Scenariusz zajęć z języka angielskiego w grupie 6-latków
1. Grupa 6-latków, Rogów
2. Data: Grudzień 2021
3. Czas: 30 min.
4. Temat zajęć: „Jingle bells”.
5. Ilość uczestników: 25
6. Podstawa programowa: I.5 II.3 III.1,2,4,5,8 IV.1,7,21
Cele ogólne: Powtórzenie nazw związanych z świętami Bożego Narodzenia. Zabawa do piosenki „Jingle bells”
Cele operacyjne: Dziecko aktywnie uczestniczy w zajęciach
Dziecko śpiewa piosenkę w języku angielskim
Dziecko używa słówek związanych z tematyką zajęć
Odgrywa krótkie scenki posługując się nabytym słownictwem
Przestrzega zasad gry i postępowania
Kształtuje umiejętności pracy w grupie
Metody : Metoda TPR (metoda reagowania całym ciałem)
Metoda audiolingwalna (wielokrotne powtarzanie, zapamiętywanie)
Komunikacyjna (śpiewanie piosenek oraz ich inscenizacja)
Wykorzystanie elementów dramy
Gry i zabawy językowe
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Pomoce dydaktyczne: maskotka misia Teddy Bear, odtwarzacz, płyty CD, pacynki, rekwizyty do piosenki, kolorowe jajka
Przebieg zajęć:
Powitanie z uczestnikami zajęć piosenką „Hello, hello”. Następnie dzieci witają sięz maskotka misia Teddy Bear w języku angielskim oraz mówią swoje imię podając misia w kole następnemu dziecku. Nauczyciel przedstawia dzieciom pacynki związane ze świętami Bożego Narodzenia( an angel, a Santa Claus, a star, a bell, a reindeer,
a present, a christmas tree) dzieci powtarzają słownictwo za nauczycielem. Nauczyciel odkłada pacynki na dywan.
Po przedstawieniu wszystkich pacynek nauczyciel prosi wybrane osoby aby podały mu poszczególne pacynki. Następnie nauczyciel podaje koszyk z kolorowymi jajkami – instrumentami muzycznymi, dzieci wybierają jajeczko oraz mówią kolor. Nauczyciel wyjaśnia,
że będą grać do utworu muzycznego pt.„Jingle Bells". Następnie nauczyciel wyjaśnia, że będzie grał tylko wybrany kolor, dzieci słuchają jaki kolor podaje nauczyciel i grają na komendę. Zabawa ruchowa do utworu „Hokey pokey”.
Po zabawie ruchowej nauczyciel prosi dzieci, aby ponownie usiadły
w kole na dywanie i wprowadza uczestników zajęć do gry pt. „Potato game”- ziemniak, (one potato, two potato, three potato, four, five potato, six potato, seven potato, more). Nauczyciel przypomina zasady gry - zabawy w ziemniaka - po czym grupa rozpoczyna zabawę. Zabawa polega na wyliczance i jednoczesnym przybijaniu dłoni o dłoń osoby siedzącej obok. Ostatnie słowo wyliczanki jest momentem kiedy należy cofnąć dłoń. Osoba, która nie zabierze rączki (jest złapana), powinna wykonać zadanie które wskaże jej nauczyciel.
Na pożegnanie dzieci śpiewają piosenkę „See you later”.
Oczekiwane rezultaty:
Dziecko potrafi przedstawić się w języku angielskim.
Dziecko potrafi uczestniczyć w grze zespołowej oraz rozumie „pozytywną” rywalizację tzw. „Fair Play”.
Dziecko bawi się z innymi uczestnikami do słów piosenki „Jngle bells” czerpiąc przyjemność z zabawy.
Dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę oraz odtworzyć ruch do jej treści.
Dziecko potrafi pożegnać się z innymi uczestnikami oraz z nauczycielem w języku angielskim.