Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
dla ucznia z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i niedowidzeniem znacznego stopnia
Prowadzący zajęcia: Iwona Kołpacka
Miejsce zajęć: dom rodzinny ucznia
Czas trwania zajęć: 2 godziny
TEMAT: Muzyczny zwierzyniec – rozwijanie zainteresowania otaczającym światem
Cele główne:
– pobudzanie pracy zmysłów (słuchu, wzroku, dotyku, węchu, smaku)
– rozwijanie zainteresowania otaczającym światem i pochodzącymi z niego dźwiękami
– budowanie pozytywnego kontaktu emocjonalnego ucznia z nauczycielem
– rozwijanie umiejętności współdziałania podczas ćwiczeń
– podnoszenie sprawności psychoruchowej ucznia i orientacji w schemacie ciała
Cele operacyjne:
uczeń
– reaguje na głos nauczyciela i czuje się bezpiecznie w jego obecności
– doskonali pracę zmysłów
– skupia uwagę na zasłyszanych dźwiękach i odwraca głowę w stronę źródła dźwięku
– wykazuje zainteresowanie słuchając nagrania z odgłosami zwierząt
– poznaje świat zwierząt
– kształtuje sprawności psychomotoryczne i orientację w schemacie ciała uczestnicząc w programie aktywności M. I Ch. Knill (Program I)
– relaksuje się podczas słuchania muzyki
Metody:
– stymulacja polisensoryczna w oparciu o elementy metody „porannego kręgu”
– Metoda M. I Ch. Knill – Program I
– muzykoterapia
– metoda opata na słowie - bajka
Środki dydaktyczne:
materac, klin rehabilitacyjny, koc, lampka do aromaterapii, olejek zapachowy cytrynowy, zapałki, pomarańcza, oliwka, szczoteczka, latarka, dowolna książka z wierszykami, bajeczkami o zwierzętach, odtwarzacz płyt CD, płyta z programem M. Ch. Knill, płyty z nagraniami muzycznym, nagranie z odgłosami zwierząt, teksty bajki i wierszyków, kula świetlna, instrumenty muzyczne (mała perkusja)
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne
-przywitanie z uczniem
-zapalenie lampki zapachowej
-zdmuchnięcie zapałki
-wąchanie olejku zapachowego
-masowanie dłoni oliwką
-śpiewanie piosenki powitalnej: Witaj (imię dziecka), witaj (imię),
jak się masz/bis
Wszyscy cię lubimy, wszyscy cie lubimy,
bądź wśród nas./bis
z jednoczesnym wyklaskiwaniem rytmu oraz wystukiwaniem na bębenku
-masaż (tzw. szczoteczkowanie) rąk, z jednoczesnym nazywaniem części rąk
(dłoń, palce, łokieć, lewa/prawa)
-stymulacja wzroku światłem, wodzenie za wiązką światła
-stymulacja smakowa – podanie soku pomarańczowego
-zgaszenie lampki zapachowej.
2. Zajęcia właściwe
-ćwiczenia percepcji słuchowej z wykorzystaniem instrumentów muzycznych
-wystukiwanie na bębenku, dzwonkach blisko/daleko, cicho/głośno
-słuchanie czytanych przez nauczyciela opowiadań i wierszyków o zwierzętach
( różna intonacja głosu, naśladowanie przez nauczyciela głosów zwierząt)
-słuchanie nagrania z odgłosami zwierząt
Przerwa 10 min.
-rozwijanie świadomości własnego ciała w realizacji Programu I M. I Ch. Knill
3. Zajęcia końcowe
-relaksacja i wypoczynek podczas słuchania muzyki relaksacyjnej z jednoczesną terapią świetlną (kula świetlna)
-uporządkowanie miejsca pracy
-pożegnanie: podziękowanie uczniowi za udział w zajęciach, pochwalenie go za aktywność, podanie ręki na pożegnanie, powiedzenie „Do widzenia”.