X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48757
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową i słuchową. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla szkoły podstawowej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

1.Temat: Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową i słuchową z wykorzystaniem narzędzi TIK
2. Cele szczegółowe
uczeń potrafi:
-dokonać podziału tekstu na wyrazy
-skoncentrować się na wykonywanym zadaniu
-wyszukiwać podobieństwa i różnice na materiale literowym i nieliterowym
-rozwiązywać anagramy
-dokonać analizy i syntezy wyrazów i zdań
-wyszukać w tekście ukryte nazwy owoców, warzyw i roślin
-tworzyć nowe wyrazy wykorzystując litery ze słowa kluczowego
-podać wyrazy o podobnym brzmieniu
3. Cele ogólne: usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej oraz słuchowe, doskonalenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości, rozwijanie pamięci wzrokowej
4. Umiejętności kluczowe: doskonalenie percepcji wzrokowej, rozwijanie umiejętności analizy
i syntezy wzrokowej oraz słuchowej
5. Pomoce i środki dydaktyczne: karty pracy, długopisy, laptop, Internet, tablica interaktywna wraz z pisakiem, rzutnik multimedialny, platformy i strony internetowe
6. Literatura
Ursula Normann „Trening pamięci. Ćwiczenia słowne, zagadki, rebusy.” Warszawa 2002r.
Zofia Pomirska „Wygraj z dysleksją. Zbiór ćwiczeń usprawniających umiejętność czytania”. Kielce 2004 r
Barbara Zakrzewska „Trudności w czytaniu i pisaniu. Modele ćwiczeń”. Warszawa 1996r
7. Metoda: aktywizująca, zadaniowa
8. Forma pracy: indywidualna i grupowa
9. Przebieg zajęć:
Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, zapoznanie z przebiegiem zajęć. Do każdego ćwiczenia nauczyciel podaje sposób jego wykonania. W razie potrzeby udziela dodatkowych wyjaśnień i wskazówek, sprawdza poprawność wykonania ćwiczeń. Stara się pochwalić i docenić wysiłek uczniów, aktywizuje i motywuje do pracy. Część ćwiczeń
uczniowie wykonują wspólnie a część indywidualnie.
Ćwiczenie 1 „Ukryte słowa”
Nauczyciel rozdaje karty pracy .Uczniowie otrzymują kartki ze zdaniami, w których trzeba odnaleźć i podkreślić ukryte nazwy owoców, warzyw i roślin.
1.Złamali nawet scyzoryk, ale puszki nie otworzyli.
2.Przemek cofnął się o krok, ustępując miejsca koleżance.
3.Napisała taki smutny list, że gdy go czytał, to płakał.
4.Twierdzi, że zabija go dym z papierosów.
5.Zamyślony Jaś minął obojętnie cukiernię.
6.Przypadkowo podróż Adama zakończyła się w polu.
7.Dzieci lubią malować i rysować.
8.Nieznani sprawcy spalili akta.
9.Pomięta koperta leżała jeszcze na stole.
10.Jego brat kiwał potakująco głową.
11.Na boisku rozciągnięta była cienka lina.
12.Bez pracy nie ma kołaczy.
13.Opady nie były tak duże, jak prognozowano.
14.Byli ciekawi, kiedy nowy szyld zawiśnie nad sklepem.
15.Była to niewielka, pusta szkatułka.
16.Pozostał tylko sos na talerzu, kotlet zjadł kot.
17.Dzban Antek zbił, gdy sięgał po zeszyt.
18.Rosła tu lipa, niestety spłonęła wraz z dworem.
Ćwiczenie 2 „Sałatka literowa”
Zadaniem uczniów jest tak przestawić podane litery, by powstała z nich nazwa zwierzęcia.
Ils
seip
jaczą
lórikk
amotihpop
rugank
kasjzzucar
opeintezr
yrsgyt
rozwiązanie: lis, pies, zając, królik, hipopotam, kangur, jaszczurka, nietoperz, tygrys.
Ćwiczenie 3 „Krasnoludek”
Uczniowie tworzą jak najwięcej nowych wyrazów wykorzystując litery ze słowa 'krasnoludek”.
Odczytują wyrazy.
Ćwiczenie 4 „Wyprawa na ryby”
Zadaniem uczniów jest przeczytać poniższy tekst i pionową kreską prawidłowo podzielić go na wyrazy.
Wyprawanaryby.
Naskarpierosłydzikiemalinyzagradzającedrogędobrzegujeziora.Przedzierającsięprzeznie,zgubiłzegarekinadodatekpodarłskarpetki.Przezdrobnelistkidostrzegłgąsienicę,którapełzłapokońskiejpodkowiebłyszczacejwsłońcu.Wyciągnąłwędkę,nahaczykunadaltkwiłoświeżeziarnokukurydzy.Poczuł,jakoblewagozimnypot,boakuratwtejchwilisobieuświadomił,żezapomniałprzynęty.Wędkowanieszybkosięskończyło,śmiałsięsamzsiebie.
Ćwiczenie5 Rymowanki
Do podanych wyrazów uczniowie dopisują wyrazy o podobnym brzmieniu np. Mama-tama
kwiatek-
koc-
sznur-
nos-
miara-
oferta-
dzwonek-
Ćwiczenie 6 Szukanie różnic między dwoma obrazkami
Gra “Znajdź różnice” Platforma edukacyjna https://eduzabawy.com/
Gra wyświetlana jest za pomocą rzutnika na tablicy interaktywnej. Uczeń dokładnie przygląda się dwóm, z pozoru takim samym obrazkom. Jego zadaniem jest znalezienie 10 różnić i zaznaczenie ich za pomocą specjalnego pisaka na jednym z obrazków (dolnym lub prawym). Po znalezieniu wszystkich niezgodności nauczyciel wybiera kolejną ilustrację.
Ćwiczenie 7 Gra “Memory”
Platforma edukacyjna dla dzieci https://www.matzoo.pl/
Gra wyświetlana jest za pomocą rzutnika na tablicy interaktywnej. Do wyboru jest 5 poziomów trudności, różniących się liczbą elementów. Uczniowie zaczynają zabawę od najłatwiejszego tj. od 8 elementów (4 pary). Celem gry jest odkrycie par obrazków. Dzieci po kolei odwracają kwadraciki klikając pisakiem i zapamiętują jaki symbol się pod nim ukrywa, kiedy znajdą 2 takie same obrazki zostają one odsłonięte. Gra kończy się, kiedy zostaną odkryte wszystkie karty. Nauczyciel zwiększa poziom trudności.

Podsumowanie zajęć i uporządkowanie sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.