” PODRÓŻ NA MATEMATYCZNĄ WYSPĘ ” – scenariusz dla 5-6-latków.
Cele
odtwarza rytm według zaprezentowanego wzoru graficznego,
potrafi poruszać się w otoczeniu zgodnie z podaną instrukcją słowną
współpracuje w zespole,
klasyfikuje,
dodaje i odejmuje na konkretach,
potrafi policzyć 10 przedmiotów i więcej,
zna cyfry 1 - 9.
Metody :
słowna
oglądowa,
czynna -samodzielnych doświadczeń dziecka
stopniowania trudności.
Forma pracy:
praca indywidualna,
praca grupowa.
Pomoce: list wróżki Mądrej Główki, strzałki kierunkowe, klocki –figury geometryczne, patyczki matematyczne, liczmany z sowami, karty pracy, nagrody-naklejki, wydrukowane buty różnej wielkość, szarfy, znaki matematyczne <, =, >.
Przebieg:
1. Przywitanie się wierszykiem „Prawa ręka, prawa noga”
2. Tropy, szukanie ukrytego listu wg strzałek.
3. Odczytanie listu przez nauczyciela:
Drogie dzieci!
Nazywam się Mądra Główka. Jestem wróżką i mieszkam na Matematycznej Wyspie.
Chcę Was zaprosić do mojego domu, ale podróż na Matematyczną Wyspę nie jest łatwa.
Nie każdy może się tam dostać. Ten, kto nie lubi liczyć, układać i tworzyć zbiorów – będzie miał trudności z dotarciem do mnie. Wieżę, że potraficie pokonać trudności i szybko rozwiążecie zadania, które dla was przygotowałam. A wtedy , może dziś się spotkamy ! ?
4. Wykonywanie zadań przez dzieci :
– Aby dostać się na Matematyczną Wyspę musimy wykonać kilka zadań:
Zadanie Nr 1. Aby wybrać się w podróż musicie mieć dobre buty. „ Który but jest największy a który najmniejszy”. 5-latki ustawiają buty od najmniejszego do największego, 6-latki numerują buty od najmniejszego do największego.
Zadanie Nr 2. Policz drewniane patyczki z których budowane są konstrukcje domków w krainie matematycznej – liczenie na konkretach. Np. Budowniczy wziął najpierw 5 patyczków, następnie jeszcze 3. Ile patyczków ma budowniczy.
Zadanie Nr 3.Odszyfruj mapę wskazującą drogę do krainy – uzupełnianie rytmu (5-latki łatwiejszy rytm, 6-latki trudniejszy.)
Zadanie Nr 4. Z figur geometrycznych są tu drzewa, samochody, place zabaw zbudowane, dlatego następnym zadaniem waszym jest posegregowanie figur geometrycznych. Dzieci podzielone są na 4 zespoły z pośród różnych figur wybierają:
I zespół – kwadraty
II zespół – prostokąty
III zespół – trójkąty
IV zespół – koła
Układają je w obręcze. Następnie dzielą na dwa zbiory małe i duże. Przeliczają ile elementów mają w każdym zbiorze, ustalają których figur jest najmniej a których najwięcej.
5. „Bieg z figurą”- zabawa ruchowo – matematyczna. Dzieci wybierają figury geometryczne. Nauczyciel wymienia jedną z figur, dzieci które mają wstają i biegną dookoła siedzących dzieci i wracają na swoje miejsce.
Zadanie Nr 5. Wróżka Mądra Główka ma swoje pomocnice sówki Zabawa „Mądre sówki” - dzieci kolejno odliczają do dwóch, ustawiają się w dwóch rzędach, w zależności od cyfry, którą dostały. Po dwie osoby w rzędach dzieci losują kartę z cyfrą, określają, która z cyfr jest większa bądź równa i układają odpowiedni znak matematyczny <, =, >. Dzieci 5-letnie które nie potrafią określają na liczmanach.
Zadanie Nr 6. Karty pracy (6-latki działania dodawanie i odejmowanie; 5-latki kolorowanie według kodu obrazka)
6. Wręczenie dzieciom nagrody- naklejki.
– Na zakończenie zajęć pytanie n-lki : Jak myślicie dzieci, kto był tą wróżką, która przygotowała dla was zadania na dzisiejsze zajęcia?
Opracowała: Agnieszka K.