Scenariusz zajęć z dziećmi 5- 6 letnimi w grupie „Motylki”
Temat zajęć: „Nad morzem”
Prowadząca zajęcia: Małgorzata Kukiełczyńska
Data: 25.09.2020r.
Cel główny:
- rozwijanie ogólnej wiedzy o regionie w którym mieszkamy
Cele szczegółowe:
- dziecko nazywa kraj w którym mieszkamy
- potrafi rozpoznać kontury mapy Polski
- wie gdzie na mapie Polski odnaleźć morze
- potrafi opowiedzieć własnymi słowami co to jest port
- wie jakie mamy rodzaje portów
- potrafi wymienić trzy miasta w naszym województwie w których znajdują się porty
- słucha: „Legendy o pierwszej latarni morskiej”
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy piosence „Witam Was już zabawy nadszedł czas”
2. Rozmowa z dziećmi na temat naszego regionu, cech charakterystycznych, przypomnienie nazwy naszego miasta oraz nazwy kraju. Rozmowa na temat elementów krajobrazu nadmorskiego – przypomnienie i utrwalenie wiadomości. (wykorzystanie tablic demonstracyjnych)
3. Słuchanie legendy o pierwszej latarni morskiej.
Treść:
Działo się to tysiące lat temu, w czasach, kiedy ludzie dopiero nauczyli się budować statki i zaczęli żeglować po morzach. Sztuka żeglowania nie należała do łatwych. Statki bardzo często gubiły drogę pośród bezmiaru wód i zamiast płynąć do brzegu, wypływały na środek morza a tam, o ile statek nie zatonął, wyczerpana załoga ginęła na zawsze.
Zdarzyło się, iż pewien pan nadmorskiego księstwa wpadł na pomysł, aby o zmierzchu rozpalać na brzegu wielkie ognisko. W ten sposób zagubieni na morzu żeglarze mogli zobaczyć ogień i kierować się w stronę przystani. Pomysł ten sprawdził się świetnie ale tylko blisko brzegu. Kiedy bowiem statki odpływały na dalsze odległości, ogniska, tak jak i lądu nie było widać.
Książę zarządził więc aby na nadmorskim klifie wybudowano wysoką wieżę. Zbudowano ją z kamieni, które morze hojnie wyrzucało na brzeg. Była tak wysoka jak dwudziestu dorosłych mężczyzn stojących jeden na drugim. Kręte schody prowadziły na sam szczyt, gdzie wymurowano wielkie palenisko. Codziennie wnoszono na szczyt stos drewna, które wieczorem podpalano. Ognista wieża, jak ją nazwano, widoczna była wiele mil od lądu i wskazywała drogę do książęcego portu.
4. Rozmowa na temat legendy.
5. Pokazanie dzieciom zdjęć przedstawiających krajobraz nadmorski w tym, latarnie morską, port jachtowy, port rybacki, port towarowy, port pasażerski.
Port morski – rodzaj portu wodnego, położonego nad oceanem, morzem lub morskimi wodami wewnętrznymi danego państwa. Jest punktem umożliwiającym żeglugę, transport morski i ruch pasażerski.
6. Praca w małych grupkach dopasowywanie odpowiednich obrazków do danego zdjęcia przedstawiającego port jachtowy – jachty, port pasażerski –ludzie, port rybacki – ryby port towarowy – towary, skrzynie.
7. Globalne zapoznanie się z wyrazem „Port” – podział na sylaby, wysłuchanie pierwszej głoski w wyrazie.
8. Zabawa słuchowo - ruchowa „ Statki”
( dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm tamburynu, gdy tamburyno cichnie dzieci stają nieruchomo a swoją postawą naśladują statek).
9. Zaznajomienie dzieci z konturami mapy Polski wspólne ustalenie w którym miejscu znajduje się morze, naklejanie (uprzednio przygotowanych na wcześniejszych zajęciach) morskich fal.
10. Rozmowa na temat innych miast gdzie znajdują się największe porty. ( Gdańsk, Świnoujście, Szczecin) Zaznaczenie tych miejscowości na mapie.
11. Kolorowanie i wycinanie statków –przyklejanie ich przy miejscowościach portowych.
Poinformowanie dzieci o konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie pt. „Zachodniopomorskie Porty Oczami Dziecka” w związku z przypadającą w 2020 roku 70 rocznicą polskiej administracji w portach.