Numer: 48744
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kalejdoskop pogody

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH

Prowadzący: Agnieszka Łukaszyk
Grupa: 3, 5,6 latki – przedszkole specjalne
Temat: Kalejdoskop pogody

Obszary z podstawy programowej:
I 2, 5, 6, 7, 8, 9; II 2, 8; III 1, 2, 5, 8; IV 1, 2, 5, 9, 18, 19

Cele główne:
wzbogacanie wiadomości na temat zjawisk atmosferycznych,
rozwijanie wyobraźni przestrzennej,
poszerzanie doświadczeń plastycznych,
rozwijanie umiejętności logicznego myślenia,
zachęcanie do samodzielnych doświadczeń i wyciągania wniosków.

Cele szczegółowe:
rozwijanie współpracy dzieci podczas wspólnej zabawy,
poznawanie pojęć dotyczących zjawisk przyrodniczych,
wykonywanie pracy plastycznej z wykorzystaniem plasteliny i farby,
uczestniczenie w obserwacjach i doświadczeniach przyrodniczych,
usprawnianie aparatu oddechowego,
podejmowanie samodzielnej aktywności poznawczej.

Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody pracy: słowna, praktycznego działania,
Pomoce: chusta animacyjna, tablica interaktywna (odtwarzanie filmiku edukacyjnego), plastelina, szablon tęczy, piosenka Klanzy: Błyskawica grzmot, spryskiwacz ogrodniczy, opakowanie cukierków Skittles, duży biały talerz, woda w temperaturze pokojowej, świeczka, gąbka, szklanka, małe skrawki białej bibuły, kartki, farba, szczoteczka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wstęp

1. Przygotowanie tła do pracy plastycznej – malowanie niebieskiego nieba i zielonej trawy.
2. Zabawa integrująca grupę „Zmiana pogody”. Dzieci stoją naokoło chusty animacyjnej, trzymając ją za brzegi. Poruszają chustą w taki sposób, żeby naśladować zjawiska pogodowe podawane przez nauczyciela(np. lekki wiatr, wiosenny deszcz, burza, słoneczny dzień). Na słowa: Zmiana pogody dzieci przebiegają pod chustą, zamieniając się miejscami.

II. Część zasadnicza

1. Podanie tematu zajęć.
2. Kształtowanie zainteresowań przyrodniczych, filmik edukacyjny: Jak powstaje tęcza https://www.youtube.com/watch?v=1v49ZHkJXa8
3. Praca plastyczna „Tęcza”. Dzieci wyklejają szablon tęczy plasteliną.
4. Taniec z pokazywaniem do piosenki Klanzy: „Błyskawica, grzmot”
Idziemy po kole, naśladujemy gesty i śpiewamy:
Pada deszczyk pada deszczyk, (wysoko uniesione ręce, pokazujemy
padający deszcz, poruszamy palcami, z góry do dołu)
Wieje, wieje wiatr ( ręce nad głową- kołysanie wiatru)
Pada deszczyk, pada deszczyk, (pokazujemy padający deszcz,
poruszamy palcami, z góry do dołu) )
Wieje, wieje wiatr (ręce nad głową- kołysanie wiatru) ZATRZYMUJEMY SIĘ
Błyskawica (klaśnięcie w dłonie) – grzmot! (tupnięcie nogą)
Błyskawica (klaśnięcie w dłonie) – grzmot!(tupnięcie nogą)
A na niebie kolorowa tęcza. (oburącz zatoczenie łuku nad głową)
Błyskawica(klaśnięcie w dłonie) – grzmot!(tupnięcie nogą)
Błyskawica(klaśnięcie w dłonie) – grzmot!(tupnięcie nogą)
A na niebie kolorowa tęcza. (oburącz zatoczenie łuku nad głową)
5. Doświadczenie przyrodnicze „Tęcza”. Dzieci obserwują wodę rozpylaną w słoneczny dzień na zewnątrz próbują dostrzec barwy powstałe na skutek rozpylania wody w nasłonecznionym miejscu.
Doświadczenie „Tęcza na talerzu”. Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje.
6. Doświadczenie przyrodnicze „Znikająca woda”. Dzieci pod kierunkiem nauczyciela rozpylają, rozlewają niewielkie ilości wody w nasłonecznionym i zacienionym miejscu, obserwują, w którym miejscu woda szybciej wyschnie.
Eksperyment „Magiczna woda” zabarwioną wodę wlewamy na talerz, świeczkę wbijamy w gąbkę, kładziemy na talerzu. Podpalamy świeczkę i zakrywamy szklanką. Obserwujemy co się stanie ze świeczką i co z wodą.

III. Zakończenie
1.Zabawa logopedyczna „Dmuchawce”. Dzieci zdmuchują z dłoni małe skrawki białej bibuły.
2.Praca plastyczna „Dmuchawce”. Na przygotowanym wcześniej tle szczoteczką malujemy mlecze, a paluszkami dmuchawce.
3.Prezentacja prac, czynności porządkowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.