SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIECI CZTERO I PIĘCIOLETNICH
Opracowała: mgr Małgorzata Babińska
Dzień 18.05.2021 r.
TEMATYKA TYGODNIA: “Poznajemy różne zawody”
TEMAT ZAJĘĆ: “W pracowni krawieckiej”
CELE OGÓLNE:
rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi,
budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
poznawanie atrybutów i pracy krawcowej,
kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według różnych cech,
kształtowanie umiejętności słuchania wiersza i wypowiadania się na jego temat,
kształtowanie sprawności manualnej,
kształtowanie umiejętności przestrzegania reguł obowiązujących podczas zabawy,
wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych.
TREŚCI PROGRAMOWE:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
- uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne; (I.5)
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
- przedstawia swoje emocje i uczucia (II.4),
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka:
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (III.8),
- współdziała z dziećmi w zabawie (III.5).
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
- wyraża swoje rozumienie świata za pomocą impresji plastycznych (IV.1),
- odpowiada na pytania(IV.5),
- uważnie słucha (IV.6),
- klasyfikuje przedmioty wg: wielkości, koloru, kształtu, przeznaczenia (IV.12)
- wykonuje odejmowanie i dodawanie, liczy obiekty (IV.15),
- wskazuje zawody wykonywane przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia, wyjaśnia czym zajmuje się osoba wykonująca dany zawód (IV.20)
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
umiejętność uczenia się;
inicjatywność i przedsiębiorczość;
cyfrowe;
matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych.
METODY:
słowne: pogadanka, piosenka, wyjaśnienie;
czynne(zadaniowe): zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia praktyczne; kierowanie aktywnością dzieci;
oglądowe: pokaz, demonstracja.
FORMY:
• grupowa
• indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
kosz z akcesoriami krawieckimi (nici, guziki, naparstek, kreda, świeca, nożyce, metr krawiecki, ścinki materiałów), film edukacyjny „Krawcowa – wycieczki misia Kuleczki”, płyta z muzyką, np. Czajkowskiego, szarfy, pudełka z guzikami, podziurkowana tektura i sznurówka dla każdego dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie. Dzieci siedzą w kole, każde kolejne dziecko przedstawia się, dzieląc na sylaby swoje imię. Wszystkie dzieci witają je słowami „Witaj .............(imię)”.
2. „Krawcowa – wycieczki misia Kuleczki” - pogadanka z dziećmi na temat pracy krawcowej w oparciu o obejrzany film edukacyjny.
3. „Tańcowała igła z nitką” - zabawa ruchowa. Dzieci podzielone na „igły” i „nitki”. Igły oznaczone szarfami. Wszystkie dzieci biegają w rytm muzyki. Kiedy muzyka milknie, igły tworzą obręcz z rąk, a nitki wchodzą w tę obręcz.
4. Klasyfikowanie przedmiotów. Dzieci stoją w rzędzie, odliczają od 1 do 4. Tym sposobem dzielą się na 4 grupy. Każda grupa otrzymuje pudełeczko guzików o różnych kolorach, wielkościach, kształtach. Nauczyciel proponuje: Przyjrzyjcie się tym guzikom. Mamy tu guziki duże, małe, średnie, w różnych kolorach, z dwoma i czterema dziurkami. Pomyślcie, w jaki sposób można te guziki podzielić, posegregować. Dzieci segregują guziki, nauczyciel omawia z dziećmi utworzone przez nie zbiory.
5. „Zabawa w krawcową” - praca manualna. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku podziurkowaną tekturę i sznurówkę. Nauczyciel prezentuje, jak wykonać zadanie - przewleka sznurówkę przez dziurki (góra-dół, góra-dół).
Dzieci siadają do stolików i samodzielnie wykonują zadanie. Wzór prawidłowo przewleczonej sznurówki znajduje się na każdym stoliku. Nauczyciel nadzoruje pracę dzieci.
6. Wystawa prac. Uporządkowanie miejsc pracy.