przebieg lekcji:
1. Powitanie. Sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu i celów lekcji.
3. Podanie pierwszego punktu lekcji: Cechy przystawania trójkątów.
Nauczyciel włącza animację z Mulitibooka przypominającą cechy przystawania trójkątów (około 3min)
4. Podanie drugiego punktu lekcji: Twierdzenie a definicja.
Zaprezentowanie ćwiczeń interaktywnych z Multibooka związanych z pojęciem twierdzenia, definicji, cech przystawania trójkątów, dowodów twierdzeń. Chętni uczniowie rozwiązują zadania interaktywne
5. Podanie trzeciego punktu lekcji: Wielokąty foremne.
Nauczyciel prezentuje animację z Multibooka na temat wielokątów foremnych, która jest przypomnieniem i rozszerzeniem wiedzy z poprzednich lekcji (3min).
6. Praca w parach/małych grupach.
Uczniowie rozwiązują zadania przygotowujące ich do sprawdzianu. Na tej lekcji uczniowie z opinią wykonają zad. 1-3 a pozostali zad 1-5. Nauczyciel koordynuje ich poczynania. W razie potrzeby naprowadza na prawidłowy sposób rozwiązania. Zachęca do podejmowania próby rozwiązania trudniejszych zadań.
7. Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji. Zaznacza konieczność kontynuacji rozwiązywania reszty zadań na następnej lekcji oraz zebranie zeszytów.