X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48724
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Opowiadanie nauczycielki na postawie tekstu H. Zdzitowieckiej pt. "Gawronek poznaje zimę" z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5-letnich

Temat: Opowiadanie nauczycielki na postawie tekstu H. Zdzitowieckiej
pt. „Gawronek poznaje zimę” z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.

Cele ogólne:
• zapoznanie z charakterystycznymi zmianami w przyrodzie w zależności od pory roku
• rozwijanie mowy, umiejętność słuchania opowiadania
Cele szczegółowe:
• rozpoznawanie i nazywanie charakterystycznych zjawisk dla zimy
• doskonalenie umiejętności uważnego słuchania oraz odpowiadania na pytania dotyczące tekstu
• rozwijanie logicznego myślenia
• uczestniczenie w zabawach ruchowych
• ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowo – ruchowej
• zachęcanie do uważnego słuchania
• nabywanie zwyczaju kolejnego wypowiadania się podczas rozmowy w zespole
• rozwijanie umiejętności segregowania przedmiotów ze względu na jedną cechę : duże, małe
Metody:
• słowne
• oglądowe
• czynne
• pedagogika zabawy
• odimienna metoda czytania I. Majchrzak
Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa

Środki dydaktyczne: drewniany parawan do teatrzyku, obrazki do teatrzyku, tekst opowiadania, kolorowe bilety, instrument muzyczny: talerze, tamburyn, koperty z zagadkami, slajdy w programie PowerPoint, projektor, laptop, śnieżynki wycięte z papieru (duże i małe), obręcze (duża i mała), koperty z pociętymi obrazkami, klej, białe kartki.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci przez nauczycielkę.
2. Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku kamishibai na podstawie tekstu
H. Zdzitowieckiej „Gawronek poznaje zimę” – przypomnienie zasad obowiązujących w teatrze, wręczenie dzieciom biletów na przedstawienie w takim samym kolorze jak rząd wyznaczony do siedzenia na dywanie. Dzieci wybierają kolor biletu (czerwony, niebieski i pomarańczowy), następnie szukają w takim kolorze rzędu na dywanie.
• możliwość dokonania wyboru koloru „biletu”.
3. Słuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej pt. „Gawronek poznaje zimę” z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.
• rozwijanie umiejętności uważnego słuchania.
4. Rozmowa z dziećmi na temat obejrzanego teatrzyku:
• Kto występuje w opowiadaniu?
• Dlaczego Gawronek źle spał?
• Jakie oznaki zimy zauważył Gawronek?
• Co się stało z woda w stawie?
• Dlaczego zima jest trudna dla ptaków?
5. Zabawa ruchowa przy muzyce: „Kwarr, kwarr, ćwirr, ćwirr”.
Dzieci na chwilę zamieniają się w ptaszki. Sami decydują jakim ptaszkiem chcą być: gawronkiem czy wróbelkiem. Przy dźwiękach muzyki „fruwają” po sali jak ptaszki. Na przerwę w muzyce wydają dźwięki wybranego przez siebie ptaszka: gawronek „kwarr, kwarr”, wróbelek „ćwirr, ćwirr”. Zabawę powtarzamy kilka razy.
• reagowanie na umówiony sygnał
• podejmowanie działań z własnej inicjatywy (sami decydują jakim ptaszkiem chcą być).
6. Rozwiązywanie zagadek o zimie (pokaz ilustracji związanych z zimą z wykorzystaniem środków multimedialnych – projektor) – po odgadnięciu zagadki przez dzieci nauczyciel wybiera jedno dziecko, które podchodzi do komputera i sprawdza czy odgadnięta zagadka zgadza się ze slajdem wyświetlanym na projektorze.

• Jaka to pora, kiedy jest biało wokół? (zima)
• Może być na rzece albo na jeziorze. Z niego długie sople kiedy mróz na dworze. ( lód)
• Pokrył ziemię, krzewy, drzewa,
miękki, lekki jak pierzyna
Znak to pewny, że tak właśnie
długa zima się zaczyna. (śnieg)
• Rzeźbi sople wiszące,
Maluje wzory na szybach
Zamienia w lód wody w jeziorach
Czy wiecie jak się nazywa? (mróz)
• Duża, średnia, mała - trzy kule śniegowe
oczy z węgla, nos z marchewki i
kapelusz na głowie. (bałwan)
• Do niego zimą fruną wszystkie ptaki
tam każdego dnia ziarenka sypia przedszkolaki. (karmnik)
7. Zabawa ruchowa: „Figury lodowe”.
Dzieci maszerują po sali w rytm wystukiwany przez nauczycielkę na tamburynie. Na umówiony sygnał – uderzenie w tamburyno, nauczycielka prosi aby dzieci dobrały się w pary i wykonały wymyślone przez siebie figury lodowe. Zabawę powtarzamy kilka razy. Dzieci łączą się w pary za każdym razem z inną osobą.
• reagowanie na umówiony sygnał
• podejmowanie działań z własnej inicjatywy (figury lodowe)
• wchodzenie relacji z innymi dziećmi.
8. Zabawa matematyczna „Porządkujemy śnieżynki”.
Na środku dywanu rozłożone są dwie obręcze: duża i mała oraz śnieżynki, które różnią się wielkością: duże i małe. Zadaniem dzieci jest posegregować śnieżynki do odpowiedniej obręczy: duże śnieżynki do dużej obręczy, małe śnieżynki do małej obręczy, policzenie ile jest dużych śnieżynek , a ile małych? Porównanie liczebności zbiorów i wskazanie, który jest większy.
• rozwijanie umiejętności matematycznych: klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy, przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów.
9. Praca przy stoliku – układanie obrazka z części.
Na stolikach poukładane są koperty z imionami dzieci. Dzieci odszukują koperty ze swoim imieniem i wyjmują z nich obrazki pocięte na 3 lub 4 części. Zadanie polega na ułożeniu całości obrazka z części i przyklejeniu powstałej ilustracji na kartkę papieru.
• stopniowanie trudności – obrazki pocięte na 3 lub 4 części
• ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej
• rozpoznanie napisu swojego imienia.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.
11. Ewaluacja zajęcia.
Nauczycielka prosi aby dzieci, które dobrze bawiły się na zajęciach podskoczyły kilka razy, natomiast dzieci, którym się nie podobały usiadły na dywanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.