X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48738
Przesłano:
Dział: Świetlica

Ja i moi bliscy - scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Ja i moi bliscy

Cel ogólny:

- Uświadomienie uczniom roli rodziny i tradycji rodzinnych w życiu człowieka;
- Wskazanie, w jaki sposób członkowie rodziny mogą przyczynić się do tego, aby ich rodziny były trwałe i szczęśliwe.

Cele operacyjne:

Po zajęciach uczeń:

- rozumie, na czym polega wartość rodziny i rola jej członków
- umie określić, co dla rodziny jest ważne, cenne, wartościowezna członków swojej rodziny
- wie co to jest i jak wygląda drzewo genealogiczne
- rozumie istotę zmian pokoleniowych w kształtowaniu się różnych modeli rodziny i potrafi wskazać czynniki wpływające na ten proces

Formy i metody:

- praca w grupie, pogadanka, dyskusja, burza mózgów, rozmowa kierowana

Środki dydaktyczne :
Tekst z wierszem " Moja rodzina"
tekst zabawy "Zwariowany poranek"
ilustracja i karta pracy z drzewem genealogicznym
drewniane patyczki (np.od lodów), kolorowy filc, kolorowy papier, pianka, nożyczki, mazak, taśma klejąca,tasiemki, włóczki, ruchome oczka, klej

Przebieg zajęć:

1.Powitanie uczniów
2. Wprowadzenie do tematu. Nauczyciel czyta wiersz "Rodzina" (autor: A. Łakomiak)

„Moja rodzina”

Chcę wam przedstawić moją rodzinkę:
Mamę, Tatusia, siostrę Malwinkę,
brata Adasia, pieska Figielka,
najwierniejszego nam przyjaciela.

Mam jeszcze stryja, mieszka w Krakowie,
pracuje ciężko, stając na głowie.
Jest klaunem w cyrku, już długie lata
(poza nim także, tak twierdzi tata).

Wujek z Elbląga ma taką krzepę,
że mógłby kijem zawrócić rzekę.
Jest kulturystą, wielkim siłaczem,
lecz gdy się wzruszy, to często płacze.

Ciocia z Sieradza ma długie nogi,
licząc od pasa aż do podłogi!
I jest wysoka, chuda jak szpilka,
robi krok jeden, a mąż jej kilka.

Kuzynka Hania z miasta Bydgoszczy,
o swego pieska bardzo się troszczy.
Biega z nim rano, nawet w niedzielę
i od szczeniaka woła go - „ Lejek! ”

Babcia Halinka, od strony mamy,
gdzie tylko spojrzy, widzi barany;
czy w telewizji, czy na ulicy,
gdy je zobaczy, to wszystkie liczy.

A na sam koniec mój dzielny dziadek,
w tym roku piąty miał już wypadek;
ostatnio złamał rękę i nogę,
bo spadł z dywanu wprost na podłogę!

Teraz już znacie moją rodzinę,
spędzam wraz z nimi cudowne chwile.
Wszystkich szanuję, kocham i cenię,
i na nic w świecie ich nie zamienię.

3. Wypowiedzi dzieci -odpowiedzi na pytania:
- co to jest rodzina?
- kto ją tworzy?
- jak nazywają się członkowie rodziny( nie tylko najbliższej)
- skąd czerpiemy informacje o swojej rodzinie.
- co oznaczają słowa potomek, przodek, drzewo genealogiczne.

Wyjaśnienie pojęć:

Przodek- to osoba od której ktoś pochodzi, np. babcia, prababcia, prapradziadek
Drzewo genealogiczne rodziny to graficzny sposób przedstawienia powiązań rodzinnych.

3. Przedstawienie ilustracji jak wygląda drzewo genealogiczne.

4. Rozdanie kart pracy z gafiką drzewa- wypełnianie jej przez uczniów (Załącznik 1).

5. Zabawa "Zwariowany poranek" (Załącznik 2)

Zabawa ruchowa. Nauczyciel czyta tekst. Uczniowie pokazują wg wskazówek lub własnego pomysłu.
6. Rozmowa na temat, co ważne jest dla każdej rodziny aby była ona szczęśliwa np:
wspólne posiłki np. niedzielne obiady
wspólne zainteresowania np. sport
zabawa
spędzanie wolnego czasu, wspólne wyjazdy np. w wakacje
miłe gesty czyli okazywanie sobie uczuć
rozmowa- razem rozwiązujemy problemy
pamięć o tradycjach rodzinnych np . świątecznych
dotrzymywanie obietnic
wypełnianie codziennych obowiązków -wspólne zakupy, porządki
fotografowanie, tworzenie albumów
utrzymywanie kontaktów z krewnymi , bliższą i dalszą rodziną
obchodzenie ważnych dat, świąt -urodziny, imieniny, Dzień Taty
wzajemny szacunek- wszyscy w rodzinie są ważni.

7. Praca plastyczna

Pracę - członków rodziny wykonujemy wg własnego pomysłu, wycinając poszczególne elementy (twarze, włosy, części garderoby) z papieru lub filcu i naklejając je na drewniane patyczki. Takie kukiełki można wykorzystać do zabawy.

8. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Załącznik 2

„Zwariowany poranek”

Idzie tata na paluszkach ( dzieci idą na placach)
cicho skrada się do łóżka (kładą place na ustach i mówią ciii)
w mamy ucho szepcze zdanie ( szemrają po cichu)
- Wstawaj mamo na śniadanie (powtarzają zdanie)

Mama zrywa się z pościeli ( wyciągają ręce do góry i podskakują)
gładzi włosy, łóżko ścieli (poprawiają włosy i podnoszą „kołdrę)
pędzi szybko wprost do szafy ( biegną)
wkłada bluzkę, tę w żyrafy ( naśladują zakładanie bluzki)

Stawia czajnik na kuchence ( trzymają przedmiot i stawiają go)
potem bierze mnie za ręce ( robią z ramion kołyskę)
są gilgotki, jest ściskanie ( wzajemnie się łaskoczą i obejmują)
plus turlanie na tapczanie ( turlają się po dywanie)

Co w tym czasie robi tata? (rozkładają ręce)
Lista zajęć jest bogata
parzy kawę, piecze grzanki (pokazują na palcach listę czynności)
kładzie noże, stawia szklanki.

Gdy śniadanie już zjedzone, ( głaszczą się po brzuchach)
mama mruga w moją stronę ( mrugają jednym okiem)
Wkładaj kurtkę, halo Wiola! ( wołają kogoś ręką)
Bo już czeka na nas szkoła! ( naśladują jazdę samochodem)

Tata krztusi się ze śmiechu ( śmieją się )
Mamo, mamo dość pośpiechu! (grożą palcem)
Dopij kawę, pogłaszcz kota, (naśladują picie i głaskanie kota)
Dzisiaj przecież jest sobota! (kiwają głowami).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.