SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIECI CZTERO I PIĘCIOLETNICH
Opracowała: mgr Małgorzata Babińska
Dzień 17.09.2020 r.
TEMATYKA TYGODNIA: “Bezpieczne przedszkolaki - poznajemy podstawowe przepisy ruchu drogowego”
TEMAT ZAJĘĆ: “Sygnalizator świetlny”
CELE OGÓLNE:
Rozwijanie ogólnej sprawności dzieci poprzez zabawę;
Doskonalenie umiejętności reagowania w odpowiedni sposób na umówione sygnały;
Doskonalenie precyzji działania i refleksu; współdziałania dzieci w parach i grupach. rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej
CELE SZCZEGÓŁOWE:
stosuje poprawnie terminy: siad klęczny, rozkrok, siad skrzyżny, siad prosty podparty, leżenie tyłem;
poprawnie czworak uje;
ćwiczy skoczność, zwinność, równowagę;
reaguje na polecenia i sygnały umowne nauczycielki odpowiednią postawą i zachowaniem się;
czerpie radość podczas zabaw i ćwiczeń;
starannie prawidłowo wykonuje zalecane ćwiczenia;
jest sprawne ruchowo;
samodzielnie zakłada strój do ćwiczeń;
dba o bezpieczeństwo własne i innych
TREŚCI PROGRAMOWE:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
- wykonuje czynności samoobsługowe: ubieranie się i rozbieranie, w tym czynności precyzyjne, np. zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł (I. 2)
- komunikuje potrzebę ruchu, odpoczynku I(I.4)
- uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne; (I.5)
- wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidło wej postawy ciała(I.8)
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
- przedstawia swoje emocje i uczucia (II.4).
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka:
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (III.8),
- współdziała z dziećmi w zabawie (III.5).
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
- uważnie słucha (IV.6),
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
Rozumienie i tworzenie informacji,
Osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
METODY:
obserwacja, instrukcja, pokaz, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, m. gimnastyki twórczej Labana, m. zabawowa, m. zabawowo – naśladowcza, m. bezpośredniej celowości ruchu,
FORMY:
grupowa
pary
indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
kartoniki (czerwone, zielone, żółte), płyta z nagraniami, woreczki, chusty, niebieski materiał, ławeczki, drążki, zdjęcia znaków drogowych.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna:
1. „Kto ma....” – powitanie dzieci rymowanką:
Kto ma ubrany strój sportowy niech wejdzie do koła,
Bo chcemy go powitać i brawa jemu bić.
Kto lubi jeść owoce niech wejdzie do koła,
Bo chcemy go powitać i brawa jemu bić.
2. Przypomnienie zasad zgłaszania się do odpowiedzi oraz umownego sygnału po którym musi nastąpić cisza oraz objaśnienie treści zajęć.
3. „Sygnalizator świetlny” - zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Prowadząca stoi na podwyższeniu i trzyma w ręku kartoniki w trzech kolorach (zielonym żółty, czerwony). Dzieci stoją w rogu Sali, w rękach przed sobą trzymają ringo, jako kierownicę (ulica). Gdy prowadząca podniesie zielony kartonik dzieci rozbiegają się po sali. Ręce mają wyciągnięte do przodu (imitują bezpieczną jazdę samochodem). Gdy prowadząca podniesie żółty kartonik – oznacza to, że dzieci zwalniają – dzieci poruszają się bardzo wolno po sali. Gdy podniesie czerwony kartonik – oznacza to, że dzieci – kierowcy zatrzymują się na ulicy. Następnie nauczyciel wybiera jako prowadzącego jedno z dzieci.
4. „Policjant” - zabaw bieżna. Dzieci biegają swobodnie po sali. Jedno dziecko – policjant trzyma w ręce niebieski materiał i lizak. Ten kogo nakryje materiałem zostaje złapany. Aby nie zostać wyeliminowanym z gry – dzieci muszą przykucnąć i odpowiedzieć co oznacza dane światło na sygnalizatorze świetlnym lub podać znaczeni znaku drogowego wybranego przez dziecko policjanta. Dobra odpowiedź to zamiana rolami.
5. „Góra - dół” - ćwiczenie nóg. Dzieci dobierają się parami stając naprzeciwko siebie i podają sobie ręce. Wykonują naprzemianstronne rytmiczne przysiady i wyprosty.
6. „Pojazdy uprzywilejowane” - ćwiczenie kształtujące tułowia. W siadzie okrocznym na ławeczce. Dzieci wykonują skłony w bok naśladując mniejsze i bardziej głębokie przechylenia się pojazdów uprzywilejowanych. Dzieci dojeżdżają do celu.
Część właściwa:
1. „Przejście dla pieszych” - zabawa z elem. marszu. Dzieci stoją w dwóch rzędach. Przechodzą przez jezdnie w wyznaczonym miejscu, z zachowaniem zasad w zmiennym tempie.
2. „Uważajcie na złodzieja” - zabawa na czworakach. Dzieci ruszają na czworakach z linii startu, starając się jak najszybciej przedostać na drugą stronę (przechodzą obok n- la. Od czasu do czasu n – l odwraca się w ich kierunku – w tym czasie dzieci powinny zastygnąć w bezruchu. Kto się poruszy, musi cofnąć się do linii startu.
3. „Usuwanie kamieni” - zabawa rzutna. Dzieci stoją w 2 rzędach – z każdej strony drogi. Dzieci przerzucają kamienie – woreczki na drugą stronę drogi. Natomiast dzieci stojące po przeciwnej stronie próbują złapać kamienie, które nie wpadły na drogę i je odrzucają.
4. „Przeprawa przez most” - zabawa z elem. czołgania. Dzieci stoją w jednym rzędzie, dwoje dzieci trzyma niebieski materiał, który zamieniają w most. Na znak n- la dzieci kolejno przechodzą pod mostem na czworakach lub pełzając.
Część końcowa:
1. „Głuchy telefon” - zabawa uspokajająca. Dzieci siedzą w kole na podłodze i przekazują sobie „na ucho” zdanie „Szukajcie skarbu pod stolikiem”. N- l przekazuje cześć zadania dziecku siedzącemu najbliżej niej. Gdy już odszyfrowane jest cale zdanie – dzieci udają się na poszukiwania skarbu.
2. „Marsz zwycięzców” - Dzieci maszerują z drążkami po obwodzie koła w rytm muzyki. Podczas wdechu podnoszą wyprostowane ręce z drążkiem trzymanym oburącz do góry i chodzą na palcach. Podczas wydechu opuszczaj ręce i chodzą na całych stopach.
3.Uporządkowanie sali, podzielenie się wrażeniami z odbytych zajęć.