Numer: 48800
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co pływa, a co tonie? - zabawy badawcze z wodą

Scenariusz zajęć
Data: 28.04.2022r.
Prowadząca: mgr Ksenia Kansy
Grupa wiekowa: 4 – latki
Temat: „Co pływa, a co tonie?” – zabawy badawcze z wodą
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracje do zagadek, kamyk, muszelka, klucz, miska, szklanki, cukier, sól, kawa, mąka, olej, piasek, woda, łyżeczka, gazeta, niebieska folia, płyta CD, odtwarzacz CD, gazety, bibuła, słomki do napojów, karta pracy,
Cele ogólne:
• Doskonalenie spostrzegawczości, umiejętności uważnej obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń
• Rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci
• Wzbudzenie zaciekawienia oraz pozytywnych emocji
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Określa co pływa, a co tonie w wodzie
• Rozwiązuje zagadki
• Potrafi wyciągnąć wnioski z obserwacji
• Potrafi współpracować z kolegą w trakcie zabawy ruchowej
Metody:
• Słowna
• Oglądowa
• Metoda praktycznego działania
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna

Przebieg:
1. Zabawa integracyjna na powitanie:
„Wszyscy są, witam was, do zabawy już czas.
Jestem ja, jesteś ty raz, dwa i trzy.”
2. Rozwiązywanie zagadek słownych.
Spada z chmury, Ma na dnie piasek albo
w dzień ponury (deszcz). kamienie. Do morza
spieszy wciąż
niestrudzenie ( rzeka).
Spokojnie lub wzburzone
słona w nim woda, kąpiel
w nim przyjemna gdy jest
piękna pogoda (morze). Gdy jest ciepło wtedy
płynie, a na lód
twardnieje w zimie (woda).

Po rozwiązaniu zagadek dziecko zastanawia się nad tym, co wspólnego łączy te zagadki (wszystko to woda).

3. „Wzburzone morze” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Muzyka przedstawia wzburzone morze. Folia to morska woda lecz leżąca na podłodze jest za spokojna. By przypomniała wzburzone morze trzeba nim odpowiednio poruszać. Podczas słuchania nagrania złapiemy za krawędzie foli i ruszając nim dopasujemy się do muzyki.
4. Zaproszenie do eksperymentowania z wodą.

a) „ Co się rozpuszcza, a co nie” – przygotowujemy 4 szklanki z wodą oraz sól, cukier, kawa, mąka, olej i piasek. Najpierw dziecko próbuje rozpoznać przygotowane produkty – może dotykać, wąchać i próbować. Następnie wsypuje dany produkt do szklanki, miesza łyżeczką i obserwuje co się dzieje. Próbuje formułować wnioski: niektóre produkty rozpuszczają się w wodzie, a inne nie.
b) „Magiczne jajko” – z wcześniejszego doświadczenia wykorzystujemy dwie szklanki z wodą słodką i słoną. Ostrożnie umieszczamy jajko w szklance z wodą słodką i obserwujemy co się dzieje (jajko tonie), to samo powtarzamy z wodą słoną, w której jajko pływa.
Wyjaśnienie: Woda słona np.: w morzu lub oceanie ma większy ciężar niż woda słodka np.: w rzece lub w jeziorze. W słonej wodzie wszystko pływa lepiej.
c) „Co pływa, co tonie?” – przygotowujemy różne drobne przedmioty np.: kamyk, piórko, muszelka, piłeczka, klucz, korek. Dziecko obserwuje co się dzieje z przedmiotami wrzucanymi do wody. Próbuje samodzielnie wyciągnąć wnioski i wyjaśnić dlaczego niektóre przedmioty toną, a inne pływają po powierzchni wody.

5. Nauczyciel rozdaje karty pracy i prosi dzieci o pokolorowanie tych elementów, które toną.

6. Zabawa „ Robienie bąbelków za pomocą słomek” (kubek, woda, rurka). Dzieci zanurzają słomkę w szklance z wodą i dmuchają przez nią. Jednocześnie powinny obserwować, co się dzieje na powierzchni wody. Na powierzchni wody powstają bąbelki (są widoczne w chwili dmuchania powietrza). Jest to gaz, który szybko znika.

7. „Świeci słońce, pada deszcz” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem gazet - na podłodze rozłożone są gazety. Na hasło „świeci słońce” – dzieci poruszają się w podskokach omijając leżące (kałuże). Na hasło „pada deszcz” – zatrzymuje się, sięga po najbliższą gazetę i rozkłada ją nad głową (parasol). Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

8. Na zakończenie praca plastyczna „kropla wody” – wyklejenie kulkami z bibuły kropli wody. Nauczyciel przypomina dzieciom, że woda jest bardzo ważna w naszym życiu i trzeba ją oszczędzać i szanować.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.