X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48765
Przesłano:
Dział: Socjoterapia

Przyjaciel to ktoś ważny

Scenariusz zajęć

Temat: Przyjaciel to ktoś ważny

Cele ogólne

- kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych
- dostrzeganie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka

Cele szczegółowe

- rozwijanie umiejętności komunikowania się z innymi
- odreagowanie napięć
- wyjaśnienie pojęcia „przyjaźń”
- rozróżnianie zachowań prawidłowych od nieprawidłowych
- umiejętność pracy w zespole (klasie)
- budowanie pozytywnej samooceny
- poznanie swoich mocnych stron

Metody pracy

- praktyczne działanie
- pogadanka
- pokaz

Pomoce
dydaktyczne

- wiersz Wandy Chotomskiej „Najlepiej razem”
- tablica
- kreda
- kolorowy blok, wycinanka
- nożyczki
- klej
- kredki
- arkusz szarego papieru

Wprowadzenie

Przyjaźń to ogromna więź łącząca ze sobą ludzi. Przyjaciel jest bratnią duszą, osobą,
na którą można liczyć w każdej sytuacji. Kiedy potrzebna jest pomoc, przyjaciel zawsze
jej udzieli. Przyjaciel to „anioł stróż”, którego każdy potrzebuje.

Przebieg zajęć

1.Rozpoczęcie zajęć- powitanie uczniów, wprowadzenie i zapoznanie z tematem.
2.Głośne czytanie- nauczyciel czyta uczniom wiersz Wandy Chotomskiej „Najlepiej razem”.
3.Rozmowa o wierszu- nauczyciel zadaje uczniom pytania do przeczytanego wiersza: dlaczego warto mieć przyjaciela, co ciekawego można robić z przyjacielem, jak się czujemy, kiedy nie ma obok nas przyjaciela.
4.Rozmowa o przyjaźni- nauczyciel zapisuje na arkuszu szarego papieru wyraz PRZYJECIEL. Następnie prosi uczniów aby zastanowili się z czym kojarzy im się ten wyraz. Nauczyciel wysłuchuje wypowiedzi uczniów i zapisuje je na arkuszu papieru. Jeżeli uczniowie potrafią sami pisać, nauczyciel nadzoruje jakie skojarzenia wypisują pod wyrazem PRZYJACIEL.
5.Pogadanka: jakim jestem przyjacielem- ważne, aby zwrócić uwagę na fakt, że jakim ja będę przyjacielem dla innych, tacy inni będą dla mnie. Dlatego kluczowa jest praca nad swoim zachowaniem i stosunkiem do innych osób.
6.Zakończenie zajęć- nauczyciel prosi uczniów, aby z przygotowanych przez niego pomocy dydaktycznych wykonali kolorowy obrazek dla swojego przyjaciela,
który chcieliby mu podarować. Nauczyciel pomaga tym uczniom, którzy mają problem z wykonaniem zadania.
7.Pożegnanie się nauczyciela z uczniami.

Autor: Marta Kołoch

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.