SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Lekcja otwarta
Być jak Van Gogh, czy jak Walt Disney?
Czyli lekcja o kreatywności oraz myśleniu wizualnym.
Agnieszka Ronduda
Czas przeznaczony na zajęcia: 1 godz. lekcyjna (45 minut) ew 2 godziny
Cele ogólne lekcji:
● rozwój umiejętności kreatywnych i aktywności twórczej;
Poznanie wyrażania się za pomocą myślenia wizualnego
● zdobycie wiedzy na temat kreatywności i możliwości jej kształtowania w różny sposób;
● wzrost motywacji do świadomego kreowania swojego wizerunku, wzrost wiary we własne umiejętności;
Cele szczegółowe lekcji: - uczeń
● wie, na czym polega kreatywność i potrafi generować pomysły;
● ma świadomość tego, że w atmosferze swobodnej zabawy łatwiej jest być twórczym;
● radzi sobie w sytuacjach wymagających wykazania się kreatywnością; wierzy we własne siły i ma nowatorskie pomysły; jest nastawiony na osiągnięcie sukcesu;
Formy pracy:
● w grupach /zespołowa
● indywidualna
Metody pracy:
● słowna – rozmowa, praca z tekstem
● aktywizacyjne - ćwiczenia
● burza mózgów;
● miniwykład
Środki dydaktyczne:
● Puste plansze,kartki,, kolorowe flamastry, mazaki;
● Tekst artykułu A. D. Nowickiej pt. Jak zwiększyć swoją kreatywność, na stronie: http://medycynaipasje.com.pl/a1676/Jak-zwiekszyc-swoja-kreatywnosc-.html
Przebieg lekcji:
Wychowawca rozpoczyna od powitania uczniów. Krótko przedstawia temat godziny wychowawczej.
Jako pierwsze ćwiczenia po podziale uczniów na grupy ( według pór roku) , prosi uczniów ,aby napisali swoje WIZYTÓWKI, Napisz swoje imię oraz narysj jedną rzecz, czynność , któą lubisz.
. Na wykonanie zadanie uczniowie mają 2 minuty. Prezentują swoje pracę.
Jako drugie ćwiczenie uczniowie wykonują WYWIAD RYSUNKOWY. z koleżanką/kolegą z grupy. Tworzą wspólny herb. Na zdanie jest 4 minuty. Następuje prezentacja.
Grupa tworzy Swój własny herb. Opisuje w nim ,co łączy grupę.
Następnie uczeń wprowadza do tematu KREATYWNOŚCI.
Zwraca uwagę na fakt i nasz rozwój i rozwój cywilizacji nie byłoby możliwe, gdyby nie ludzi kreatywni.
Nauczyciel zadaje pytanie: Wskażcie dwie osoby, które były/są kreatywne i sprawiły, że nasza cywilizacja się rozwinęła, mamy znaczne osiągnięcia. Nauczyciel wymienia postacie znane z historii.
Albert Einstein obmyślał teorię względności podczas jazdy na rowerze
Salvador Dali większość swych surrealistycznych obrazów namalował wczesnym świtem, jeszcze w obłokach snu, w piżamie.
Leonardzie da Vinci. Przyszłość należy do ludzi przedsiębiorczych, kreatywnych, którzy generują oryginalne, wartościowe pomysły, łamią dawne przyzwyczajenia, schematy myślenia i stereotypy.
2. Nauczyciel zdaje pytanie do klasy, pisze PYTANIE DLACZEGO WARTO BYĆ KREATYWNYM?,zbiera pomysły uczniów,zapisuje je na tablicy.
. Wychowawca uświadamia uczniom, że podczas kolejnych ćwiczeń powinni działać spontanicznie i czuć się zupełnie swobodnie, wymyślając jak największą liczbę pomysłów czy rozwiązań. Niech nie obawiają się oceny z jego strony, ponieważ nie będzie poddawał krytycznemu osądowi ich nawet najbardziej szalonych czy dziwnych koncepcji. Chodzi o zasadę TOLERANCJI wobec wszelkich wytworów – także takich, które mogą się komuś wydać irracjonalne, nietypowe.
Nauczyciel wyświetla zadania dotyczące kreatywności.
Wymyśl jak najwięcej sposobów jak pogłaskać żyrafę?
Wymyśl jak najwięcej rzeczy, które są: czerwone, wielkości zaciśniętej pięści, są zimne, służą do poruszania się.
Wypisz wszystkie składniki, potrzebne do: zrobienia zupy, uszycia koszuli, zdobycia Montt Everest,wykonania stołu.
Utwórz łańcuch skojarzeń do słów: słońce, chleb ,szkoła,ręka, piłka. . Każde kolejne skojarzenie, powinno być związane z poprzednim słowem w łańcuchu.NIE ZE SŁOWEM POCZĄTKOWYM
Stwórz akronimy do istniejących słów, zachowaj ich znaczenie;
Np..PKP-Polskie Koleje Państwowe, nowy akronim np..Piękne Koleżeńskie Podróże
1.PKO
2.AGD
3.ZUS
4.PKi N
5.PZPN
Zadanie: Narysuj 20 kółłek , ustaw czas na 3 minuty i nadaj im realne znaczenie.
Gra story cube. https://davebirss.com/storydice-creative-story-ideas/
Pobaw się w topografa i narysuj 3 literoobrazy
Podusmowanie : Ewaluacja zaję.KOSZ i WALIZAK