SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: 5 latki
TEMAT: W KRAINIE PRAWDY I DOBRA
Cele ogólne:
kształtowanie wrażliwości dzieci na prawdę i dobro
modelowanie postaw prospołecznych u dzieci
Cele operacyjne:
Dziecko
uważnie ogląda bajkę i wypowiada się na jej temat,
zna pojęcie dobro, prawda i wypowiada się na ich temat,
rozwija umiejętności rozpoznawania i nazywania wartości moralnych,
odróżnia dobro od zła,
dokonuje wyboru “prawdziwych” wartości,
współpracuje w grupie,
słucha poleceń nauczyciela
wykonuje pracę plastyczną - wydzierankę z papieru kolorowego.
Metody i techniki:
pogadanka, burza mózgów
Formy:
indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne:
bajka H. Ch. Andersena na CD “Nowe szaty króla”, piosenka Aidy “Mucha w mucholocie”, chusta animacyjna, szablony serduszek, papier kolorowy, klej
Przebieg zajęć”
Powitanie
Dzieci w kole, nauczyciel (N) śpiewa z dziećmi :
Wszyscy są witam was,
zaczynamy już czas,
jestem ja jesteś ty, raz dwa trzy. (2x)
Podróż do “Krainy prawdy i dobra”
N razem z dziećmi przy piosence Aidy pt. “Mucha w mucholocie” ilustrując gestem i ruchem jej treść, wyrusza z dziećmi do “Krainy prawdy i dobra”.
N. razem z dziećmi ogląda bajkę “Nowe szaty króla”
(wersja krótka - 5 minut).
Przepracowanie problemu - rozmowa na temat treści obejrzanej bajki kierowana pytaniami:
Czym najbardziej lubił zajmować się król?
Kto przybył do królestwa?
Jaką “zaletę” miały ubiory szyte przez oszustów?
Dlaczego wszyscy mieszkańcy królestwa kłamali królowi, że widzą te szaty?
Kto był prawdomówny i powiedział prawdę, że król jest nagi?
Czy można kłamać innym ludziom?
Czy mówiąc nieprawdę zachowujemy się dobrze?
Próba oceny postępowania bohaterów bajki.
Zabawa ruchowo - naśladowcza pt.” Jestem królem”
Dzieci udają, że są królem - poruszają się dumnie po sali, kłaniają się głową w prawą stronę potem w lewą stronę. Następnie robią ukłony , pokazują swoje strojne szaty.
Zabawa “Prawda - kłamstwo”
N. razem z dziećmi rozkłada chustę animacyjną i wyjaśnia do czego będzie ona potrzebna.
Zabawa będzie polegała na tym, że N. zadaje pytania - jeśli dzieci stwierdzą, że mówi nieprawdę - wchodzą na kolor czerwony chusty. Jeśli stwierdzą, że mówi prawdę - wchodzą na kolor niebieski.
Morze jest niebieskie?
Słońce jest zielone?
Słyszymy nosem?
Usta mamy czerwone?
Jest mi wesoło, gdy ktoś zrobi mi przykrość?
Powinniśmy o siebie dbać?
Mogę innych oszukiwać?
Jest mi smutno, kiedy ktoś nie chce się ze mną bawić?
Jestem zadowolony, gdy ktoś na mnie nakrzyczy?
Pokazywanie języka jest dobrym zachowaniem?
Jest mi miło kiedy ktoś narysuje mi laurkę?
Cieszę się, gdy moi koledzy są dla mnie mili?
“Burza mózgów”
Dzieci siadają wokół chusty, N. podaje wyraz - dzieci podają skojarzenia do tego słowa:
uczciwy -
sprawiedliwy -
dobry -
nie kradnie -
nie oszukuje -
prawda -
szlachetny -
kłamie -
leniwy -
pracowity -
dobro - ...
Zabawa - masażyk “Kanapka dla przyjaciela”
Dzieci odwrócone bokiem do chusty animacyjnej, siedzą jedno za drugim.
“Kanapka”
Najpierw chleb pokroję (uderzamy lekko brzegami dłoni p plecach
dziecka)
Potem posmaruję (głaszczemy całą powierzchnią dłoni plecy)
Na to ser położę (przykładamy wiele razy i na krótko dłonie do placów)
Pomidora dołożę (rysujemy małe kółka na plecach),
I posolę i popieprzę (dotykamy delikatnie plecy, przebierając palcami),
Żeby wszystko było lepsze (masujemy plecy)
Już nie powiem ani słowa, bo kanapka jest gotowa.
Po zrobieniu kanapki - dzieci przewracają się do środka chusty. Można masażyk powtórzyć.
“Serduszko dobroci”
N. pyta się dzieci “Co to znaczy mieć dobre serce”. Dzieci odpowiadają na zadane pytanie. N. zaprasza dzieci do stolików, do wykonania “Serduszka dobroci” . Instruuje je, jak należy wykonać serduszko.
Dzieci siadają, rwą czerwony papier na małe skrawki i przyklejają je na szablon serca.
Po zakończeniu prac N. wspólnie z dziećmi organizuje z nich wystawę w sali
Zakończenie.
N. podsumowuje zajęcie i dziękuje dzieciom za ich udział.