Scenariusz lekcji
Temat: Marka firmy
• Cel ogólny
Poznanie znaczenia zjawiska kreowania marki firmy, jej rodzajów oraz stworzenie marki własnej firmy.
• Cele operacyjne:
Uczeń:
Wyjaśnia znaczenie terminów: marka, logo, barwy firmowe,
Wskazuje różnice między rodzajami marek,
omawia zjawisko kreowania marki firmy, uwzględniając znaczenie barw firmowych,
projektuje logo własnej firmy,
publikuje efekty pracy na własnej stronie internetowej.
• Środki dydaktyczne:
Komputer, projektor, strona i aplikacja canva.com, narzędzia Google – witryny.
• Metody pracy:
Praca grupowa
• Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
1. Nauczyciel przeprowadza czynności organizacyjne.
2. Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji. Wyjaśnia, czym jest marka. Prosi o podanie przykładów znanych marek i korzyści jakie znana marka daje przedsiębiorstwu (5 minut).
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel w czasie dyskusji systematyzuje i uzupełnia wiedzę i spostrzeżenia uczniów odnośnie rodzajów marek, sposób ich budowy oraz znaczenia barw firmowych (10 minut).
2. Następnie nauczyciel prezentuje zasady działania narzędzia jakim jest canva.com. Następnie przypomina o konieczności przestrzegania praw autorskich oraz wskazuje legalne, darmowe źródła pozyskiwania zdjęć, grafiki i muzyki (5 minut).
3. Uczniowie w grupach pracują nad projektem logo własnej firmy (15 minut).
4. Uczniowie zamieszczają efekty pracy grupowej na stronie internetowej zespołu – Witryny Google wg instrukcji nauczyciela (5 minut).
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel wyświetla efekty pracy poszczególnych grup zamieszczone na opublikowanych przez nich stronach internetowych (5 minut).