Scenariusz zajęć edukacji przedszkolnej
Temat: Zabawy i ćwiczenia rozwijające percepcję czuciową
Grupa: 6-latki, dzieci z wadą słuchu
Cele ogólne:
• Doskonalenie stereognozji czyli zdolności rozpoznawania kształtów przedmiotów bez kontroli wzrokowej
• Doskonalenie różnicowania pomiędzy fakturami przedmiotów
• Rozwijanie percepcji czuciowej
• Doskonalenie mobilności palców
• Poprawa siły mięśni dłoni
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody pracy: praktycznego działania, pedagogika zabawy, integracja sensoryczna
Metody komunikacji: totalnej komunikacji
Pomoce: pudło z ryżem, kaszą, kaszką manną i makaronem, figurki zwierzą, memory dotykowe, karty pracy, plastelina, materiały o różnych fakturach np. gazeta, filc, folia aluminiowa, krepina, etykiety z nazwami zwierząt, piłeczki, miski z wodą, koc, przyrządy do masowania np. autka, piłeczki, wałki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Piosenka na powitanie (melodia Panie Janie)
Witaj (imię dziecka), witaj (imię),
Jak się masz, jak się masz,
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy,
Bądź wśród nas
2. Pudło sensoryczne – odnajdywanie przedmiotów zakopanych w sypkich materiałach. Do dość dużego pudła wsypujemy kasze, ryż, makaron, kaszkę manną i różne przedmioty np. muszle, figurki, autka, karteczki z imionami dzieci, itp.
3. Zajęcia plastyczne – obrazek przedstawia łąkę z kwiatami. Zadaniem dziecka jest naklejenie plasteliny w odpowiednim kolorze w pustych miejscach
4. Zabawy stopami – dzieci ściągają skarpetki, siedzą na krzesełkach. Ich zadaniem jest chwytanie piłeczek stopami, przenoszenie i wrzucenie do pustej miski
5. Masażyki relaksacyjne z muzyką klasyczną w tle – dzieci dobierają się w pary, wykonują sobie nawzajem masaże (rąk, nóg, plecyków) np. wałkiem, piłeczkami, autkami, szczoteczkami. Następnie zawijają się nawzajem w koc (naleśnik) i również wykonują masaż
6. Gra memo dotykowe polega na znalezieniu par za pomocą dotyku.
Dziecko wyjmuje z woreczka jeden element, dotyka jego fakturę i stara się ją zapamiętać. Następnie za pomocą dotyku wyszukuje w woreczku drugi taki sam element pasujący fakturą (memory wykonujemy z kartoników na których są naklejone materiały o różnych fakturach)
7. Zabawa ruchowa – odszukaj i rozpakuj – zadaniem dziecka jest odnalezienie ukrytych w sali figurek zwierząt, które są zawinięte w materiały o różnych fakturach np. folia aluminiowa, folia bąbelkowa, gazeta, krepina, filc, liście, materiał itp. Na koniec dziecko dobiera etykietę z nazwą zwierzęcia do odpowiedniej figurki
8. Piosenka dla dzieci z pokazywaniem - "Otwórz, zamknij"
Otwórz, zamknij, otwórz, zamknij,
Klaśnij w ręce tak jak my.
Otwórz, zamknij, otwórz, zamknij i w kolanka raz, dwa, trzy.
Duży mały, duży, mały. Duży, duży, mały, mały /x2
Głośno, cicho, głośno, cicho
Głośno, głośno, cicho, cicho /x2
Szybko, wolno, szybko, wolno
Szybko, szybko, wolno, wolno /x2
Zimno, ciepło, zimno, ciepło
Zimno, zimno, ciepło, ciepło/x2
Tak i nie, tak i nie
Tak, tak, tak, tak, nie, nie, nie /x2
Śpiewaj i ucz się z Anią
Słowa: Anna Lorenc
Melodia: popularna melodia amerykańska, polska wersja piosenki "Open, shut them".
7. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę. Wyeksponowanie prac dzieci