SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: 5 latki
Temat: “Mama, tata, siostra, brat - to mój mały świat”
Cele ogólne: - kształcenie umiejętności prawidłowego nazywania członków rodziny,
rozwijanie uczucia miłości, szacunku i życzliwości wobec najbliższych,
dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie.
Cele operacyjne: dziecko - wypowiada się na temat utworu,
rozumie słowo “mama, tata, siostra, brat”,
wymienia członków swojej rodziny,
reaguje na słowne sygnały nauczycielki,
uczestniczy w zabawie ruchowej,
bierze udział w pracy plastycznej.
Metody: słowna - wiersz, rozmowa, podawane instrukcje,
czynna - zadań stawianych do wykonania
Formy: praca z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz B. Formy “Moja rodzina”, ilustracje związane z tematem zajęcia, piosenka “My rodzinę fajną mamy...”, zdjęcia rodzinne, papier pakowy/szary z naklejonym sercem, klej, mazaki, kartki papieru, kredki ołówkowe
Przebieg zajęcia:
Dzieci siedzą półkolem przed nauczycielką.
Słuchanie wiersza B. Formy “Moja rodzina”
Moja rodzina to ja, mama, tata.
Mam też siostrę i młodszego brata.
Siostra jest wysoka, czarne włosy ma,
a braciszek mały, skończył latka dwa.
Wspólne zabawy, wspólne spacery.
Zimą na sanki, latem na rowery.
Czas wolny zawsze razem spędzamy,
bardzo mocno wszyscy się kochamy.
Rozmowa na temat treści utworu:
O kim opowiada wiersz?
Jakie postacie tam występują?
Kto to jest mama/tata/siostra/brat?
Co można robić razem z rodziną?
Nauczyciel rozdaje dzieciom przyniesione przez nich zdjęcia rodziny.
“Moja rodzina to...” - wypowiedzi dzieci na temat zgromadzonych fotografii o członkach rodziny:
kto znajduje się na zdjęciu (imiona bliskich osób, pokrewieństwo),
gdzie ta fotografia była zrobiona i przy jakiej okazji (konkretne miejsce, można podać nazwę miasta, miejscowości),
co lubicie robić ze swoją rodziną?
co jest najważniejsze w rodzinie?
Zaprezentowanie kartonu z naklejonym sercem. Poproszenie dzieci o naklejenie fotografii wokół serca. Dzieci smarują klejem zdjęcia i naklejają je.
- “Jak myślicie, co to serce w środku waszych rodzin może znaczyć?”
Dzieci podają propozycje - miłość, przyjaźń, dobroć, pomaganie sobie wzajemnie jak ktoś ma kłopot, opiekowanie się jak ktoś choruje albo jest smutny, szanowanie się, przytulanie się kiedy jest komuś źle lub przykro, spędzanie razem wolnego czasu, chodzenie na spacer, itp.
- “Widzicie jak wiele dobra można poczuć będąc w rodzinie?” Poproszę teraz, żebyście połączyli wasze naklejone zdjęcia z sercem. Narysujcie mazakiem strzałkę od fotografii do serca. To połączenie waszych rodzin z sercem będzie znakiem, że w rodzinie wszyscy się kochamy, pomagamy sobie, przytulamy się do siebie, czyli wszystko to, co wcześniej powiedzieliście.
Przypięcie kartonu ze zdjęciami na tablicę.
Zabawa ruchowa do piosenki “My rodzinkę fajną mamy...”
Zapraszam Was teraz do muzycznej zabawy, wstaniemy i zaśpiewamy razem piosenkę, którą dobrze znacie z rytmiki z ciocią Olą.
My rodzinę dobrą mamy
zawsze razem się trzymamy! (marsz w miejscu)
I choć czasem czas nas goni (szybkie przebieranie nogami)
My jak palce jednej dłoni! (pokazanie dłoni)
Ref. Mama, tata, siostra, brat (liczenie na palcach)
I ja - to mój mały świat! (pokazanie kuli ziemskiej)
Dużo słońca, czasem grad - ( pokazywanie palcami promieni słońca i spadającego
gradu)
To wesoły jest mój świat! (dwa wesołe podskoki)
Mama zawsze kocha czule, (położenie dłoni na sercu)
ja do mamy się przytulę, (objęcie się rękami)
w bólu, żalu i rozterce,
bo ma mama wielkie serce! (ułożenie serduszka z palców)
Ref. Mama, tata, siostra ...
Z tatą świetne są zabawy, (naśladowanie gry w piłkę)
z nim świat robi się ciekawy!(pokazanie kciuka w górę)
Tata ma pomysłów wiele, (pokazanie na głowę)
jest najlepszym przyjacielem! (pokazanie dwóch kciuków w górę)
Ref. Mama, tata, siostra ...
Gdy napsocę i nabroję,(machanie piąstkami)
stoję w kącie i się boję!(opuszczona głowa w dół)
Tata skarci, pożałuje,
a mamusia pocałuje! (wysyłanie buziaków)
Ref. Mama, tata, siostra ...
Kiedy nie ma taty, mamy,
wszyscy sobie pomagamy! (pokazywanie wyciągniętych przed sobą rąk)
I choć sprzątać nie ma komu, (machanie palcem na “nie”)
jest wesoło w naszym domu!(dwa wesołe podskoki)
Ref. Mama, tata, siostra ...
8. Zaproszenie dzieci do stolików i zachęcenie do narysowania swojej rodziny.
Po zajęciu - omówienie prac, zorganizowanie wystawy.