SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWACH
Opracowanie: Aleksandra Krauze
Temat dnia: Części mowy, które już znamy - rzeczownik, przymiotnik, czasownik
Czas trwania: 45 min
Cele główne:
1. Utrwalanie wiadomości o poznanych częściach mowy
2. Doskonalenie umiejętności w rozpoznawaniu części mowy.
3. Integracja grupy
Cele szczegółowe:
Uczeń:
1. Rozwiązuje krzyżówkę
2. Wypowiada się na temat poznanych części mowy.
3. Wyszukuje w tekście wskazane części mowy
4. Odmienia czasownik przez osoby
5. Określa rodzaje rzeczowników
6. Dobiera określenia do rzeczowników
Metody pracy:
- słowna- rozmowa, pogadanka, wypowiedzi uczniów
- praktyczna- ćwiczenia, praca własna uczniów
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: krzyżówka, karty pracy z zadaniami.
Przebieg zajęć
I. Wprowadzenie
1. Powitanie, czynności organizacyjne
2. Rozwiązywanie krzyżówki
Na tablicy multimedialnej wyświetlona jest krzyżówka. Uczniowie odpowiadają na pytania zawarte w krzyżówce. Nauczyciel wpisuje rozwiązania w odpowiadanie miejsca. Wyszczególnione litery tworzą hasło: Części mowy.
II. Część główna
1. Zabawa aktywizująca „ Burza mózgów”
Nauczyciel prosi uczniów, aby w celu usystematyzowania wiedzy na temat czasowników, rzeczowników i przymiotników podali po kilka informacji związanych z daną częścią mowy. Wszystkie informacje nauczyciel zapisuje na tablicy pod odpowiednią częścią mowy.
2. Wyszukiwanie części mowy w tekście. /Załącznik 1/
Każdy uczeń dostaje kartę pracy z tekstem, w którym musi zaznaczyć odpowiednimi kolorami części mowy. Uczniowie w rzędzie I- rzeczowniki, uczniowie w rzędzie II czasowniki, uczniowie w rzędzie III przymiotniki. Następnie chętne osoby odczytują wyniki swojej pracy.
3. Ćwiczenie – określenie rodzaju rzeczownika/Załącznik 2/
Uczniowie dostają kartę pracy , na której mają podanych kilka rzeczowników. Ich zadaniem jest przyporządkowanie ich do odpowiedniego rodzaju- r. żeński, męski lub nijaki. Następnie chętni uczniowie odczytują swoje wyniki. Kartę pracy uczniowie wklejają do zeszytów.
4. Odmiana przez osoby czasownika /Załącznik 3/
Uczniowie dostają kartę pracy z kilkoma czasownikami. Ich zadaniem jest odmiana czasowników przez osoby. Następnie chętni uczniowie odczytują rozwiązanie oraz wszyscy wklejają kartę do zeszytu.
III Podsumowanie
1. Zabawa w określenie rzeczownika przymiotnikiem
Nauczyciel rzuca do jednej osoby maskotkę prosząc aby ta podała swoje imię i określiła siebie pozytywnym przymiotnikiem. Następnie uczeń odrzuca do nauczyciela maskotkę, która zostaje przekazana kolejnej osobie.
Załącznik nr 1
Przeczytaj tekst i wyszukaj w nim czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki.
Wokoło mieni się od kolorowych liści. Opustoszały pola, robi się coraz ciszej. Od czasu do czasu jakiś ptak przeleci nad błękitnym niebem, ale nie słychać już w górze radosnych śpiewów. Z daleka daje się słyszeć jednak radosny gwar. To uczniowie idą drogą do lasu.
- Tym, to zawsze wesoło – pomyślała babcia Gąskowa, którą mijali w drodze.
- Dzień dobry! – krzyknęli chórem.
- Dzień dobry, dzień dobry – odpowiedziała babcia i chwilę popatrzyła za dziećmi.
Marek dzisiaj był wyjątkowo wścibski i niegrzeczny. Nie pomagały upomnienia pani, żeby przestał dokazywać. A to Beatę pociągnął za włosy, albo Pawłowi podstawił nogę.
- Marek, jeśli będziesz taki nieznośny, to zadzwonię po rodziców, żeby cię zabrali do domu – ostrzegła Marka pani.
- Już nie będę, obiecuję – zreflektował się Marek.
Przez pewien czas był spokój. Dziewczynki rozmawiały o czymś wesoło.
Zza zakrętu wyłonił się dziwny pojazd. Chłopcy przyglądali mu się z zaciekawieniem. Trochę przypominał traktor ale był dużo mniejszy, jechał też dużo wolniej. Z tyłu miał doczepiony niewielki wóz...
Załącznik nr 2
Określ rodzaj następujących rzeczowników:
jedzenie, czapka, lusterko, mydło, lekarstwo, słownik, mapa,
kamera, kompas, bidon, dziecko, ławka, świerszcz
Rodzaj żeński Rodzaj męski Rodzaj nijaki
Załącznik nr 3
Odmień podane czasowniki przez osoby:
Biegać, pływać, uczyć się
Ja
Ty
On/Ona
My
Wy
Oni/One