Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 6 – latki
Temat zajęć: ,,Skarby Ziemi” – zabawy badawcze dotyczące edukacji przyrodniczej z zakresu przyrody nieożywionej
Cel główny:
• Rozwijanie dziecięcej aktywności poznawczej, kreatywności oraz wyobraźni twórczej
Cele etapowe:
• Kształtowanie dziecięcej wyobraźni, kreatywności, aktywności
• Dostarczanie wiedzy o skałach i minerałach (w szczególności o ich rodzajach, wydobyciu oraz sposobach wykorzystywania przez człowieka).
• Wzbogacanie dziecięcego słownika o pojęcia związane ze skałami i minerałami.
• Tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, eksplorowanie.
• Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i technicznych dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Rozwija swoją wyobraźnię, spostrzegawczość, koncentrację uwagi, staje się aktywne, doświadcza wieloma zmysłami
• Interesuje się zabawą twórczą, samodzielnie doświadcza, eksperymentuje
• Obserwuje, analizuje, wyciąga wnioski z podejmowanych działań, przeprowadzonych doświadczeń i eksperymentów.
• Zdobywa i pogłębia wiedzę na temat skał i minerałów z uwzględnieniem sposobu ich wydobywania i wykorzystywania przez człowieka
• Rozwija zainteresowania techniczne i posługuje się prostymi narzędziami technicznymi
• Rozwija zainteresowania przyrodnicze z uwzględnieniem przyrody nieożywionej
• Posługuje się poprawnymi nazwami zjawisk i przedmiotów
• Wzbogaca swój język o słownictwo z zakresu pojęć dotyczących skał i minerałów
Metody pracy:
• Praktyczne: pokaz z objaśnieniem i instruktażem
• Podające: opis, pogadanka, dyskusja
• Aktywizujące: burza mózgów, m. projektów,
• Praktyczne działanie (badanie, eksperymentowanie, montowanie, pomiar, konstruowanie)
Formy pracy:
Grupowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Materiał przyrodniczy: kamienie różnej wielkości i kształtu, pojemniki ze „skarbami ziemi”
(sól, węgiel, kamenie, glina, piasek, gleba), pojemnik do tworzenia przekroju ziemi, waga szalkowa, globus, miara, plastikowe pojemniki z wodą, lupy, farby, pędzelki, laptop, tablica interaktywna.
Przebieg zajęć:
1. .Powitanie zagadką słowną o kamieniu; rozmowa z dziećmi na temat ich doświadczeń z kamieniami, układanie listy pytań, na które dzieci chciałyby uzyskać odpowiedzi podczas zajęć.
2. Zabawa wprowadzająca w świat skał i kamieni... zbieramy kamienie małe i duże, ciężkie i lekkie.....
3. Wspólne tworzenie Grupowego Centrum Badawczego przyrody nieożywionej.
4. Oglądanie filmu edukacyjnego dotyczącego budowy naszej planety - Ziemi; poznanie znaczenia skorupy ziemskiej i tworzących ją skał.
5. Zapoznanie dzieci z budową geologiczną ziemi. Dzieci wraz z n-lem wykonują „przekrój” ziemi w plastikowym naczyniu. Na dno naczynia wrzucają różne kamyki, skałki, żwirki, a także węgiel, sól i piasek. Na sam wierzch wsypują warstwę gleby niezbędnej do uprawy roślin oraz jesienne liście.
6. Kamień - skała różnej wielkości i kształtu – mierzenie, ważenie kamieni, dziecięce szacowanie wielkości
7. Laboratorium skał – oglądanie pod mikroskopem i za pomocą lup różnych rodzajów skał/kamieni, sprawdzanie ich kruchości oraz rozpuszczalności we wodzie, określanie ich właściwości.
8. Kamienna ścieżka sensoryczna – układanie ścieżki sensorycznej z zebranych i przyniesionych wcześniej kamieni, próby przejścia po łagodnych i stromych skałach
9. Piasek – oglądanie i porównywanie piasku gołym okiem oraz pod lupą; tworzenie kosmicznego pyłu z piasku wokół naszej planety
10. Mój własny, piękny kamień – eksperyment plastyczny – wykonanie swojego indywidualnego kamienia przy pomocy farb i pędzli; nazywanie go oraz zorganizowanie wystawy na holu przedszkola.
11. Zabawa ruchowa „Z kamyka na kamień” Dzieci ustawione w 2 rzędach jeden za drugim przeskakują „z kamyka na kamień”. Grupa która wykona zadanie szybciej wygrywa.
12. Podziękowanie dzieciom za zajęcia.