X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 48696
Przesłano:

Jemy zdrowo i kolorowo. Kształtowanie prawidłowych nawyków odżywiania. Scenariusz zajęć

Klasa II c Data 17.03.2021r. Nauczyciel: Anna Iwan

Temat: Jemy zdrowo i kolorowo. Kształtowanie prawidłowych nawyków odżywiania.
Cele lekcji (nauczyciela):
1. Dziecko bierze aktywny udział w inscenizacji piosenki, odgrywając swoją rolę.
2. Poznaje zasady zdrowego odżywiania i ich znaczenie dla zdrowia człowieka.
3. Wymienia produkty, które stanowią podstawę piramidy żywieniowej.
4. Przedstawia produkty zalecane i niezalecane w prawidłowym żywieniu.
5. Rozpoznaje za pomocą zmysłu smaku, wybrane owoce, warzywa oraz inne wybrane produkty spożywcze.
6. Układa na odpowiednie półki przyniesione produkty, które w następstwie utworzą piramidę żywieniową.
7. Układa zdania z rozsypanki wyrazowej.
8. Śpiewa piosenkę „Jarzynowa gimnastyka” wykonując odpowiednie do niej ćwiczenia.
9. Bierze udział w interaktywnej grze dydaktycznej. https://www.learning
10. Wykorzystuje zdobytą wiedzę do oceny własnych zachowań zmieniając swoje nawyki żywieniowe.
Cele sformułowane w języku ucznia:
1.Aktywnie uczestniczę w inscenizacji piosenki, odgrywając swoją rolę
2. Poznaję zasady zdrowego odżywiania i ich znaczenie dla zdrowia człowieka.
3. Wymieniam produkty, które stanowią podstawę piramidy żywieniowej.
4. Przedstawiam produkty zalecane i niezalecane w prawidłowym żywieniu.
5. Rozpoznaję za pomocą zmysłu smaku, wybrane owoce, warzywa oraz inne wybrane produkty spożywcze.
6.Układam na odpowiednie półki przyniesione produkty, które w następstwie utworzą piramidę żywieniową.
7.Układam zdania z rozsypanki wyrazowej.
8.Śpiewam piosenkę „Jarzynowa gimnastyka” wykonując odpowiednie do niej ćwiczenia.
9.Biorę udział w interaktywnej grze dydaktycznej. https://www.learning
10.Wykorzystuję zdobytą wiedzę do oceny własnych zachowań zmieniając swoje nawyki żywieniowe.
„Nacobezu” – „ na co będę zwracał uwagę”:
Wiem, jakie produkty są zalecane w prawidłowym żywieniu i w jakich ilościach należy je spożywać.
Metody prowadzenia lekcji i aktywności uczniów:
- metoda słowna: pogadanka, objaśnienie
- metody aktywizujące: praktycznego działania, swobodnej wypowiedzi, interaktywna gra edukacyjna, zabawa pantomimiczna, metoda ekspresji ruchowej
- metoda eksponująca: film edukacyjny, model piramidy żywienia
Forma sprawdzenia osiągnięcia celu:
Uczeń wymienia produkty stanowiące podstawę piramidy żywieniowej, rozpoznaje za pomocą zmysłu smaku produkty spożywcze, układa z rozsypanki wyrazowej poprawne zdania, bierze udział w interaktywnej grze dydaktycznej https://learningapps.org/, ocenia własne zachowania żywieniowe.

Kluczowe pytania do uczniów:
1. Jak należy zdrowo się odżywiać oraz jakich produktów należy unikać?
Przebieg zajęć:
1. Śpiewanie piosenki z inscenizacją pt. „O niezdrowym odżywianiu”. Rozmowa na temat tekstu piosenki:
- o czym mówią słowa w piosence?
- jakie produkty są zalecane w prawidłowej diecie?
- jakie produkty są niewskazane w prawidłowej diecie?
- co to znaczy zdrowo się odżywiać?
2. „Piramida zdrowego żywienia” – obejrzenie filmu oraz omówienie piramidy żywienia, zapoznanie z zasadą ułożenia na niej produktów, wymienianie produktów najbardziej i najmniej wartościowych dla zdrowia.
3. Samodzielna próba ułożenia przez dzieci produktów spożywczych na odpowiednich półkach piramidy.
Na stole leżą różne produkty spożywcze. Uczniowie zostają podzieleni na pięcioosobowe grupy. Zadaniem każdej grupy jest ułożenie odpowiednich produktów na właściwej półce piramidy.
4. Zabawa „Co jest w środku?”.
Dzieci z zasłoniętymi oczami rozpoznają za pomocą zmysłu smaku podane owoce, warzywa i inne produkty spożywcze ukryte w plastikowym kubku.
5. Karta pracy- „Rozsypanka wyrazowa”.
Do drukarni przybył nieproszony psotny chochlik, który wymieszał wyrazy potrzebne
do ułożenia 7 haseł. Pomóż panu drukarzowi ułożyć te bardzo ważne hasła.
(załącznik nr.1)
6. Zabawa ruchowa przy piosence „Jarzynowa gimnastyka”.
Dzieci naśladują ćwiczenia gimnastyczne pokazywane przez nauczyciela.
7. Gra dydaktyczna „Zdrowa i niezdrowa żywność” https://learningapps.org/
Zadaniem uczniów jest dopasowanie produktów spożywczych, które należą do zdrowej i niezdrowej żywności.
8. W ramach podsumowania lekcji uczniowie zastanawiają się, co chcieliby zmienić w swoim sposobie odżywiania, aby był zgodny z zasadami zdrowego żywienia. Swoje postanowienia notują na przygotowanych kartkach (załącznik nr2). Wspólne odczytywanie postanowień.

Materiały i pomoce dydaktyczne: rekwizyty przedstawiające produkty zdrowe i niezdrowe lub (korzystne i niekorzystne dla zdrowia), model piramidy zdrowego żywienia, produkty spożywcze, karty pracy, tablica interaktywna, chustka, kubki plastikowe.
Uwagi nauczyciela po zajęciach:
........................................

Załącznik nr.2

Imię i nazwisko ........................................

1. Od jutra nie będę........................................

2. Od jutra będę........................................

3. Dzięki temu........................................
Załącznik nr.1
1. Dbaj pożywienia! różnorodność o urozmaicenie i

2. Nigdy śniadania! zapominaj zjeść nie

3. szkoły do Zawsze drugie zabieraj śniadanie!

4. jest picia Do woda najlepsza!
5. pięć dziennie. Jedz posiłków

6. codziennej Pamiętaj fizycznej! aktywności o

7.spożywanie Ogranicz słodyczy napojów! i słodzonych

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.