SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH
Grupa: 5- 6 latki
Temat: Majowa łąka
Podstawa programowa: IV 18, IV 15, IV 9, IV 11, IV 12, I 5, I 9, I 8, I 7, IV 5, IV 2, III 2, IV 19, III 5, IV 8, IV 1, IV 7
Cele ogólne:
• Rozwijanie sprawności manualnej
• Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowo
• Stymulacja wielozmysłowa
Cele szczegółowe:
• interesuje się zwierzętami łąkowymi
• przelicza elementy zbiorów
• wykonuje proste obliczenia
• posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych
• ćwiczy umiejętności grafomotoryczne
• wykonuje własne eksperymenty graficzne
Metody komunikacji: słowna, audytywno – werbalna, totalnej komunikacji, PCS
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody pracy: elementy metody Dalkroza, pedagogika zabawy, elementy metody integracji sensorycznej, praktycznego działania
Pomoce: kolorowe kartki, farby, pędzle, patyczki do uszu, radio i nagranie odgłosów zjawisk atmosferycznych, karty pracy, kolorowe piórka, słomki, cukierki Skittles, woda, talerz, ilustracje, plastikowy pojemnik z kaszką manną, etykiety
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Wstęp
Ćwiczenia oddechowe z piórkami: na początek dzieci odszukują piórka w danym kolorze i tworzą zbiory. Kolejnym zadaniem są ćwiczenia oddechowe
trzymamy czerwone piórko na ręce i je zdmuchujemy z dłoni
pomarańczowe piórko zdmuchujemy ze stolika
żółte piórko zdmuchujemy z głowy kolegi
zielone piórko dmuchamy wysoko w górę
na niebieskie piórko dmuchamy przez słomkę
II. Część zasadnicza
1. Co i kogo możemy spotkać na łące? - dzieci otrzymują duży pojemnik wypełniony kaszką manną, w której zostały ukryte ilustracje mieszkańców łąki oraz kwiatów, które można dostrzec na łące. Wspólnie staramy się je nazwać i dobrać etykiety z nazwą
2. Maj bywa przewrotny w swej urodzie stąd słów kilka o pogodzie. Bajka edukacyjna – Burza. Rozmowa na temat zjawisk pogody i przestrzegania zasad bezpieczeństwa
https://www.youtube.com/watch?v=bx1FKDwzUeM&ab_channel=O%C5%9BrodekRozwojuEdukacji
3. Odgłosy zjawisk atmosferycznych – słuchanie dźwięków zjawisk atmosferycznych, dobieranie odpowiednich ilustracji
4. Opowieść ruchowa „Spacer na łąkę”
Jest pogoda słonko świeci, dziś na łąkę idą dzieci - raz, dwa, trzy. (dzieci maszerują rytmicznie)
A tu nagle pada deszczyk - kap, kap, kap. (dzieci w przysiadzie uderzają rytmicznie o podłogę)
I po liściach tak szeleści - szur, szur, szur. (dzieci pocierają dłonią o dłoń)
Deszcz ustaje - słonko świeci i na łąkę biegną dzieci - hyc, hyc, hyc. (dzieci biegają i rytmicznie podskakują)
Dzieci bawią się z ochotą, nagle patrzą - wszędzie błoto - hop, hop, hop. (dzieci robią duże podskoki)
Jest pogoda słonko świeci żabka wyszła im naprzeciw - bęc, bęc, bęc. (dzieci rytmicznie naśladują skoki żabki)
Do odpoczynku zachęciła i opowiadanie szybko wymyśliła.
5. Karty pracy:
Ćwiczenia grafomotoryczne
Tworzenie i przeliczanie zbiorów
6. Zabawa doświadczalna „A po burzy kolorowa tęcza”.
Na talerzu rozkładamy w niewielkich odstępach w kształcie koła Skittlesy
Następnie delikatnie wlewamy wodę na środek talerza (tak aby cukierki zostały zamoczone w wodzie). I obserwujemy
7. Piosenka z pokazywaniem
Słowa piosenki:
Deszczyk pada, deszczyk pada [rączki do góry, potem delikatnie na dół, jak deszcz],
Wieje silny wiatr [rączki przy ramionach i ruszamy nimi na prawo i lewo],
Deszczyk pada, deszczyk pada [rączki do góry, potem delikatnie na dół, jak deszcz],
Wieje silny wiatr [rączki przy ramionach i ruszamy nimi na prawo i lewo],
Błyskawica, grzmot (klaśnięcie), błyskawica, grzmot [tupnięcie nogą],
A na niebie kolorowa tęcza [rączki w górę, przesuwamy od lewej do prawej strony , wachlując jednocześnie paluszkami]
8. Wykonanie pracy plastycznej Majowa łąka – dzieci pędzlem malują trawę, następnie paluszkami umoczonymi w farbie tworzą kwiaty, do tego celu wykorzystują też patyczki do uszu. Powstaje barwna łąka pełna kwiatów
III. Zakończenie
1. Wystawa prac
2. Podziękowanie za udział w zajęciach
3. Porządkowanie miejsc pracy