Numer: 48702
Przesłano:
Dział: Języki obce

Teddybär und Karnevalsparty. Scenariusz zajęć z j. niemieckiego dla dzieci w wieku przedszkolnym

Scenariusz zajęć z j. niemieckiego dla dzieci w wieku przedszkolnym

Temat: Teddybär und Karnevalsparty

Wiek: 3-4 lata

Hasła programowe:
I.5 uczestniczy w zabawach ruchowych (...);
II.9 wczuwa się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia;
III.5 ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
III.8 obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV.1 wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych (...);
IV.7 eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki (...);
IV.11 wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie, liczbę, kształt, wielkość, ciężar, porównuje przedmioty w swoim otoczeniu z uwagi na wybraną cechę;
IV.21 rozumie bardzo proste polecenia w języku obcym nowożytnym i reaguje na nie; uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych, plastycznych, konstrukcyjnych, teatralnych; używa wyrazów i zwrotów mających znaczenie dla danej zabawy lub innych podejmowanych czynności; powtarza rymowanki i proste wierszyki, śpiewa piosenki w grupie; rozumie ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych, gdy są wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami;.

Cel główny: kształcenie u dzieci kompetencji kluczowych – w zakresie wielojęzyczności

Cele operacyjne:
• śpiewa piosenki w j. niemieckim;
• utrwala kolory w j. niemieckim;
• utrwala warzywa w j. niemieckim;
• poznaje nowe słownictwo z j. niemieckiego: Käse, Brot, Schinken, die Hose, die Bluse
• rozumie proste polecenia w j. niemieckim, tj.: „Steht auf!”, „Setzt euch!”
• rozwija kreatywność w tworzeniu pracy plastycznej;
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
• rozwija empatię wobec grupowej maskotki;
• ocenia atrakcyjność zajęć.
Metody:
• czynna, aktywizująca: zabawa ruchowa, zabawa dydaktyczna, zabawa plastyczna, zabawa ewaluacyjna
• śpiew

Formy:
• zbiorowa,
• indywidualna,

Środki dydaktyczne:
• elementy kanapki i karty wzoru,
• grupowy Misio Pysio - pacynka,
• poduszki dla każdego dziecka,
• kolorowe bluzki i spodnie dla każdego dziecka,
• koperty,
• pendrive i odtwarzacz muzyki,
• kolorowanki, kredki.
Przebieg zajęć

1. Przywitanie się dzieci z nauczycielem piosenką powitalną „Guten Tag, guten Tag sagen alle Kinder”.

2. „Misio Pysio i zabawa karnawałowa”- nauczyciel mówi dzieciom, że dziś na zajęciach będziemy gościć Misia Pysia, który ma do dzieci prośbę. Misio Pysio ‘zabiera głos’ i opowiada dzieciom, że wybiera się na zabawę karnawałową, ale boi się, że nie poradzi sobie z wszystkimi zadaniami. Musi przygotować coś do jedzenia, poćwiczyć taniec, wybrać odpowiedni strój oraz przygotować wystrzałową fryzurę. Misio prosi dzieci o pomoc.

3. „Belegtes Brot” – utrwalenie warzyw w j. niemieckim, poznanie słownictwa: Brot, Käse, Schinken. Zabawa polega na przygotowaniu kanapek wg instrukcji nauczyciela. Nauczyciel rozkłada wcześniej przygotowane elementy kanapki i utrwala ich nazwy w j. niemieckim. Następnie chętne dzieci przychodzą losują kartę z przepisem na kanapkę i przygotowują ją z ww. elementów, nazywając je po kolei.

4. „Teddybär, Teddybär dreht dich um” – zabawa śpiewno-ruchowa z j. niemieckiego.

5. „Das Kostüm” – utrwalenie kolorów w j. niemieckim, poznanie słownictwa: die Hose, die Bluse. Zabawa polega na dobraniu odpowiednich ubrań dla misia wg instrukcji nauczyciela. Nauczyciel przygotowuje dla każdego dziecka sylwetę misia oraz bluzeczki i spodnie w poznanych w j. niemieckim kolorach (rot, blau, gelb, rosa, violett, grün), następnie Misio Pysio wybiera strój w j. niemieckim, dzieci układają wskazane ubrania, np. die blaue Hose, a miś ocenia, czy strój nadaje się na zabawę, czy nie. Zabawę kontynuujemy kilka razy.

6. Ewaluacja zajęć – „Misiowe piąteczki” – po każdej zabawie, dzieci, którym podobała się zabawa przybijają z Misiem ‘piątkę’.

7. Fryzura dla Misia – zabawa kreatywna, dzieci rysują na kolorowance z Misiem fryzurę wg własnego pomysłu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.