SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
W GRUPIE „SŁONECZKA” ( 5, 6–latki )
Temat zajęć: WESOŁE PINGWINY
Cele operacyjne:
dziecko:
poznaje przedstawicieli ginących gatunków,
wie, jak wygląda pingwin,
wie, że pingwiny wykluwają się z jajka, gdzie mieszkają,
przelicza swobodnie do 8 i dalej w dostępnym mu zakresie,
poszerza swoje umiejętności i sprawności poprzez działanie,
poprawnie formułuje wnioski,
rozwija logiczne myślenie,
potrafi tańczyć do piosenki
stosuje różne techniki plastyczne.
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa,
Metody:
słowna : rozmowa,
oglądowa: obserwacja,
poszukująca – zadań stawianych dzieciom,
kierowania aktywnością dzieci,
zabaw ruchowych,
pracy twórczej,
Pomoce dydaktyczne:
Magnetofon, płyta z utworami do zabawy, zdjęcia Antarktydy, pingwinów;
kartki papieru z wydrukowanym czapką,
kredki, farby, pędzle, piórka ozdobne, kleje.
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie do sali przybyłych gości.
2.Wstęp. Tej zimy jeszcze nie było u nas śniegu. Zabieram więc dziś was w podróż do krainy wiecznej zimy w poszukiwanie wesołych pingwinów. W naszą podróż zabierzcie również swoich rodziców.
3. Wyruszyć już czas – pingwinki już wypatrują nas!
Nauczycielka nastawia melodię „Lot samolotem” i zaprasza wszystkie dzieci oraz rodziców do wspólnej podróży – zabawa ruchowa z muzyką – po wylądowaniu dzieci docierają na wyznaczone miejsce.
4. „Jak wygląda lodowa kraina?”- wypowiedzi dzieci na podstawie zdjęć i filmiku.
Dz. siedzą na dywanie przodem do tablicy na której umieszczone są ilustracje.
Nauczycielka pyta
Czy wiecie dokąd dolecieliśmy naszym samolotem?
Jak wygląda Antarktyda?
Kto mieszka w lodowej krainie?
Dlaczego Eskimos jest tak ciepło ubrany?
Jak nazywa się dom Eskimosa?
5. Czyje to jajko?- zabawa tropiąca – chodzenie po kawałkach kry.
Nauczyciel wyjaśnia pojęcie kry lodowej – odłamek pokrywy lodowej znajdującej się na wodzie.
Dzieci idą do ukrytych „ skarbów” po lodowej krze ( folia bąbelkowa). - kierujemy się do miejsca, gdzie ukryte jest jajo oraz napis PINGWIN. Dzieci zastanawiają się, co ma wspólnego jajko z pingwinem.
6. Dzieci wspólnie dzielą wyraz PINGWIN na sylaby, określają głoskę w nagłosie, wygłosie, głoskują. Na podstawie zdjęcia Pingwina wypowiadają się:
Jak wygląda pingwin? ( budowa, kolor, co pokrywa ciało pingwina)
Jak porusza się pingwin?
Czy pingwin to ptak?
Czy może latać?
7. Tajemnicze kry.
Na dywanie nauczyciel rozkłada papierowe karty w różnych kształtach imitujące krę lodową Wybrane dzieci podchodzą i podnoszą kry lodowe zgodnie z instrukcją nauczyciela – od największej do najmniejszej. Na odwrocie każdej kry znajdują się ciekawostki z życia pingwinów. Nauczyciel zapoznaje dzieci z informacjami, pokazując równocześnie zdjęcia i ilustracje.
Pingwin to zwierze towarzyskie, żeruje i gniazduje w koloniach czyli w dużych skupiskach.
Pingwin choć to ptak, nie ma zdolności do latania.
Pingwin świetnie nurkuje, po lądzie chodzi, kiwając się lub ślizgając na brzuchu, odpychając się kończynami.
Pingwin odżywia się skorupiakami (kryl), rybami, i głowonogami (kałamarnica).
Wiosną pingwinia mam składa jedno jajo, które przekazuje pingwiniemu tacie.
Pingwini tata wysiaduje jajo w fałdzie skóry brzucha, korzystając z zapasów tłuszczu, głównie śpiąc.
Rodzice zmieniają się w opiece nad pisklęciem, co jakiś czas.
8. „Pingwin” zabawa muzyczno-ruchowa ( dzieci zapraszają do zabawy rodziców)
9. „Pingwiny” – dodawanie i odejmowanie.
Dzieci wykonują działania matematyczne zgodnie z poleceniem nauczyciela. Do przeliczania wykorzystują sylwety pingwinów.
Cztery pingwiny pływały w morzu. Podpłynął do nich jeszcze jeden pingwin. Ile pingwinów pływa teraz w morzu?
Sześć pingwinów bawiło się na śniegu. Cztery pingwiny poszły spać. Ile pingwinów zostało?
Dwa pingwiny zjeżdżały z górki. Przyszły do nich jeszcze cztery pingwiny. Ile pingwinów zjeżdża teraz z górki?
Pięć pingwinów siedziało na krze lodowej. Cztery z nich wskoczyły do wody. Ile pingwinów zostało na krze lodowej?
10. Wykonanie pracy plastycznej - „Pingwinki-przyjaciele mroźnej krainy”
Omówienie wykonania pracy
SPOSÓB WYKONANIA PRACY PRZEZ DZIECI– Dz. łączą ze sobą biały i czarny wycięty karton przedstawiający kontur pingwina. Przyklejają wycięty kształt dzioba. Do tułowia doklejają również nogi. Malują flamastrami oczy i policzki. Ozdabiają szlaczkami czapkę ( 5-latki po śladzie; 6-latki po śladzie i samodzielnie) i przyklejają na głowę pingwina.
SPOSÓB WYKONANIA PRACY PRZEZ RODZICÓW- Zaproszeni goście wykonują lodową krainę na której będą mieszkały pingwinki zrobione przez dzieci.
11. Podziękowanie rodzicom za przybycie.
Opracowała: Agnieszka K.