„W 100 minut dookoła świata” – scenariusz imprezy świetlicowej zorganizowanej
z okazji Dnia Dziecka.
Zajęcia planowane są dla uczniów klas 2 i 3
Cele:
- zapoznanie z zabawami dzieci w różnych krajach,
- poznanie nazw kontynentów oraz stolic wybranych państw,
- integracja podczas gier i zabaw,
- wpajanie zasad zdrowej rywalizacji.
Metody:
podająca, aktywna, praktyczna.
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa, zróżnicowana i jednolita.
Środki dydaktyczne:
globus, plastelina, papierowe kule, kolorowanki z mandalami, kredki, nośnik audiowizualny, utwór Samba – Just Dance, tekst piosenki „Pies Bingo”, gra Ubongo, pizza, papierowe talerzyki, woda, kubki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie w temat zajęć.
Witam Was serdecznie. Jak zapewne wiecie, dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka – i my, w naszej świetlicy, spędzimy go międzynarodowo.
W magiczny sposób okrążymy świat dookoła, zatrzymamy się w niektórych państwach na odpoczynek i pobawimy się w zabawy charakterystyczne dla tego kraju. Ale żeby nasza podróż była bezpieczna, a wszyscy byli zadowoleni, musimy przestrzegać znanym nam dobrze zasad. Kto je przypomni?
2. Rozpoczęcie podróży – Azja.
Naszą podróż zaczniemy od zwiedzenia Azji. Jest to bardzo duży zróżnicowany kontynent, tak pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym (w trakcie mówienia pokazujemy kontynent na globusie). Zaczniemy od Rosji. Rosja to kraj, który leży i w Europie i w Azji. Stolica tego kraju to Moskwa. To bardzo duży kraj,
w którym jest i bardzo ciepło i bardzo zimno. My wylądujemy w tym zimniejszym rejonie, w okolicach Tajgi syberyjskiej (zaznaczmy na globusie plasteliną to miejsce).
• Śnieżki
W tym roku w Polsce zima była bardzo ciepła i nie mieliście możliwości porzucania śnieżkami, w Rosji zimy są ciężkie i w niektórych rejonach śnieg jest zawsze. Dlatego pobawimy się teraz w rzucanie śnieżkami.
(Dzieci ustawiają rząd krzeseł wzdłuż dywanu, grupy stają po przeciwnych stronach krzeseł, zabawa polega na przerzucaniu się papierowymi kulkami, wygrywa ta drużyna, u której po zakończeniu zabawy będzie jak najmniej śnieżynek. Zwycięska drużyna zabiera sobie śnieżynki).
• Mandale
Zmęczyliście się i zmarzliście, dlatego teraz polecimy do cieplejszego kraju - Nepalu. Stolicą tego kraju jest Katmandu (zaznaczamy kraj plasteliną na globusie). Kraj ten znajduje się w środkowych Himalajach, czyli najwyższych górach świata. W Nepalu jest dużo wyznawców buddyzmu, a mnisi buddyjscy wysypują z kolorowego pisaku wzorzyste okręgi, czyli mandale – później je niszczą. My nie będziemy używać dziś pisaku, tylko pomalujemy mandale pisakami, w tym celu podzielimy się na cztery grupy, każda dostanie kolorowankę z mandalą, a Waszym zadaniem będzie pomalowane jej najładniej jak potraficie – zwycięży ta drużyna, która zrobi to najszybciej – macie jednak nie więcej jak 10 minut na zabawę. Zwycięska drużyna otrzyma kolorowanki z mandalami do pomalowania w domu.
• Mrówka, słoń i człowiek
Pomału będziemy opuszczać już Azję, ale musimy uzupełnić zapasy paliwa, dlatego zatrzymamy się w Indonezji. Stolica tego kraju jest Dżakarta (zaznaczamy plasteliną na globusie). Indonezja to kraj wysp, jest ich ponad 18000, oraz wulkanów. Dzieci grają często w mrówkę, słonia i człowieka. Proszę dobierzcie się w pary – rozegramy kilka rund.
(Gra przypomina „papier, nożyce i kamień”. Dwóch graczy staje naprzeciwko siebie i walczą na gesty, gdzie:
- wyciągnięty mały palec (reszta schowana) symbolizuje mrówkę,
- wyciągnięty palec wskazujący symbolizuje człowieka,
- wyciągnięty kciuk symbolizuje słonia.
Mrówka pokonuje słonia, ponieważ może wślizgnąć się do słoniowego ucha
i łaskotać, doprowadzając go do szaleństwa.
Człowiek wygrywa z mrówką, ponieważ może nadepnąć na mrówkę i ją zmiażdżyć.
Człowiek przegrywa ze słoniem, ponieważ może zostać stratowany przez słonia) – źródło: globalna.edu.pl
3. Australia.
Kolejnym przystankiem w naszej podróży będzie Australia, która jest kontynentem i państwem jednocześnie. Stolicą Australii jest Sydney (zaznaczamy na globusie). Rdzenni mieszkańcy Australii to Aborygeni, którzy polują za pomocą bumerangów.
• Wyścigi kangurów
Australia to bardzo ciepły kontynent, żyją tam kangury, psy dingo i dziobaki. My pobawimy się w wyścigi kangurów.
(Dzieci dzielą się na dwie grupy, zadaniem każdej jest jak najszybsze dotarcie na druga stronę dywanu za pomocą skoków – skoki kangurów są długie, dlatego dzieci także muszą skakać jak najdalej. Zwycięska drużyna dostaje kolorowanki ze zwierzętami występującymi w Australii).
4. Ameryka Północna.
Z Australii polecimy aż do Ameryki Północnej. To bardzo duży kontynent, na którym znajdują się Stany Zjednoczone Ameryki, kraj w którym wylądujemy. Stolicą tego kraju jest Waszyngton, jest on podzielony na 50 stanów – stąd jego nazwa. Jest to bardzo duży i różnorodny kraj pod względem przyrody, klimatu
i kultury.
• BINGO - piosenka
My wylądujemy w Teksasie (zaznaczamy na globusie), a tam spotkamy farmera
i jego psa.
Razem z nim zaśpiewamy piosenkę o jego psie, który wabi się Bingo.
(Dzieci śpiewają piosenkę, która polega na powtarzaniu pierwszej zwrotki, jednak po każdym powtórzeniu w trakcie śpiewania imienia psa, opuszczamy litery jego imienia, a w ich miejsce szczekamy, czyli przy pierwszym powtórzeniu mamy: Hau INGO, przy drugim: Hau hau NGO, itd.).
5. Ameryka Południowa.
Opuszczamy Stany Zjednoczone i zmieniamy kontynent, udajemy się do Ameryki Południowej. To bardzo duży i raczej ciepły kontynent, przez którzy przepływa Amazonka, a wokół niej rozpościerają się lasy deszczowe. Na kontynencie tym znajduje się wiele państw, ale my wylądujemy w Brazylii. Stolicą tego państwa jest Brasilia, czyli miasto, którego nazwa brzmi jak nazwa państwa (zaznaczamy na globusie).
• Samba – taniec
Brazylia słynie z karnawału i tańca zwanego sambą. Dlatego i my zatańczymy teraz sambę – pomoże nam lubiana bardzo przez Was gra Just Dance.
(Wszyscy tańczą wg wskazówek pokazywanych w grze).
6. Afryka.
Zmęczeni tańcem odpoczniemy w samolocie, ponieważ czeka nas długi lot – polecimy teraz do Afryki, kontynentu na którym znajduje się największa pustynia świata – Sahara oraz najdłuższa rzeka świata – Nil.
• Ubongo - gra
My wylądujemy w Republice Południowej Afryki (zaznaczamy na globusie),
w kraju, który ma trzy stolice: Pretorię, Kapsztad, Bloenfointaim, oraz słynie
z wydobywania diamentów. Jest to bardzo ciężka i niebezpieczna praca. My także będziemy starali zdobyć diamenty, ale zamiast pracować fizycznie, popracujemy umysłowo. Podzielcie się na cztery grupy, zagramy w Ubongo.
(Każda grupa dostaje planszę oraz 12 różnych kafelków, zadaniem drużyny jest całkowicie zasłonić pola swojej planszy wskazanymi kafelkami – na każdej planszy rozgrywa się 6 rund. Wygrywa drużyna, która pierwsza ułoży wszystkie 6 wariantów. Zwycięska drużyna dostaje kolorowanki z obrazkami klejnotów).
7. Europa.
Zmęczeni wojażami wracamy do Europy, kolebki cywilizacji, kontynentu na którym znajduje się nasz kraj Polska, ale wcześniej...
• Pizza
Zatrzymamy się we Włoszech, których stolicą jest Rzym i zjemy sobie pyszną pizzę – wnosimy zamówioną wcześniej pizzę i wodę do popicia. Dzieci biesiadują ok. 10 min., później sprzątają po posiłku i siadają w kręgu na dywanie.
Posileni i wypoczęci wracamy do Polski, której stolicą jest – tu czekamy na odpowiedź dzieci – Warszawa (zaznaczamy na globusie).
• Zabawy polskich dzieci – rozmowa z uczniami, wybrana zabawa.
Wyobraźcie sobie, że do Polski przyjeżdżają dzieci z obcego kontynentu i proszą Was abyście pobawili się z nimi w typowo polska grę. Co byście mu zaproponowali? Pozwalamy się wypowiedzieć dzieciom, a później staramy się wybrać taką charakterystyczną dla naszego kraju zabawę i bawimy się w nią (oczywiście modyfikujemy ją do warunków świetlicowych).
8. Zakończenie, ewaluacja i pożegnanie.
Przypomnijmy sobie gdzie dzisiaj byliśmy - rozmowa przypominająca punkty naszej podróży – pomoże nam w tym globus, pytamy także dzieci o zabawy, które zapamiętały oraz o te, które się im najbardziej podobały. Dziękujemy z wspólną podróż.
BINGO (na podstawie https://www.youtube.com/watch?v=1z6IvKCcpVQ)
Był sobie farmer co miał psa,
on BINGO miał na imię.
Be, I, eN, Gie, O,
Be, I, eN, Gie, O,
Be, I, eN, Gie, O,
co BINGO miał na imię.
Był sobie farmer co miał psa,
on BINGO miał na imię.
Hau, I, eN, Gie, O,
Hau, I, eN, Gie, O,
Hau, I, eN, Gie, O,
co BINGO miał na imię.
Był sobie farmer co miał psa,
on BINGO miał na imię.
Hau, hau, eN, Gie, O,
Hau, hau, En, Gie, O,
Hau, hau, En, Gie, O,
co BINGO miał na imię.
Był sobie farmer co miał psa,
on BINGO miał na imię.
Hau, hau, hau, Gie, O,
Hau, hau, hau, Gie, O,
Hau, hau, hau, Gie, O,
co BINGO miał na imię.
Itd.